Taşıt Kredisi Yüzde Kaç Peşinat Lazım

birevim faizsiz araba

Araç almak için finansman tercihinizi taşıt kredisinden yana kullanacaksanız unutmamanız gereken noktalar vardır. Bu noktalara özen göstererek hareket etmek doğru finansmanı tercih etmenize yardımcı olacaktır. İlk olarak unutmamanız gereken taşıt kredisi başvurunuzda yüzde kaçına kredi çıkacağına ve geriye kalan tutarın ne kadar olacağını öğrenmeniz gerekiyor.

Bu konuda sürekli olarak düzenlemeler yapılıyor. Bunun sebebi ekonomi içerisinde yaşanan dalgalanmalar ve bundan etkilenen araç piyasasına uygun olmasını sağlamak oluyor. Bankalar sıfır araç almak isteyenlere alacakları aracın %90-70 ve 50 oranında kredi imkanları sunuyor. Bu oranlar bankanın stratejisine ve hizmet anlayışına göre değişiyor. Genelde uygulanan kredi oranıysa araç fiyatının %70-50 arasında değişiyor.

Sıfır araç alacaklar için bilinmesi gereken nokta fatura bedeline göre bu oranların düzenleneceği olacaktır. 120 bin TL’ye kadar olan araçlarda kredi oranı %70 olurken, 120 bin TL üzerinde fiyata sahip olan sıfır araçlarda bu oran %50 olarak düzenlenmektedir. Ülkemizde 2021 yılı itibariyle bu fiyatın altında satılan sıfır araç neredeyse yoktur. O nedenle alınabilecek kredi tutarı aracın fatura tutarının %50’si olarak belirlenmiştir.

İkinci el araçlarda kredi işlemi kasgo değeri üzerinden yapılmaktadır. Yukarıda verilen oranlar bu krediler için uygundur. Ancak belirli bir yaşın üzerinde ki araçlara kredi verildiği için ve bu araçların fiyatlarının 120 bin TL’nin altına olmamasından dolayı alınacak kredi oranı %50 olacaktır.

Taşıt Kredisi Sonrasında Verilecek Peşinat

Alacağınız arabayı güncel oranlar ile söylemek gerekirse yarısına peşinat öderken, yarısına da kredi çekmenize mümkün kılınıyor. 150 bin TL’lik bir araç için taşıt kredisine başvuranlar %50 oran üzerinden 75 bin TL kredi çekecektir. Burada peşinat için ödenmesi gereken tutar 75 bin TL olacaktır. Ancak alınacak araç 100 bin TL’yse, verilecek kredi miktarı 70 bin TL olacaktır. Burada geriye peşinat olarak 30 bin TL verilecektir.

Tabi bankalar ile araç şirketleri arasında özel anlaşmalar imzalanabiliyor. Yüzde yüze yakın kredi ile birlikte sunulan krediler ile araç almaya izin veriliyor. Ancak bunun için belirli bir markadan vazgeçmemeniz ve sıfır araç tercih etmeniz gerekiyor.

Taşıt Kredisi Almanın Şartları

Taşıt kredisi alırken banka alınan aracın üzerine rehin koymaktadır. Buda otomatik olarak maliyeti arttırmaktadır. Ayrıca alınacak araç yetmediği durumlarda, alıcının kredi notuna bakılmakta, o da yetersiz kalınması durumunda kefil talep edilebilmektedir. Bankalar bu tip durumlar çok titiz davranmakta ve insanların buna uymasına özen göstermektedir.

Taşıt kredisine başvurmadan önce farklı bankalardan sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi hesaplama işlemlerini doğru şekilde yapmaya özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü araç kredisi faiz oranları ülkemizde en çok değişen kredi oranlarından birisi olarak görülüyor. Bu nedenle sizin için en uygun olanı belirlemek maliyeti düşürmek için önemli olacaktır.

birevim

1 Comment

Leave a Comment

five × 1 =