Krank Mili Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kullandığımız araçların gücü motor kısmından geldiğini hepimiz biliriz. Vücudumuzun işlemesi için önemli olan nasıl kalpse, içten yanmalı motorlar için önemli olan noktada krank milidir. Bu parça motorların alt kısmında yer alıp pistonların hareket etmelerine olanak sağlamaktadır. Yaptığı görev çok önemli olduğu için dikkatli kullanılması gerekmektedir.

birevim faizsiz araba

Krank Mili Ne İşe Yarar?

Motorun güç üretmesi için yakıt ile havanın bir arada yanması ile enerjinin açığa çıkması gerekmektedir. Bu işlemin olması için bir dizi işlemin bir arada yapılması gerekmektedir. Krank milin ortaya çıkardığı bu hareket doğrusal enerjiyi dairesel harekete dönüştürmekte ve güç ortaya çıkmaktadır. Burada devreye volan girmektedir.

Volan Nedir? Ne İşe Yarar?

Motorun ürettiği günün diğer parçalara geçmesi büyük önem taşımaktadır. Bu parça krank mili ile şanzıman arasında yer almaktadır. Bu parça debriyaj sistemiyle devreye girmekte açığa çıkan enerjinin yüksek bir şekilde lastiklere aktarılmasını sağlamaktadır.  Ayrıca hareket etmediğiniz durumlarda aracın stop etmesini de engellemektedir. Özel bir tasarıma sahip olan volan mekanizması tüm motorun hatasız ve dengeli bir şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Krank Mili Sensörü Nedir?

Motorun sorunsuz çalışması için kontrol amacıyla bulunan birçok sensör vardır. Bunlardan birisi de krank mili sensörüdür. Bu sensör krank milinin dönme hızını ölçerek bilgileri motor beynine aktarmaktadır. Bu dönme hızı bilgisi motorun ne zaman ateşlenmesi gerektiği, yakın aktarımı gibi ayarlamaların yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu senkronizasyonun doğru şekilde çalışması açısından büyük bir öneme sahip olduğunu bilmek gerekiyor.

Krank Mili Arızası Nasıl Anlaşılır?

Krank mili motorun en önemli parçalarından birisidir. O nedenle arızasını anlamak ve hızlı bir şekilde önlem almak önemlidir. Bu nedenle dikkat edilecek birçok nokta vardır.

  • İlk çalıştırma anında motorda çalışma sorunu oluyorsa,
  • Düzenli olarak çalıştırılan motorun stop etmesi,
  • Gösterge de motor işareti sürekli yanıyorsa,
  • Sürüş sırasında sabit hızın korunması zorlaşıyorsa,
  • Rölanti sırasında aracın titreşimli çalışması oluyorsa,
  • Yakıt tüketiminde normalin üzerinde ciddi bir artış görünüyorsa burada bir sorun olduğunu anlamak mümkündür.

Tabi bu sadece öncü sorun sinyalleridir. Sizlerin yapması gereken bu sinyalleri kontrol ederek hareket etmek olacaktır.

Krank Mili Kırılırsa Ne Olur?

Motor aksamının en önemli parçalarından birisi olarak krank mili gelmektedir. Kolayca kırılmayan ve çok sağlam olan bu mil aşırı zorlama durumlarında kırılabilir. Günümüzde bu parçanın üretiminde çok sayıda kaliteli malzeme kullanılıyor. Tabi bu durumun olmasının en büyük sebebi sizlerin hatası olarak kabul edilebilir. Bu parça kolay kolay kırılmasa dahi kırılması halinde tüm motorun baştan aşağıya tekrar kontrol edilmesi gerekiyor.

Bu durum fark edildiğinde araç kesinlikle tekrar çalıştırılmamalıdır. Çünkü bu şekilde çalıştırılan motor daha ciddi sorunların da tetikçisi olabilmektedir.

birevim

2 Comments

  • Krank mili sorununu bende yaşadım ve gerçekten çok sinir edici bir sorun çözülmezse büyük sorunlara yol açıyor

  • Krank mili arızası gerçekten çok stresli bir sorun aracımda çok ciddi hasarlara yol açmıştı

Leave a Comment

11 − one =