Emisyon Nedir?

birevim faizsiz araba

Emisyon farklı anlamalara sahip bir kelimedir. Finans alanında kullanılan bir kelime olsa da otomotiv sektöründe hava kirliliğine neden olan gazlar olarak bilinmektedir. Egzoz emisyon ölçümü bu nedenle yapılarak, çok yüksek gaz salgılayan araçların trafiğe çıkmasının önüne geçilmeye veya gerekli tamirin yapılmasına neden olunmaktadır.

Emisyon oranının düşük olması için otomotiv şirketleri önemli çalışmalar yapmaktadır. Özellikle dizel araçlarda yakıtın doğru şekilde yanmaması sera gazına neden olan birçok gazın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun doğru şekilde temizlenmesi için egzoz sisteminin doğru şekilde çalışması önemlidir. Doğru uygulamanın yapılması için çalışmalar devem ediyor olsa da çok sayıda araç yüksek emisyon ile trafikte seyahat etmektedir.

Emisyon Sırasında Dikkat Edilecek Gazlar

Araçlar çalışmaya başladıkları andan itibaren çevre kirliliğine neden olacak çok sayıda gaz salgılamaktadır. Doğal bir yakıt olsalar da yapılan eklemeler ve ciddi sıcaklıkta yanmaları nedeniyle ortaya zararlı gazların çıkması neden olunmaktadır.

Çıkan tehlikeli gazlar arasında en çok bilineni karbon monoksit gazıdır. Bu gaza ek olarak Ozon, Azot oksitleri, kükürt dioksit, kurşun ve asılı partküler maddeler bulunmaktadır. Bunlara ek olarak sayılabilecek birçok zehirli gazlar emisyon ölçümlerinde kontrol edilmektedir.

Ölçüm yapılması tek başına yeterli bir uygulama olarak kabul edilmemektedir. Bu uygulama kontrol sağlamak için yapılırken ayrıca bu zehirli gazlarının seviyesini makul miktara çekebilmek için birçok firma özel olarak çalışma yapmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümü ve Ölçmeme Cezası

Egzoz emisyon ölçümü binek araçlarda 2 yılda bir, ticari araçlarda her yıl yapılmaktadır. Bu ölçümü emisyon ölçüm ruhsatı almış olan yerlere yaptırmak ve TÜV Türk istasyonlarına yaptırmak mümkündür. Ölçüm işlemi için önceden sıra almak ve her yıl belirlenen ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Eğer aracınız ölçüm değerleri arasında yer almazsa bir daha ki ölçüm süresine kadar aracınızı tamir ettirmek için size bir ay süre verilmektedir.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın trafik kanunu içerisinde cezası bulunmaktadır. 2020 yılında egzoz muayenesi yaptırmaya araçlar trafik kontrollerinde yakalanmaları halinde 1.895 TL ile ceza kesilmesine karar verilmiştir.

birevim

Leave a Comment

three × 5 =