8 Silindirli Motorlar Nedir?

Otomobil satın almak isteyenlerin en çok dikkat ettiği konuların başında silindir hacmi gelmektedir. İster sıfır isterse de ikinci el olsun, araç satın alırken silindir hacminin hayati konular arasında olduğuna değinmek gerekir. Silindir hacminin önemi; aracın performansına doğrudan etki etmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, yakıt tüketiminin ne miktarda olacağına da silindir hacmi karar vermektedir. 8 silindirli motorlar; genel olarak yüksek performanslı araçlarda bulunurlar. 8 silindirli motor hacminin bilhassa halk arasında büyük motor olarak bilindiği aşikardır. Burada büyük motordan kastedilen şey; beygir gücünün yüksek olmasıdır.

birevim faizsiz araba

Silindirlerin içerisinde yer alan pistonların ileri geri hareketi sayesinde motorun çalışmasını sağlayan enerji meydana gelmektedir. Buna ek olarak, silindirler; motordaki silindir gövdesi üzerinde dörderli olarak dizilmeleriyle ön plana çıkarlar. Sekiz silindirli motorların hepsi V şeklindedir. Bunun sebebi, silindir adetinin fazla olmasının aracın ön kısmının uzamasına neden olmasıdır. Çok adetli silindir yapısından dolayı büyük motorların kullanıldığı herkes tarafından bilinmektedir.

V8 Motor Nedir?

Sekiz silindirli motorlardan bahsederken V8 motora da değinmek gerekir. V8 motoru; sekiz silindirli v tipi motor olarak bilinmektedir. V8 motorunda ortak krank milinin kullanıldığı aşikardır. Söz konusu motor; uzunluk olarak düz dört silindir boyunda olmasıyla öne çıkmaktadır. Buna ek olarak, oldukça yüksek güç sağlayan bir motor türü olduğunu yinelemek gerekir.

V8 motorunda daha az silindir yer almaktadır. Bu bağlamda, bir silindire gereken basınç, V12 motorunun iki katı olmaktadır. Bu sebepten dolayı, motorun çalışmasında daha yanıcı yakıtların veya miktar olarak daha çok yakıtın kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. V8 motoru; genel olarak arabalarda kullanılmaktadır. Ancak, uçaklarda kullanılmasına da rastlanmaktadır. Uçaklarda kullanılmasının çok yaygın olmadığını belirtmek gerekir.

Sekiz silindirli motorlar denildiği zaman otomobil severlerin aklına efsanevi Amerikan motorları gelmektedir. Bu motorların bilhassa 1950 ile 1980 arasında üretildiği bilinmektedir. V8 motorların homurtulu sesleri ve ipek gibi çalışma prensiplerinin bu motorları unutulmaz kıldığından bahsetmek gerekir. Bu sebepten dolayı, bilhassa geçmiş yıllarda sekiz silindirli motorlar denildiği zaman akla Amerikan motorları gelse de günümüzde artık Alman motorları daha popüler olmaktadır.

Geleneksel OHV Amerikan motorlarının devrinin geçtiğini ifade etmek gerekir. Alman V8’lerin günümüzün en popüler sekiz silindirli motorları arasında olduğu aşikardır. Bu noktada, Alman markaların 4.0lt V8 bi-turbo motorlar ile adlarından söz ettirdikleri bilinmektedir. Ford’un yapmış olduğu atak ise Amerikan motorlarının günümüzdeki konumunu doğrudan etkileyecektir. Alman V8 motorlarını günümüzde zorlaması muhtemel olan tek Amerikan motorunun Ford Shelby Mustang GT350R modeli olduğu tahmin edilmektedir. OHV motoru kullanan tek markanın Dodge olacak olması; ilerleyen yıllarda Amerikan motorlarının bu konuda atak yapacağını ispat etmektedir. Sonuç olarak, sekiz silindirli motorlarda dünya devleri arasındaki yarış kullanıcıların yararına olacak şekilde devam edeceğe benzemektedir.

birevim

4 Comments

  • V8 motorlarının ülkemizde pek tutulmadığını düşünüyorum zaten vergi sebebiyle kısıtla sayıda getiriliyor diye biliyorum.

    • Merhaba Bekir Bey;
      Evet bu şekilde 8 silindirli motorlar ülkemizde pek fazla rağbet görmüyor. Bunun en önemli sebeplerinde biri vergilerinin yüksek olmasıdır.

  • V8 motorlar amerika da neredeyse her spor araçta var, ancak sizlerinde söylediği gibi vergi sebebiyle ülkemize 8 silindirli araçlar çok nadir getiriliyor. Arabistan’da bildiğim kadarıyla tüm taksilerde 8 silindirli Toyota araçları kullanılıyordu.

  • Yerli arabamız çıktığında ben ülkemizdeki bir çok markanın kampanya düzenleyeceğini düşünüyorum.

Leave a Comment

6 + 17 =