Sararmış Farlar Nasıl Parlatılır?

İnsanlar sahip oldukları eşyaların her zaman güzel ve temiz görünmesini isterler. Özellikle araç sahipleri bu konuda çok titizdir. Düzenli olarak yıkamaları ve silmelerinin sebebi budur. Ancak bunları düzenli olarak yapmalarına rağmen araç farlarında sararma gerçekleşmektedir. Birçok kişiye göre bunun giderilmesi ancak farların değiştirilmesiyle mümkün kılınmaktadır.

birevim faizsiz araba

Far temizliği öncesinden bunların neden sarardığından emin olmanız gerekiyor. Temizlik işlemini düzenli aralıklarla uygulamayı başaranlar araçlarının daha temiz ve yeni görünmelerine imkan tanıyabilirler. Tabi bu işlemlerin doğru şekilde yapılmaları büyük önem taşımaktadır.

Araç Farları Neden Sararır?

Araç farları gece sürüşleri açısından büyük önem taşımaktadır. Yol ne kadar aydınlık olursa olsun ufak detayları görebilmek, güvenli bir sürüş yapabilmek için bunu doğru şekilde yapmanız gerekiyor. Tabi temizlik işlemini yapabilmek için öncelikle bunun sebebini öğrenmeniz gerekiyor.

Araç farları uzun süre dayanabilmesi ve darbelere karşı kolayca zarar görmemesi için polikarbon ile üretilmektedir. Bu sebepten ötürü uzun sürede bu etkisini yitirmekte ve sararmaya başlamaktadır. Bu sararma hem ışığın net bir şekilde yansımasına zarar verirken aynı zamanda aracın dış görünüşün kötü durmasına neden olacaktır. Ama insanlar bu kötü durumun düzeltilmesini istemekte ve ne yapılacağını merak etmektedir. Temizlik işlemini kendiniz yapabilir ya da profesyonel olarak hizmet verenlerden destek alabilirsiniz.

Sararmış Farları Parlatma Yöntemleri

Sararmış olan farların temizlenmesi ve tekrar eski parlaklığına kavuşmasını sağlamak için farklı yöntemleri kullanmanız mümkündür. Pasta, zımpara ve diş macunu yöntemleriyle bu işlemin yapıldığı vurgulanmaktadır. Ayrıca piyasa da buna özel olarak sunulan özel kimyasallar da bulunmaktadır. Sizlerde buna göre aralarından birisini tercih ederek parlaklığı tekrar sağlayabilirsiniz.

 • Otomobil Pastası Kullanarak Far Temizliği

Araçların dışının temizlenmesi ve parlak görünmesi için otomobil pastası kullanılmaktadır. Basit ve pratik bir yöntem olarak bilinmektedir. Bir bez veya fırça ile bu bölgeye sürülmektedir. Pasta ile iyice ovalama yapıldıktan sonra bir süre bekletilmelidir. Daha sonra nemli bir bez kullanarak yüzey tamamen temizlenmelidir. Bu yöntem daha hafif olan sararmalar için tavsiye edilmektedir.

 • Zımpara Yöntemiyle Far Temizliği

Zımpara kullanarak far temizliği sağlanabilir. Bunun için far dışında kalan bölgeleri güzelce kapatmanız gerekiyor. Farları bu işlem süresince ıslatmanız gerekmektedir. Aşırı kuvvet uygulamamanız büyük önem taşımaktadır. Mat yüzey tamamen kaybolana kadar ortadan kalkmasına ilişkin adımlar atılmaya devam edilecektir. Çok fazla uygulanması ve sert uygulanması farlara zarar verebilmektedir.

 • Diş Macunu Kullanarak Far Temizliği

Dişlerimizi temizlemek için kullandığımız macununu far temizliğinde kullanılabilmektedir. Herhangi bir markaya ait olan macunu farın üzerinde bazı bölgelere sıkmanız gerekiyor. Temiz bir bez yardımıyla iyi bir şekilde ovalamanız gerekmektedir. Bu işlemi aşırı bastırmadan birkaç dakika devam ettirmeniz gerekiyor. Daha sonra temiz bir bez ile yüzeyi temizleyerek diş macununu tamamen temizlemeniz gerekmektedir.

birevim

5 Comments

 • Çok güzel anlatım olmuş, bizim farlarda da sararma harici bi buğulanma oluyor onun nedeni nedir?

 • Güneş yanığı olmuştu bizim farlarda eşim sizin dediğiniz gibi yaptı sıfır gibi oldu 🙂

 • Klorofil tekniğinde hata yaparsak arabaya çok zararı olur mu acaba?

  • Merhaba Songül Hanım,
   Bunu konuda konusunda uzman birinden destek almanız daha sağlıklı olacaktır.

Leave a Comment

four × 2 =