Patlamayan Lastik Nedir?

birevim faizsiz araba

Lastik problemi otomotiv ve lastik üreticilerinin her zaman çözüme ulaştırmak istedikleri bir konu olmuştur. En önemli noktada kullanılan lastiğin patlamaması ve patlasa dahi belirli bir süre için kullanımına izin vermesidir.

Bu konuda ilk patlamayan lastik yani “Runflat” adı verilen lastik 1930’lı yıllarda üretilerek kullanılmaya başlandı. Tam adı “Run on Flat Tyre” olan lastik belirli bir prensip esasına göre çalışmaktadır. Kendinden destekli yanaklara sahip olan lastikler patlasa dahi belirli bir süre yani lastikçiye gidene kadar gitme imkanını sürücülere sunmaktadır. Bu lastikler bir kez alıp ömür boyu kullanılabilecek olan lastikler olarak görülse de prensibi aracın yolda kalmasının önüne geçmesidir.

Patlamayan Lastik Hasarı Nasıl Olur?

Adı patlamayan lastik yani Run Flat lastik olsa dahi bilinmesi gereken bu lastiklerin de hasar görebileceğidir. Aracınızda bu türden yanağı güçlendirilmiş bir lastik kullanıyorsanız ve lastiğiniz hasar görmüşse mutlaka dikkat etmeniz gereken nokta aracınızın hızı olacaktır.

Otoyolda seyahat ediyorken bu başınıza gelmişse dahi aracınızın hızının 80 km/s geçmemesi tavsiye edilmektedir. Hatta tavsiye edilen daha yavaş gitmeniz olacaktır. Hasar gördüğü noktadan itibaren sizi belirli bir kilometre götürecek olan bu lastiği doğru şekilde kullanmak ve daha fazla zorlamadan seyahat etmek önemlidir.

Bu lastiğin yegane özelliği de stepneyi takmak için aracınızı tehlikeli olabilecek bir noktada kenara çekmenize engel olmasıdır.

Patlamayan Lastiklerin Avantajları

Patlamayan lastiğin en büyük avantajı patlamaması demek isterdik ancak bu lastik patlamasa dahi hasar görebilmektedir. Daha hafif olması ve güçlü bir yol tutuşu sağlaması nedeniyle yakıt anlamında araca tasarruf yaptırabilmektedir. Diğer lastiklerin aksine içerisine nitrojen koyulmaktadır.

Bir diğer avantajıysa aracınızda ekstra bir lastik bulundurmanıza gerek olmamasıdır. Yedek lastik yani stepne kullanmanıza gerek yoktur. Araç ağırlığı azaldığı gibi aynı zamanda bagaj hacminin artmasına da yardımcı olan bir özelliği vardır. Günümüzde bazı otomotiv firmaları bu lastiği araçlarında kullansa da bazı firmalar bu tercihi araç sahiplerine bırakmaktadır. Sizde isterseniz kendi aracınıza uygun Runflat lastiği alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

five × one =