Lastik Hız Endeksi Nedir?

Araçların rahat ve doğru bir şekilde hareke etmesine yardımcı olan en önemli parça lastiktir. Günümüzde lastiklerin birçok detayı vardır. Aracın hız limitlerine ve yük taşıma kapasitesine göre üretilen lastikler vardır.  O nedenle ister kış, ister yaz isterseniz de dört mevsim lastik olan öncelikle teknik özelliklere bakmanız gerekiyor.

birevim faizsiz araba

Her lastiğin yanak kısmında onunla ilgili teknik özellikler yazmaktadır. Örneğin 215 – 45 – R17 lastiğin ebatları hakkında bilgi vermektedir. Bunun devamındaysa 94 H yazıyı görülmektedir. Bu lastiğe ait hız endeksini bizlere göstermektedir. Bu detay o lastiğe ait en yüksek hız limitini bizlere göstermektedir. Burada T, U, H, V, Z harfleri alabiliyor. Bu harfler farklı hızları göstermek açısından önemli bir detaydır.

  • T – 190 km/s
  • U – 200 km/s
  • H – 210 km/s
  • V – 240 km/s
  • Z – 240 km/s artı hızı ifade emektedir.

Bu değerler lastiklere laboratuvar ortamlarında yapılan testler ile ortaya çıkarılıyor. Tabi bu sonuçlar her zaman gerçeği yansıtmıyor. Bunun doğru olabilmesi için o gün ki sıcaklık, yol sıcaklığı, lastik basıncı gibi değerlerde büyük önem taşımaktadır.

Lastik Yük Endeksi Nedir?

Lastikler de önemli olan detaylardan birisi de ne kadar yük taşıyabileceğini gösteren endeks değerleridir. Bu detay hız endeksiyle birlikte çok önemli bir değeri de sağlamaktadır. Bu iki detayın ortaya çıkması aracın ortalama olarak maksimum hızda ne kadar yük taşıyabileceğini bizlere göstermektedir.

Az önce vermiş olduğumuz 215/45/R17 – 94H ebat üzerinde H harfinin ne kadar hız yapacağını gösterdiğini söylemiştik. 94 sayısıysa o lastiğin yük endeksini bizlere göstermektedir. Bunun için oluşturulan özel bir tablo bulunmaktadır. 94 yük endeksine sahip bir lastik maksimum hız seviyesinde 670 kilogram yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu değeri lastik sayısıyla çarparak elde edilen değere aracın ağırlığı dahil edilip ne kadar yük taşıyabileceği ortaya çıkarılıyor.

İlle çok yüksek yük taşımak adına büyük lastik tercih etmek doğru olmayacaktır. Aynı zamanda aracın buna uygun tasarıma sahip olması önemli bir detaydır. Sürüş detayları, yakıt ve daha birçok detayı da göz önüne alarak bu seçim yapılmalıdır.

Lastik Kullanımında Hız ve Yük Endeksi Önemli Midir?

Hız ve yük endeksi bilgileri lastik tercihinde genelde çok önemli olmayan bir detay olarak kabul ediliyor. Ancak doğru lastik seçimi için bunlara bakmak gerekiyor. Yük taşımak için tasarlanan bir araca çok hız yapacak bir lastik takmak verimli bir seçim olmayacaktır.

Araç üreticileri kullanıcıların yanlış lastik tercihi yapmasının önüne geçmek için belirli ebatların tercih edilmesi bilgisini vermektedir. Yanlış lastik tercihi lastiğin patlamasına, sürüş emri için direksiyon hareket edildiğinde geç tepki vermesine neden olabiliyor. Bu detaylar da ciddi kazaların olabilmesine neden oluyor. Sigorta şirketleri yanlış lastik tercihi nedeniyle ödeme yapmayı dahi reddetme hakkına sahip olabiliyor.

birevim

3 Comments

Leave a Comment

2 × 5 =