Distribütör Nedir?

Distribütör içten yanmalı motorlarda bulunan bir parçadır. Bu parçanın önemi büyültür. Tüm motor içerisinde bu parçanın diğer parçalarla uyumlu bir şekilde çalışması önemlidir. Bu parça motor içinde bulunan endüksiyon bobini tarafından üretilen yüksek gerilimi gene motorda bulunan ve yanma olayını gerçekleştiren bujilere göndererek yanmalarına yardımcı olur.

birevim faizsiz araba

Bu sistem motorun ihtiyaç duyduğu yüke ve devre göre avans vererek gerekli gücün üretilmesi için tetikleyici görevi üstlenmektedir. Bu parça kelime anlamı olarak “manası dağıtıcı” anlamına gelmektedir. Özellikleri itibariyle bu parça motor içerisinde bulunan tüm ateşleme tertibatının bir parçası olarak görülmektedir. Supapların açılıp kapanmasına uyumlu ve uygun bir şekilde çalışması ile bilinmektedir.

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör arızasını anlamaya yardımcı olan birçok belirti vardır. Araç çalışırken tekleme yapabilir veya ani bir şekilde stop edebilir. LPG ve benzinli araçlarda bu durum fark etmeksizin baş gösterebilmektedir.

Sistem bozulursa ateşleme sistemi düzgün şekilde çalışmaya için aracın motoruna gönderilen yakıt egzoz kısmından atılacaktır. Bu durum egzoz sisteminde patlamaya yani yanmaya neden olabilir. Araç hızlanırken ve yüksek hızda seyrederken sıkıntı yaşanmasına neden olabilir.

Bu durum aracın performansında ciddi bir düşüş yaşanmasına neden olur. Sürücü bunu çok rahat bir şekilde fark edecektir. Bu durum beraberinde aracın normal yakıt tüketiminin ciddi bir oranda artmasına neden olmaktadır. Bu da aracın yakıt kokusu yaymasına neden olacaktır.

Distribütör Tamiri Nasıl Yapılır?

Distribütör ateşleme sistemi açısından önemli bir parça olduğu için sorun olduğu anlaşıldığı andan itibaren hızlı bir şekilde tamir edilmeli veya yenisi ile değiştirilmelidir. Bunun için bir servise gidebilir veya oto sanayide bir ustaya giderek sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz.

Parça yerinden dikkatli bir şekilde söküldükten sonra incelemesi yapıldıktan sonra tamir edilip edilmeyeceğine karar verilir. Tamiri yapılabiliyorsa tamir edilmelidir. Eğer tamiri yapılmayacak seviyedeyse mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Hızlı bir şekilde tamiri yapılmazsa unutulmaması gereken bozulduğunda tüm araç elektriğini keseceğidir. Ayrıca diğer ateşleme sistemin parçalarında bozulmaya neden olabilir. O nedenle arıza tespit edildiğinde gerekli tamirat veya değişim yapılmalıdır.

birevim

8 Comments

 • Geçen arabamda distribütör parçası yanmış, servise götürdüm tamiri mümkün değil diyerek sıfırı ile değiştirildi ve maliyeti fazla oldu bana göre, bu yüzden aracınızı zamanında kontrole götürün muhakkak.

 • Aracım bugün yolda giderken bir kaç kere aniden stop etti, disrtibütor arıza oluyor olabilir mi?

  • Merhaba Rabia hanım;
   Stop etme durumu farklı nedenlerden dolayı olabilir. En kısa zamanda aracınızı bir servise göstermenizi öneririz.

 • Distribütör arızasına benzer bir sorun yaşadım geçen gün, ancak aracım tekrar benzer bir hata vermedi. Servise götürmeme gerek var mı?

 • Distribütor sıkça duymadığımız bir kelime olsa da, araç için oldukça önemli bir parça, arızası halinde çok acil servise götürülmesi gerekir

  • Merhaba Meral Hanım,
   Distribütör arızasının birçok belirtisi vardır. Örneğin araç çalışırken tekleme yapabilir veya ani bir şekilde stop edebilir. LPG ve benzinli araçlarda fark etmeksizin araç arızalanabilir.

 • Araçta gerçekten bazı parçalar çok önemli. Eşimle yolda giderken bir arıza sonucu aracı servise götürdük ve distribütör arızası dediler ve çözümü biraz uzun sürdü.

Leave a Comment

1 × one =