Stepne Nedir?

birevim faizsiz araba

Stepne, dilimizi İngilizceden geçmiş bir terimdir. Motorlu araçlarda otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüslerde bulunan yedek lastiğe verilen isimdir. Bu ilk üretilen araçlarda olmak üzere günümüzde hala kullanılmaktadır.

Günümüzde güncellenmiş versiyonu olarak dolma lastik kullanımı tercih edilmektedir. Bunun yapılmasında ki neden olarak otomotiv üreticileri bagaj kısmında daha fazla yer açmak istedikleri için bu tercihi yaptılar. Bu dolma lastik ile araç maksimum 80 km/s hız ile istenildiği yere ulaşabilmektedir. Bu hızın üzerine çıkması halinde aracın dengesi bozulmaktadır. Daha eski arabalarda ise normal lastik ebatlarında jantı olan bir lastik bagaj kısmının altında hazırlanan noktada gizli bir şekilde saklanmaktadır.

Stepne Nerede Bulunur?

Birçok araçta stepne lastik aracın bagaj kısmında yer alır. Sedan araçların tamamında bu şekilde konumlanmıştır. SUV araçlarda ve JEEP’lerde bagaj kapağının üzerine yapılan bir lastik bölmesinde koyulabilecek bir nokta bulunmaktadır. Kamyon, kamyonet, otobüs gibi araçlarda dingil olarak bilinen kısımda bu lastiğe uygun bir koyma yeri bulunmaktadır.

Özellikle uzun yol araçlarda en azından lastikçiye gidene kadar bu yedek lastiğin olması önemlidir. Yedek lastiğin yanında patlamış lastiği bununla değiştirmenize yarayan malzemeler bulunmaktadır. Kriko, bijon anahtarı gibi anahtarlar yardımıyla lastik bijonlarından sökülerek hazırda bekleyen yedek lastik takılarak en yakın lastikçiye giderek tamiri yaptırılır. Tamiri yaptırılmasa bile yenisi ile değiştirilerek kullanılmaya devam edilir.

Stepne Çeşitleri Nelerdir?

Stepne yani yedek lastik farklı çeşitlerde araçlarda bulunabilmektedir. Hepsinin ortak amacı aracı belirli bir noktaya götürerek sorun olmadan yerine ulaşmanıza yardımcı olmalarıdır.

 • Tam ebat uyumlu yedek lastik
 • Tam ebat uyumlu olmayan yedek lastik
 • Tam ebat geçici yedek lastik
 • Kompakt geçici yedek lastik
 • Katlanır geçici yedek lastik

Bu lastikleri birbirinden ayıran özelliği yapılarıdır. Bazıları bire bir araca uygun lastiklerdir. Bu lastikleri taktıktan sonra normal kullanımınıza devam edebilirsiniz. Bazıları ise tam uyumlu olmayanlar belirli bir ve belirli bir hızda kullanılması gereken lastiklerdir. Günümüzde trafikte bulunan motorlu taşıtlarda aracın üretici firmasının tercihine göre yukarıda ki stepne çeşitlerinden birisi mutlaka bulunmaktadır.

birevim

8 Comments

 • Stepnemizi çıkartıp bir yola çıkmıştık, yolda lastik patlayınca stepnenin çok önemli olduğunu anlamıştım

  • Merhaba Serkan Bey,
   Stepne aslında hayati önem taşıyan bir nesnedir. Artık hemen hemen her noktada yol yardım hizmeti var ancak telefonun çekmediği bir dağ yolunda lastik patlayınca stepnenin önemi ortaya çıkıyor.

 • Stepne her araçta olması gereken çok önemli bir parçadır. Yolda kalmadan anlayamazsınız, bu yüzden stepne lastiğinizi her zaman kontrol edip sağlıklı bir şekilde yedek olarak durduğundan emin olmalısınız 🙂

 • Lastiğim patladığı için stepnemi kullanmıştım. Stepne lastiğimin orjinalini nereden bulabilirim?

  • Merhaba Ahsen Hanım,
   Stepne lastiğinin orjinalini araç servisinizden bulabilirsiniz.

 • Stepne, yolculuk halinde çok elzem bir yedek parçadır bence, yolda lastik sorunu yaşadığınızda size en yakın lastikçiye kadar götürme şansı getirir.

Leave a Comment

5 × 1 =