Şaft Nedir? Şaftın Görevi Nedir?

Yolculuk halinde yol yapısı her zaman düz bir zemin olarak ilerlemez. Aynı zamanda engebeli yol yapılarından da geçmeniz gerekir. Aracın bu engebeli yollara konforlu sürüşe devam edebilmesi için şaft önemli rol oynar. Şanzımanı difransiyele bağlayan elemana şaft adı verilir. Şaft, şanzımanın engebeli yollarda düz şeklini koruması için esnek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle aracın önemli görevlerinden birini yerine getirir.

birevim faizsiz araba

Ağır bir yapıya sahip olmaması için araç içerisinde şaftlar içi boş bir boru şeklinde tasarlanmıştır. Aynı zamanda sürüş esnasında sarsıntının engellenmesi için düzgün ve balansı alınmış bir şekilde olmalıdır. Şaft, motordan almış olduğu dönme hareketini tekerlere iletmek ile görevlidir. Motordan aldığı gücü döndürerek tekerlere aktaran bir aktarma organına sahiptir.

Şaftın Görevi Nedir?

Şanzımandan almış olduğu hareketi diferansiyele ileten şaft, çok düzgün bir şekilde dönmelidir. Aynı zamanda esnekliğini koruyabilmesi açısından uzayıp kısalma özelliğine sahip olması gerekir. açılı dönme kabiliyeti esnekliğini en üst derecede sağlamanıza yardımcı olur. araca ekstra ağırlık kazandırmaması için çelik içi boş borudan üretilmektedir.

Şaft, tüm araçlarda yer alan bir parça değildir. Önemli bir görevi yerine getirse de motor ile difransiyeli çok yakın olan araçlarda şaft olmaz. Şaft üzerinde yer alan mafsallar, aynı zamanda değişik açılarda hareket etme özelliğine da sahiptir. Bu nedenle şaftın en önemli organlarından bir tanesidir.

Şaft Bozulursa Ne Olur?

Araç içerisinde en küçük parçanın arızalanması bile aracın bozulmasına ve gerektiği performansta çalışmamasına neden olur. Tekere hareketini iletmekte ve özellikle engebeli yollarda sarsılmadan, güvenli bir şekilde yolculuk etmek için şaft çok önemli bir organdır. Kişiler, şaftın bozulması durumunda ne gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olduğunu merak eder.

Şaftın bozulması durumunda araçta hayati sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle çok ciddi bir durumdur, çok dikkatli olunması gerekir. Şaftın kopması durumunda aracın devrilmesi ve hayati kayıpların yaşanması durumu yaşanabilir. Bunun dışında şaft balansında meydana gelen bazı bozulmalar, aracın bazı hız yüksekliğine ulaşması durumunda çeşitli seslerin gelmesi ile kendini belli eder.

birevim

6 Comments

  • Aracımızın şaftı bozulmuştu ve 1 hafta sanayiden çıkamamıştı, şaft araçtaki düzen için çok önemli

    • Merhaba Yasin Bey,
      Şaftın bozulması durumunda araçta hayati sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle çok ciddiye alınması gereken bir durumdur, çok dikkatli olunması gerekir. Şaftın kopması durumunda aracın devrilmesi mümkündür.

  • Şaft aracın tüm dengesini tutuyor diyebiliriz neredeyse, şaftta sorun yaşanan araç alınmaz derdi babam hep

  • Araç almak için ilan araştırdım, alma aşamasına geldiğimde sahibi aracın şaft sisteminde problem olduğunu ve servisin yapamadığını söyledi. Bunu duyduktan sonra alımdan vazgeçtim şaftın sorunlu olması aracın ömrünü kısa tutar diye düşünüyorum.

  • Şaft araç için motordan sonra en önemli noktalardan biri bence, aracın şaft sistemi ve motoru sağlam ise aracın dış etkeninde sorun yoksa o araç alınabilir diyebiliriz 🙂

Leave a Comment

three × 4 =