Arkadan İtiş Nedir?

birevim faizsiz araba

Arkadan itiş sistemi, araç sektöründe ilk olarak ortaya çıkan sistemdir. Önden çekiş sistemi ise, arkadan itişten hemen sonra ortaya çıkmıştır. Arkadan itişte gücün arka tekerleklere doğru itildiğini belirtmek doğru olur. Arkadan itişli olan araç çeşitlerinde güç daha çok arka tekerleklerde bulunur. Ön tekerlekler ise bu tarz araç tiplerinde yönlendirici konumda bulunmaktadır. Arkadan itişli araçların önden itişli araçlara nazaran daha maliyetli olduğunu belirtmek gerekiyor. Durumun bu şekilde olması ise, önden itişli araç çeşitlerine daha fazla ilginin olmasına neden olmaktadır.

Çalışma Prensibi

Bu tarz araçlarda motor tarafından üretilen güç, çeşitli aktarım çeşitlerinden geçtikten hemen sonra arka tekerleklere iletilir. Bu tarz araçlarda motorunda güçlü durumda olması gerekecektir. Aksi halde uzun yolculuklarda performans anlamında sıkıntılar ortaya çıkabilir. Ancak genel olarak arkadan itişli araçların motorları gayet güçlü olurken, bu tarz sorunlar sürücülerin karşısına çıkmaz. Bu nedenle bu konu hakkında herhangi bir endişe taşımaya kesinlikle gerek yoktur. Arkadan itişli otomobil türleri aynı zamanda diğerlerine nazaran çok daha çabuk hızlanabilmektedir. Bu nedenle diğer türler baz alındığında biraz daha avantajlı bir konuma sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Arkadan İtişli Arabalar

Motor bu tarz araçlarda doğrudan şanzımana bağlıdır. Ancak güç ön tarafta değil, tamamen arka kısımda bulunur. Arkadan çekişli otomobil türler genel olarak oldukça lüks ve performans odaklı olmaktadır. Performansa ekstra önem verildiğinden dolayı, diğer araç türlerine nazaran daha pahalı seçenekler arasında bulunur. Ancak dezavantajlı olduğu nokta ise, önden çekişli araçlara nazaran daha fazla yakıt tüketmesidir. Gerek ağırlığı, gerekse sahip olduğu motor güçleri araçların biraz daha fazla yakıt tüketmesine zemin hazırlamaktadır.

Bu nedenle yakıt konusunda bütçe dostu bir model arayışında olanlar için bu tarz araç modelleri cazip olmayabilir. Ancak bunun yanında arkadan itişli araç modellerinin kendi içinde pek çok avantajının olduğunu belirtmek gerekir. Bu tarz araçların ağırlığının diğerlerine nazaran çok daha dengeli durumda olduğunun altını çizmek lazımdır. Böylelikle alt kısımdan alınacak olan hasarın biraz daha aza indirgenmesi söz konusu bir hale gelmiş olur. Buna ek olarak sürüş sırasında daha dengeli bir yapıda bulunurlar. Aracın kontrolü daha rahat bir şekilde sağlanırken, araçların virajlarda savrulması azaltılmış olur. Tüm bu özelliklerden dolayı spor araçlarda genel olarak arkadan itiş sistemi yer alır.

Hızlanma konusunda da memnun edici bir düzene sahip olduğundan dolayı spor araç modellerinde bu tarz bir sistem baz alınmaktadır. Özellikle lüks araç markalarında daha çok bu tarz araç türlerinin olduğunu belirtmek lazımdır. Dünyanın en büyük araç markalarının çoğu modelinde arkadan itişli sistem tercih edilir. Performansa doğrudan etkileri olduğundan dolayı ve sürüş konusunda daha iyi bir deneyime neden olduğundan dolayı, büyük araç markalarının tercihi haline gelmiş durumdadır.

birevim

6 Comments

  • Arkadan çekişli araçlarda babamdan duyduğum bilgiye göre karlı yollarda falan daha dengeli gidiyormuş

  • Günümüzde kullandığımız çoğu araç önden çekişli diye biliyorum, pahalı M serileri falan arkadan itişli sanırım

    • Merhaba Ebru Hanım,
      Dünyanın en büyük araba markalarının birçok modelinde arkadan itişli sistem tercih edilir. Özelliklede spor araçlarda genel olarak arkadan itiş sistemi yer alır.

  • Arkadan itişli motoru spor bir araçta deneme fırsatım olmuştu yol tutuşları falan süper oluyor 🙂

  • Bir BMW M4 aracına binmiştim, arkadan itişli araçların performansını binmeden anlamanız çok zor 🙂

Leave a Comment

4 × three =