Beygir Gücü Nedir?

Günümüzde araba sektörü içinde en çok kullanılan terimlerden birinin beygir gücü olduğu bilinen durumlar arasındadır. Bu terim aracın güç seviyesini bildirmekte olup, günümüzde her türlü araç için aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir.

birevim faizsiz araba

75 kg ağırlığındaki bir yükün, 1 saniyelik zaman dilimi içinde 1 metre mesafeye hareket edebilmesi için ne kadar güce ihtiyaç duyduğunun tanımıdır. Araç motorları da buna bağlı olarak hesaplanmakta ve bu bağlamda aracın beygir gücü ortaya çıkmaktadır. Gerçek bir atın bir saniyelik zaman dilimi içinde 1 metreye taşıma gücü 50 kg olarak bilinir. Ancak otomotiv dünyasında bu değer 75 kg olarak belirlenmiş durumdadır.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu terimin ilk olarak ortaya atılmasına neden olan isim ünlü mühendis James Watt’dır. Watt otomobilin ilk üretimi yapıldığı sırada yaşamış olan ünlü bir mucittir. Bu alanda kazanmış olduğu çeşitli başarılarla adından söz ettirmiştir. İcat ettiği buhar makinelerini satan iş adamı olan Watt’ın o dönemlerde üretimini sağlamış olduğu makineler atların yerini çoktan almış durumdaydı. Araçların ilk üretildiği yıllarda insanlar araçların güçlerini sıklıkla merak ediyordu. Dolayısıyla bu konu hakkında somut bir ölçü duymak istiyorlardı. James Watt ise bu dönemde insanların merakını giderebilmek amacıyla atların üstünden bir sabitleme yaparak, beygir gücü tanımını otomotiv sektörüne kazandırmış oldu. Bu dönemden itibaren araçların güç seviyeleri de beygir güçlerine bağlı olarak ölçülmeye başlanmıştır. Çok eski bir dönemde “horse power” yani beygir gücü tanımı bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Tekerleğin dönüş sayısı da yine aynı şekilde doğrudan beygir gücüyle ilişkili durumdadır. Ancak aynı beygir gücüne sahip olan araçların dönüş sayısı aktarımı birbirinden farklı olabilir. Bu bağlamda da çeşitli beygir güçlerinden bahsetmek doğru olacaktır. Aynı zamanda araçtaki dişli sayısı, teker türü, pistonlar gibi çeşitli konular beygir gücünün aktarımını doğrudan etkileyen durumlar arasında sayılmaktadır. Ayrıca sadece bu durumlar beygir gücüyle ilişkili olmayıp, aracın dizel veya benzinli olduğu da durumu etkileyen şeyler arasında sayılıyor. Benzinli veya dizel araçta bariz şekilde farklılıkların görülmesi söz konusu bir hale gelmiş olacaktır.

Beygir gücü hakkında diğer merak edilen konu ise tork ile aynı olup olmadığıdır. Özellikle bu iki güç tipi benzerlik taşıdığından dolayı kişilerin akıllarında soru işareti yaratan konular arasına giriş yapmıştır.  Tork tamamen otomobil çekiş kuvveti ile alakalı bir konudur. Beygir gücünün ise çekişten çok hızla ilgili olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle büyük türdeki çeşitli araçların çekiş bakımından otomobillerden daha iyi olması beklenmektedir. Aynı nedenden dolayı bir yarış arabası baz alındığında, bu aracın hızının kamyona nazaran çok daha iyi seviyede olduğu bilinir. Durumun bu şekilde olması ise tork ve beygir gücü kavramlarının tamamen farklı olduğunu gözler önüne sermektedir.

birevim

Leave a Comment

10 + 12 =