Tali Yol Nedir?

Tali yol, Karayolları Trafik Kanunu tarafından üzerinde ki trafik yoğunluğu bakımından diğer yoldan daha az öneme sahip olan yol olarak öne çıkmaktadır. Biraz daha basit bir şekilde anlatmamız gerekirse geliş-gidişi çift şerit olan bir yoldan geliş-gidişi iki şerit üzerinden akan yola ayrıldığınızda ana yoldan tali yola ayrılmışsınız demektir.

Bu iki yol arasında ki fark trafik kanununda basitçe üzerinde ki trafiğinin kalabalığına göre birbirinden ayrılmıştır. Bunun için büyük ihtimalle dönüş noktalarında bir trafik levhası bulunmaktadır. Bu levhaya göre ana yoldan gelen araç dikkatli olması, tali yoldan gelen araçta dur işaretine uymalıdır.

Tali Yol Anayol Ayrımı Nasıl Yapılır?

Tali yol ile Anayol ayrımını yapmak basittir. Bakılması gereken ilk nokta üzerinde ki trafiğin ne kadar yoğun olduğudur. Yoğun olan yol ana yol, yoğunluğu az olan yolsa tali yoldur.

Ana Yol: Trafik kanuna göre ana yol geçiş üstünlüğüne sahip olan yoldur. İlk geçiş hakkı bu yoldadır ve tali yoldan çıkan aracın bu araçları beklemesi zorunludur. Trafik kanunu bunu özellikle belirterek araç sürücülerinin dikkatli bir şekilde hareket etmesini istemiştir.

Oto yola bağlanılan gişe yolları tali yola en güzel örnektir. Ya da köy yollarının ana yollara bağlandığı nokta buna bir örnek olarak verilebilir. Her yolun bir tali yolu bulunmaktadır.

Tali Yol Ana Yol Geçiş Üstünlüğü

Tali yol ile Ana Yol arasında üstünlük her zaman ana yolda hareket eden araçlardır. Tali yoldan çıkış yapan aracın karşısına her zaman dur levhası ve dikkatli ol levhası çıkacaktır. Tali yoldan çıkmadan önce aracın geliş yönüne göre yol kontrol edilmeli ve hızlı bir şekilde gelen araçları tehlikeye atmadan yola bağlanmanız gerekmektedir.

Trafik kazalarında tali yoldan çıkan araçlar her zaman ana kusurlu olarak kabul edilmektedir. Yola bağlanma noktasında tali yol levhası veya dur levhası yoksa sağdan gelen araç her zaman üstün kabul edilmektedir. Trafikte giderken trafik kurallarına ve levhalarına dikkat ederek hareket ederseniz bu sıkıntıyla karşılaşmadan kazasız bir yolculuk yapabilirsiniz.