Stepne (Yedek Lastik) Nedir? Stepne Çeşitleri Nelerdir?

birevim faizsiz araba

Stepne günlük hayatın içerisinde sıklıkla duyduğumuz tabirlerden bir tanesidir. Kısaca açıklama yapmak gerekirse araçlarda bulunan yedek lastiklere verilen isimdir. Bu lastikler her araçta olmak zorundadır. Çünkü araçlarla uzun yolculuklar yapıldığı için beklenmedik bir noktada lastik patladığında onu değiştirmek için bu tür lastikler gerekiyor.

Tabi geçmişte normal kullanımda olan lastiğin birebir aynısı yedek lastik olarak bulunurken, günümüzde birçok marka alan açmak ve en azından bir süre idare etmesini sağlamak için dolma lastikleri yedek olarak araçların bagaj kısmına yerleştiriyor. Birçok marka lastiği bagajın iç kısmına yerleştirirken, bazıları bagajın yanına, bazılarıysa altına yerleştirmeyi tercih ediyor.

Çok farklı stepne yani yedek lastik çeşitleri vardır. Bu çeşitler arasından size uygun olanı bilmek önemlidir. Çünkü bu lastiklerin bazıları çok uzun süre kullanıma uygun değildir. Sadece geçici bir süreliğine yani sizleri bir lastikçiye götürene kadar idare etmesi gerekir. Bu konuda dikkatli olmanız önemlidir.

Stepne Nedir?

Stepne dilimize yedek lastik olarak geçmiş bir tabirdir. Araçların otomobil, kamyon, otobüs, minibüs gibi birçok aracın yedek lastiğine verilen isimdir. Stepne her araçta mutlaka bir şekilde bulunmaktadır. Bunun amacı kullanıcıların yolda kalmalarına ve uzun süre boyunca lastikçi beklemelerine engel olmaktır. Günümüzde her ne kadar lastikleri tipi değişmesinden dolayı patlama olayları çok sık yaşanmasa da ilk üretim lastiklerde bu olaylar çok sık yaşanıyordu.

Şimdi bunlar olmaması sebebiyle birçok otomobil üreticisi yedek lastikleri fazlalık olarak görüyor. O sebeple birçoğu ciddi anlamda boyutlarını küçültmeyi tercih ediyor. Sizde kendi stepnenizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Çünkü uzun süre boyunca aynı yerde kaldığı için hava kaçağı olabiliyor.

Sizlerde bu konuda dikkatli olmanız gerektiğini hiçbir zaman unutmamanız gerekiyor. Stepne lastikleri bu konuda ideal olarak sunulmasının yanında birçok farklı çeşidi olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Önemli olan bu lastiğin ne kadar verimli olacağıdır. Firmaya göre çeşitler arasından tercih yapılarak araçların arka kısmına yerleştirilmektedir.

Stepne Çeşitleri Nelerdir?

Stepne çeşitleri 5 farklı sınıfa ayrılabilir. Sizde bu sınıflar arasından hangisine sahip olduğunuzu öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Boyut Olarak Araca En Uygun Olanlar

Stepne için firmalar araçlarda ona özel alanlar ayırmaktadır. Eğer bagaj kısmında onun için özel bir alan yoksa bu ciddi anlamda yer kaybına neden olmaktadır. Bu lastiklerin en büyük avantajı yedek olmalarına rağmen birebir olarak araçların üzerinde olan lastiklerle eşit boyutlara sahip olmalarıdır.

Genelde sürücüler ön lastikler çok aşındığı için önleri arkalar ile değiştirmeyi ve ardından stepneyi de çıkarıp, hızlı tükenen yerine takmayı tercih ederler. Bu daha fazla verim alınmasına yardımcı olan bir detaydır. Bu lastikle aynı zamanda değişim yapmak için bir lastikçiye gitmek zorunda değilsiniz.

Boyut Olarak Tam Uyan Ancak Geçici Olan Stepneler

Bazı otomobil firmaları geçici lastik kullanmayı stepnelerde tercih ederler. Bunlar genelde kısa bir sırt bölümüne sahip ve hafif olan lastiklerdir. Tabi aynı zamanda aracın normal lastikleri ile uyumludur. Ama yine de geçici yani bir süreliğine kullanılması önemlidir.

Boyut anlamında bir avantaj sağlamayan bu lastikler yine de yük olarak avantaj sağlamaktadır. Tam boyut olması sebebiyle fren ve hızlanma konusunda bir aksama yaşanmaz.

Boyut Anlamında Araca Tam Uymayan Stepneler

Boyut anlamında çok büyük olmayan bu tür stepneler hızlı bir şekilde kullanıma yardım etmektedir. Süre anlamında çok uzun bir süre kullanmanıza imkan tanımaktadır. Yine de aks üzerinde aynı boyutlara sahip olmaması sebebiyle muayene sırasında sıkıntı çıkarabiliyor. Bu konuya dikkat etmek önemlidir.

Kompakt Geçici Stepneler

Kompakt boyutlara sahip olan stepneler son dönemde ciddi anlamda popüler bir hal almıştır. Bu tür stepneler daha çok kısa bir sırta sahiptir. Aynı zamanda çok hafif olmaları sebebiyle kolayca sallanabilir ve araca monte edilmede sorun yaşanmaması sağlanmış olur.

Ancak bu tür yedek lastikler uzun süreli kullanıma uygun değildir ve aynı zamanda yüksek bir süratle kullanıma izin vermez. Ortalama olarak saatte 70 km/s hızın üzerine çıkmaya uygun değildir. Sadece lastikçiye kadar kullanılabilir ve patlayan lastik tamir edildikten sonra değiştirilmesi zorunludur. Ancak uzun süreler boyunca yedek lastik olarak kullanılabilmesi avantajıdır.

Katlanabilir Geçici Stepneler

Bir başka stepne türü de katlanabilir olanlardır. Bunlar alan anlamında kullanıcıya ciddi anlamda tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca bu lastiklerin havası alınabilmektedir ve katlanarak küçük bir alanda muhafaza edilebilmektedir. O nedenle son dönemlerde daha çok tercih ediliyor. Ancak havası olmadığı için araçta pompa taşınması zorunlu hale getirmektedir. Bu belirli bir sürenizi alması sebebiyle dikkat çekici bir noktadır.

Stepne ile Araç Kullanmak Mümkün müdür?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çok sayıda stepne türü vardır. Yedek lastiklerin türlerine göre araca takıldıktan sonra kullanım anlamında farklılık göstermektedir. Ancak bu konuda sizlerde tercihlerinizi doğru şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Dolma olarak bilinen dar bir sırt bölümüne sahip olan lastikleri standart bir hızda ve güçte kullanmak mümkün değildir. Bu tür lastikleri maksimum 70 km/s hızda kullanmanız kitapçıklarda tavsiye edilmektedir. Daha süratli kullanmanız durumunda kaza yapma riskiniz çok yüksek olacaktır.

Ancak yukarıda bahsettiğimiz birçok çeşidi normal bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak sırt kısmı ince ve dar olanları yüksek hızda, aşırı yükte kullanmak doğru olmayacaktır. Yedek lastiğin araçlarda bulunmasının amacı sürücüyü bir noktaya götürmesine yardım etmek olacaktır. Bunun dışında bir amacı yoktur.

Genelde sürücüler bu lastikleri uzun süreli olarak kullanmayı tercih edebiliyorlar. Bu noktada bilmeniz gereken bu tür lastikler sadece lastikçiye kadar gitmek için kullanmanız doğru olacaktır. Bunun dışında kullanmak çok da mantıklı bir yöntem olmayacaktır.

birevim

8 Comments

 • Stepnemizi çıkartıp bir yola çıkmıştık, yolda lastik patlayınca stepnenin çok önemli olduğunu anlamıştım

  • Merhaba Serkan Bey,
   Stepne aslında hayati önem taşıyan bir nesnedir. Artık hemen hemen her noktada yol yardım hizmeti var ancak telefonun çekmediği bir dağ yolunda lastik patlayınca stepnenin önemi ortaya çıkıyor.

 • Stepne her araçta olması gereken çok önemli bir parçadır. Yolda kalmadan anlayamazsınız, bu yüzden stepne lastiğinizi her zaman kontrol edip sağlıklı bir şekilde yedek olarak durduğundan emin olmalısınız 🙂

 • Lastiğim patladığı için stepnemi kullanmıştım. Stepne lastiğimin orjinalini nereden bulabilirim?

  • Merhaba Ahsen Hanım,
   Stepne lastiğinin orjinalini araç servisinizden bulabilirsiniz.

 • Stepne, yolculuk halinde çok elzem bir yedek parçadır bence, yolda lastik sorunu yaşadığınızda size en yakın lastikçiye kadar götürme şansı getirir.

Leave a Comment

12 + 6 =