Motosiklet Devri Kaç Para 2022

birevim faizsiz araba

Motosiklet alırken veya satarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İkinci el araba alım satımında geçerli olan detaylara benzer bir şekilde işlem yapılmaktadır. Motosikletler birçok farklı çeşide ayrılmaktadır. Trafik kurallarına göre iki tekerlekli motorlu kara taşıtları motosiklet olarak kabul edilir ve işlemleri ona göre yapılır.

Motosikletler genelde motor gücüne göre birbirlerinden ayrılmaktadır. 50 cc ve altında olan güce sahip motosikletler plakasız olarak kullanılırken, bunun üzerinde olanlar trafik plakası takarak kullanıldığı için ikinci el araba satışında uygulanan ücret kabul edilir.

Noter satışı sırasında gerekli olan evraklarla satışın yapılması için gidilir ve o yıl geçerli olan noter satış ücreti verilir. Eğer plaka değişikliği yapılacaksa ek olarak da bunun eklenmesi istenir. Ancak o zaman yeterli bir şekilde işlem yapılır. Kısaca motosiklet devri yeterli bir şekilde yapılmış olur.

Motosiklet Devri Kaç Paradır?

Her yıl olduğu gibi 2021’den 2022 yılına geçerken motosiklet satış ücretine zam gelmiştir. 2021 yılında motor satış ücreti 301 TL olarak noterler tarafından tahsil edilirdi. 2020 motosiklet devir ücreti gelen zamların ardından 457 TL olarak belirlenmiştir.

Yani ikinci el araba satışı ile ikinci el motosiklet satış ücretleri aynıdır. Tabi bu ücretin hepsi noterler tarafından tahsil edilse de bunun içerisinde harçlar, vergiler de yer almaktadır. Noter bu işlemi devlet adına tamamladığı için noterlik ücreti almaktadır. Ancak unutulmaması gereken bir detay vardır.

457 TL motor devir ücreti her şey için geçerlidir. Kısaca içerisinde plaka değişikliği olsa da olmasa da bu ücret geçerli olarak kabul ediliyor. Sizlerde eğer motosiklet devir işlemi yapacaksanız eğer farklı bir şehirden bir motor alacaksanız ek olarak plaka değişikliği ücreti vermeyeceğini unutmamalısınız. Sadece plaka basım ücreti vermeniz gerekecektir. Bu şekilde motor satış işlemi tamamlanmış olacaktır.

Motosiklet Noter Satış Ücretini Kim Öder?

Her noter satışı sırasında merak edilen başlıca konuların başında motosiklet noter satış ücretinin kim tarafından ödeneceği merak edilir. Bu konuda geçerli olan kural alan kişinin bu ücreti ödemesi yönündedir. İkinci el araba satışı içinde aynı durum söz konusudur. Ancak alıcı ve satıcı arasında bu konu konuşulursa bu işlem ücreti satıcı tarafından da ödenebilir. Bu konu tamamen alıcı ve satıcı arasında geçerli bir kaide olarak kabul edilir.

Ama dediğimiz gibi bu ücret her satışta olduğu gibi genel olarak alıcının yükümlülüğünde kabul edilmektedir. Bu konuda herhangi bir yazılı kural bulunmuyor. Her alıcı bu ücreti ödediği için tüm işlemlerde ödeme alıcı tarafından yapılacağı herkes tarafından kabul edilmiş bir detay olarak işlemler yapılır.

Motosiklet Satışına Engel Durumlar?

Motosiklet alırken veya satarken belirli noktalar bu satışa engel oluşturuluyor. Öncelikle iki taraf tarafından sözlü pazarlık yapılarak motorun fiyatı belirlenir. Ardından alıcı eğer kusurlu olarak bir nokta bulursa bu satıştan vazgeçebilir. Bu kısım geçtikten sonra bazı noktalar noter satışına engel olur ve bu durumların satıcı tarafından çözüme ulaştırılması gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanıyor.

 • HGS Borcu
 • Muayenesiz motosiklet
 • OGS Borcu
 • Trafik Cezası
 • MTV Borcu

Bu durumların her biri aracın satışına en büyük engellerden bir tanesidir. Bu borçların tamamı kapatılmadan herhangi biri dahi ödenmesi satış işlemi noter tarafından yapılmamaktadır. Bu durumda yapılması gereken bu sorunların hepsi sıra ile çözülmeli ve notere ondan sonra gidilmesi istenmektedir.

Motosiklet Satışında Aranan Belgeler

Motosiklet alımı ve satımına karar verildikten sonra iki taraf birlikte notere gidecektir. Herhangi bir noter tercihi satış için uygundur. Ancak bunun için belirli kuralların kabul edilmesi gerekiyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı kurallar ve sahip olunması gereken belgeler bulunuyor. Bunlara uygun olarak hareket etmek gerekiyor. Aşağıda ki belgeler motor satışı için ihtiyaç olanlardır.

 • Motosiklet ruhsatı,
 • Kimlik kartı
 • Motosiklet trafik belgesi,
 • MTV borcunun ödenmesi, üzerinde haciz, ceza ve borçların kaldırılmış olması gerekir.
 • Motor üzerinde bulunan kredi borcunun ödenmiş olması ve ipotek varsa bunun kaldırılması gerekiyor.
 • Zorunlu trafik sigortasının yapılı olması isteniyor.

Tüm bu detayların varlığı netleşmeden motosiklet satışının yapılabilmesi söz konusu değildir. Son olarak işlemler noter tarafından hazır hale getirilir. Motosiklet devir ücreti olan 457 TL alınıp, ardından alıcı ve satıcının imzası sözleşmeye attırılarak işlem sonlandırılır.

Noter satışının tamamlanmasının ardından alıcı olan tarafa motosiklet tescil belgesi, satışın bir nüshası ve noter ücretinin ödendiğini gösteren fatura veriliyor.

Motosiklet Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el motosiklet satışı yapmadan önce bilmeniz gerekenler ve dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlar şu şekilde sıralanıyor. Adım adım ilerlemeyi ihmal etmelisiniz. İlk olarak alacağınız motoru bulmalı ve satıcı ile iletişime gezerek fiyatı konusunda sözlü olarak anlaşmaya varmalısınız.

Bunun ardından motorun gerekli ekspertiz işlemlerini yaptırmalısınız ve motorun söylendiği gibi olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu kısım da tamamlandıktan sonra notere satış için gidilmesi gerekiyor. Alıcı ve satıcı yukarıda bahsedilen belgeler ile birlikte notere gidilir.

Noter satışının tamamlanması için motorun üzerinde herhangi bir MTV, Trafik Cezası, Kredi Borcu ve İpotek olmaması gerekir. Bunlar eğer varsa noter istemiş olduğunuz satış işlemini yapamayacaktır. Öncelikle bunların çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Bu sorunlar yoksa iki taraftan gerekli belgeler talep edilerek işlem hazırlanmaya başlanır. Bunun devamında karşılıklı olarak satışın yapılmasını tamamlamak için imza alınır. Noter devir ücreti alıcı tarafından ödenerek işlem tamamlanır. Ardından sorun olmadan işlem tamamlanmış olur.

Motosiklet satış ücreti ve işlemler tamamlanmadan önce noter alacak verecek sorunu kalıp kalmadığını sorar. Bu sorunun cevabı alındıktan sonra satış işlemi tamamen bitmiş olur.

birevim

Leave a Comment

one × 3 =