Tali Yol Nedir?

birevim faizsiz araba

Ülkemizde ki kullanılan birçok farklı yol çeşidi vardır. Karayolları Trafik Kanuna göre bu yollar bariz bir şekilde birbirlerinden ayrılmıştır. Bu konuda ehliyet alanlar trafikte hangi yolda olduklarını bilmesi gerekir ve ona göre hareket etmelerine izin veriliyor. Bunlardan bir tanesi de Tali Yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Trafik yoğunluğu bağlantı yoluna göre daha az olan yol tali yol olarak kabul ediliyor. Bir örnekle anlatmak gerekirse geliş gidiş rotası çift şerit olanlar ana yol, geliş gidişi iki şerit olanlarsa tali yol olarak ayrılmaktadır.

Ana Yol Nedir?

Ana Yol ya da Arter yol seçeneği kapasitesi en yüksek yollara verilen isimdir. Kentleri birleştiren ve genelde iki şeritli olan yollara verilen hizmettir. Bu yollarda insanlar daha yüksek hızlarla araçları ile hareket etme hakkına sahiptir.

Ayrıca bu yollarda tali yoldan çıkacak olanlara yol vermekle yükümlü değildir. Çünkü yol hakkı bu yolda hareket edenlere aittir. Tali yoldan çıkan bir sürücü öncelikle ona yol vermeli, yol müsait olursa yol çıkmaya devam edebilir. Bunun tersi bir durumunda kaza olursa suçlu olarak tali yoldan çıkan sürücü trafik kanununa göre kabul edilmektedir.

Tali Yol ile Ana Yol Birbirlerinden Nasıl Ayrılır?

Birçok sürücü tali yol ile ana yol ayrımını rahatça yapmaktadır. Ancak basit şekilde tarif etmek gerekirse ilk olarak yolun üzerinde ki trafik yoğunluğunun ne kadar olduğudur. Genelde yoğun olarak kullanılan yollar ana yol olarak kabul edilirken, daha az kullanılan yollar tali yol olarak kabul edilmektedir.

Ana Yol kullanımı Trafik Kanunu içerisinde geçiş üstünlüğüne sahip olan yola verilen isimdir. İlk geçiş hakkı her zaman bu yollarda ki araçlarındır. Eğer yol müsait olursa tali yoldan gelen sürücü yola çıkma hakkına sahip olmaktadır. Buna tüm sürücülerin riayet göstermesi gerekiyor.

Tali Yol ile Ana Yol Geçiş Üstünlüğü Kime Aittir?

Ülkemizde her gün binlerce kaza olmaktadır. Genelde bu kazaların büyük çoğunluğu insanların kurallara uymamasından kaynaklanıyor. Bunlardan bir tanesi de tali yol ile ana yol geçiş üstünlüğüne dikkat edilmemesidir. Buna dikkat etmeyen sürücüler yol hakkının kendilerinde olduğunu farz ederek hareket etmekte ve genelde ciddi maddi hasarlara sahip olan kazaların yaşanmasına neden olmaktadır.

Bu üstünlük konusu trafikte ki en önemli konulardan birisidir. Tali yoldan ana yola çıkmak istediğinizde karşınızda bir dur levhası gelmektedir. Bu önceliğin sizde olmadığını gösteren bir levhadır. Eğer sizde bunu bilmiyorsanız hareketleriz kazaya sebep olabiliyor. Her zaman her durumunda geçiş üstünlüğü ana yolu kullanan araç sürücüne aittir. Burada yapmanız gereken hareketlere dikkat etmek ve ona göre aracınızı kullanmak olacaktır. Aksi taktirde ciddi kazalara sebep olabilirsiniz.

Tali Yol Levhası Hangisidir?

Trafiğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için levhaların büyük bir önemi bulunuyor. Birçok kullanıcı bunlara dikkat etmiyor. Tali yol trafikte uyulması gereken levhalardan bir tanesidir. T-22b adı verilen bu uyarı işaretinin öncelikle ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor.

Bu işaret kırmızı bir üçgenin içerisinde yer almaktadır. İçerisinde siyah renkte bir simge yer almaktadır. Bu tabelanın ölçüleri 60-75-90 cm eşkenar üçgen şeklinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak gerekli noktalar yerleştirilmektedir.

Genelde reflektör malzeme kullanılmaktadır. Bunun sebebi trafikte hareket eden sürücülerin bunları fark etmesine yardımcı olmaktadır. Bu işaret tabelasına mutlaka uyulması gerekiyor. Çünkü bunun size ve yanınızda ki tüm insanlara ciddi bir sorun ile yüz yüze gelme durumuna neden olacağını unutmamanız gerekiyor.

Tali Yoldan Ana Yola Nasıl Çıkılır?

Tali bir yoldan ana yola çıkmak istiyorsanız öncelikle bunun belirli kurallar içerisinde yapmanın en doğru seçenek olduğunu bilmelisiniz. Sadece tali yolda ki sürücü değil aynı zamanda ana yolda yer alan sürücüde bunları bilmeli ve dikkat etmelidir.

Ana yolda hareket eden sürücü tali yol tabelası gördüğünde yoluna devam etmeli ancak hızını biraz daha düşürmeli ve kontrollü olarak buna devam etmelidir. Buna dikkat etmeyen bir sürücü ciddi anlamda kazaya haber verecektir.

Tali yol kullanan sürücüyse yol üstünlüğünün her zaman ana yolda ki sürücüye ait olduğunu unutmamalıdır. Öncelikle iki yolun bağlantı noktasına çok yavaş gelmeli ve gerekirse durmalıdır. Açısı ile yolun müsait olduğunu gördükten sonra sinyalini vererek kontrollü bir şekilde hareke etmeye devam etmelidir.

Buna dikkat etmeyen bir sürücü üzücü kazaların yaşanmasına neden olabilir. Can veya mal kaybına neden olabilecek bu kazalar genelde çok ciddi olabiliyor. Onun için trafikte hareket ederken en çok dikkat edilmesi kuralların başında tali yol ile ana yol bağlantısının nasıl yapılacağını bilmek gelmektedir.

Sokaklar Tali Yol Olarak mı Kabul Edilir?

En küçük yolların başında sokaklar geliyor. Bir yerleşimin en küçük noktaları genelde sokaklardır. Ancak bir yolun tali yol olması illa ki en küçük yol olması anlamına gelmemektedir. Bu Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

Tali yol ile Ana yol arasında ki ayrım genelde tabelalar veya yol yoğunluğu ile yapılıyor. Eğer kullandığınız yolda dur tabelası varsa bu sizin daha az önemli olarak kabul edilen yolda olduğunuz anlamına gelmektedir. Eğer kullandığınız sokakta buna yönelik bir uyarı varsa o sokak tali yol olarak kabul ediliyor.

Bunun ayrımı kanuna göre karayolları genel müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bu ayrım yapıldıktan sonra yolların bağlantı noktalarına veya belirli bir mesafesine göre bunları belirten levhalar koyulmaktadır.

Sizlerde eğer trafikte araç kullanıyorsanız ve ehliyet sahibi birisiyseniz genelde bunları bilmeniz gerekiyor. Ancak birçok sürücü bunları bilmesine rağmen genelde dikkatsiz davranıyor ve tali yoldan ana yola hiçbir şeye dikkat etmeden direk olarak çıkmayı tercih ediyor.

birevim

9 Comments

 • Tali yol kavramına en çok sürücü kursunda takılmıştım, sınavlarda çıkar diyorlardı ve sınavda da çıkmıştı 🙂

  • Merhaba Şaban Bey,
   Tali yolu anlatmak ve anlamak için en uygun örnek otoyola bağlanan gişe yollarıdır.

 • Geçen ben anayolda giderken tali yol bağlantısından gelen bir araçla bir kaza yaptım, polis ekipleri gelene kadar tali yoldan ana yola katılan sürücü suçu bende buluyordu, ekipler gelince kurallar gereği hatalı olanın o olduğunu söylediler, yoksa adama ikna edemiyordum.

 • Tali yol bağlantı yolu olarakta geçer, bağlantı yollarından ana yola bağlanırken her zaman yolu kontrol etmeli ve yolun müsaitlik durumuna göre ana yola geçmeliyiz

 • Tali yol bağlantı sorusunu ehliyet sınavında yapamamıştım, sonrasında ne olduğunu hiç unutmadım. 🙂

 • Tali yol ülkemizde en çok kural hatası yapılan yerdir belki de, kazalarımız en çok burada oluyor diye düşünüyorum

  • Merhaba Nurcan Hanım,
   Tali yol ile anayol ayrımını yapmak için bakılması gereken ilk nokta üzerinde ki trafiğin ne kadar yoğun olduğudur. Yoğun olan yol ana yol, yoğunluğu az olan yolsa tali yoldur.

 • Tali yol bizim ülkemizde gerçekten karıştırılıyor. Aslında bilinmesine rağmen kurala uyunmuyor da diyebiliriz. Hızını alıp geliyor tali yoldan ana yola bakmadan çıkıyor ve kaza kaçınılmaz oluyor.

Leave a Comment

eight + fifteen =