Araç Detaylı Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz araba

Araç sahibi olanlar için araçlarının detaylı bakım ve temizliklerinin yapılmasının çok önemli olduğuna değinmek gerekir. Bunun sebebi, otomobillerin hepimizin hayatındaki en önemli unsurlardan birisi olmasıdır. Otomobillerde seyahat ederken aslında ciddi anlamda bu araçlarda vakit geçirdiğimizin farkında olmalıyız. Bu yüzden, araç detaylı bakım ve temizliği yapmak; hepimizin sağlığı adına büyük önem taşımaktadır. Bazı kişiler, araçlarını az kullanmalarından mütevellit araçlarının detaylı bakım ve temizliğe ihtiyacı olmadığını iddia ederler. Ancak, kullanımından bağımsız olarak, araçların bakımlarının düzenli olarak yapılması şarttır. Araçların hem içi hem dışı muhakkak temizlenmelidir. Araç detaylı bakım ve temizliğinin yalnızca araç yıkama olarak düşünülmemesi gerekir. Koltuk temizliği ve pasta cila gibi eylemlerin bu sürece dahil edilmesi şarttır. Söz konusu rutin bakımlar; aracın daha uzun süreli kullanılmasına vesile olmaktadır.

Araç İç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Araçların dış kısımları kadar iç kısımlarının da kirlenmesi muhtemeldir. İç kısımların temizlenmesi noktasında düzenli oto yıkama yaptırmak gerekli olabilir. Ancak, şahsi olarak yapılması gereken birtakım eylemler de bulunmaktadır.

Araç iç bakımı için ilk olarak araç koltuk temizleme işlemini uygulamak gerekmektedir. Otomobillerin koltukları temizlenirken tekstil faktörü büyük önem taşımaktadır. Koltuğun deri veya kumaş olmasına göre farklı işlemler uygulanmalıdır. Bilhassa deri yüzeyler için özel olarak üretilmiş malzemeler kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra, deri yüzeylerin temizliğinde yumuşak bez kullanılmalıdır. Kumaş koltuğa sahip olanların ise araç koltukları için özel olarak üretilen spreyleri kullanması tavsiye edilmektedir. Araç koltuk temizlemede kiri ortaya çıkaran malzemeler kullanılmalı, sert olmayan bez veya süngerden faydalanılmalıdır.

Paspas temizliği; araç iç bakımında uygulanması gereken farklı bir işlemi temsil etmektedir. Araç paspaslarının halı ve kauçuk olmak üzere iki çeşit olduğundan bahsetmeliyiz. Kauçuk paspasların temizlenmesinde köpüklü suların fırçalanması yoluyla işlemler yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, halı paspasların temizlenmesinde elektrik süpürgeden yardım almak faydalı olacaktır. Plastik yüzeylerin temizliğinde ise marketlerde satılan kimyasal temizlik malzemelerinden yararlanmak doğru olabilir. Ancak, bu işlemler esnasında temizlik malzemesinin havalandırma sistemine kaçmamasına dikkat etmek gerekir. Havalandırma sistemlerinin temizlenmesinde öncelikle klima en güçlü ayarda çalıştırılmalıdır. Bunun ardından, içinin temizlenmesinde ince bir fırçadan faydalanmak gerekli olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, buharlı oto yıkamadan faydalanmak mantıklı olacaktır. Buharlı oto yıkama; lastiklere, koltuklara, motor aksamlarına ve kaporta dış yüzeyine uygulanmaktadır. Buharlı oto yıkama işlemlerinin yaklaşık bir saat sürdüğü bilinmektedir.

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta cila işlemi; otomobillerin dış bakımı için önemli bir eylemdir. Pastalama; sıvı bir zımparalama işlemidir. Aracın boyasını kaldırmaktadır. Cilalama ise aracın parlatılmasında ve boyanın korunmasında etkili bir işlemdir. Cila uygulamadan önce muhakkak pastalama işleminin yapılması gerekir. Cila işleminin ortalama üç ayda bir olmak üzere otomobile uygulanması tavsiye edilmektedir.

birevim

8 Comments

  • Haftada bir gün aracımı komple iç dış temizliyorum, en az 2-3 saat sürüyor tüm koltukları falan temizlemek 🙂

    • Merhaba Aynur Hanım;
      Araçlar sanılanın aksine göründüğünden çok daha pistir. Ancak bir çok kişi bu kanı da olmadığından aracını çok uzun süreler temizlemez. Ancak araçlarda evler gibi sık sık temizlenmelidir.

  • Araç bakımını ertelemeden her hafta yaptırıyorum, yoksa alışkanlık haline geliyor aracın kirli kalması

  • Araç temizliği, biraz da aracınızı sevmekle oluyor. Ağabeyim her hafta sonu 1 gününü aracına ayırır. Kapının önünde baştan aşağıya temizler iç dış aracını. 🙂

  • Pandemi öncesi ayda bir olan araç temizliğini, pandemiden dolayı boş vakit sebebiyle haftada 1 yapmaya başladım.

Leave a Comment

four − 3 =