2022 Kırmızı Işık Cezası Nasıl Sorgulanır?

birevim faizsiz araba

Aracınız ile trafikte hareket halinde giderken dikkat etmeniz gereken çok sayıda kural vardır. Bu kuralların amacı gideceğiniz noktaya sağ salim varmanıza yardımcı olmaktır. Birçok sürücü bu konuda yanlış algı sebebiyle doğru şekilde hareket etmiyor. Sizlerin yapması gereken bu konuda dikkatli olmak ve adımlarınızı ona göre atmaktır.

Trafikte mutlaka uyulması gereken kuralların başında kırmızı ışık gelmektedir. Kırmızı, sarı ve yeşil ışık sıralaması ilk okul itibariyle özel bir şekilde çocuklara gösteriliyor. Sizlerin yapması gereken bu kuralları unutmamak ve hareket halinde giderken bunlara uygun bir şekilde hareket etmek olacaktır. Eğer kırmızı ışık görmenize rağmen durmazsanız ve yolunuza devam ederseniz ciddi bir kazaya neden olabilirsiniz.

Bu tür kazalar çok ciddi sonuçları ortaya çıkarabiliyor. Ölümlü ve çok ciddi maddi hasara sebep olan bu kazaların önlenmesi için kırmızı ışıkta durmanız gerektiğini hiçbir zaman unutmamalısınız. Buna uymayan sürücülere ciddi para cezaları veriliyor. Bu sayede kuralların geçerli olmasına ve insanların bu kurallara uyarak yolda hareke etmesi gerektiği hatırlatılmak isteniyor.

2022 Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadardır?

Kırmızı ışık cezası ve trafikte uygulanan diğer cezalar her yıl arttırılıyor. 2022 yılında bilerek ya da bilmeyerek kırmızı ışıktan geçen bir sürücüye 427 TL trafik cezası uygulanıyor. Bu her ceza için aynıdır. Yani her kırmızı ışıkta geçmenizde otomatik olarak bu ceza size kesilecektir. Buna dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Tabi sadece bu şekilde ceza uygulanmıyor. Bunun yanında kırmızı ışıkta birden fazla kez geçen bir sürücüye 20 ceza puanı da uygulanıyor. Bu devamlı olursa ceza puanları artıyor ve sonuçta sürücünün ehliyetine belirli bir süre el konulmuş oluyor.

Burada amaçlanan sürücüye ceza uygulamak değildir. Kırmızı ışıkta geçmediğiniz sürece bu ceza size uygulanmayacaktır. Önemli olan burada kurallara uyulmasına ikna etmektir. Bu sebeple her yıl kırmızı ışık cezası ve diğer trafik cezalarında belirli oranda artışlar yapılıyor.

Kırmızı Işık Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bazen yolda hareket ederken dalgınlık yapılan anlar olur. Yada ucu uçuna geçilen kırmızı ışıklar olabilir. Bu durumda aklımıza her zaman acaba ceza yedim mi sorusu geliyor. Bu konuda fazla tereddüt yaşamanıza ve cezanın evinize gelmesini beklemenize gerek yok. Tek yapmanız gereken doğru noktadan sorgulama yapmak olacaktır. Bunun için farklı yollar bulunuyor.

E-Devlet ile Sorgulama

Kırmızı ışık cezası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden rahatça yapmanız mümkündür. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasında bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)” sorgusunu yapmanız gerekiyor. Burada son birkaç yıl içerisinde adınıza yapılan tüm cezaları görmeniz mümkün olacaktır.

GİB Üzerinden Sorgulama

Kırmızı ışık sorgulama işleminizi yapabileceğiniz noktalardan bir tanesi de Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden olacaktır. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden giriş yaptıktan sonra “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Kimlik numaranız ve plaka numaranız ile birlikte hem kırmızı ışık cezasını hem de diğer trafik cezalarının sorgulamasını yapmanız mümkün olacaktır.

PttAVM ile Sorgulama

Bir diğer sorgulama yöntemi de PttAVM internet sitesi üzerinden olacaktır. Bu siteye giriş yapıktan sonra alt bölümde bulunan sorgulama kısmından Trafik Cezası Ödeme sekmesine tıklamanız gerekiyor. Açılacak ekranda sizden plaka ve kimlik numaranız bilgilerini isteyeceklerdir. Burada gerekli bilgileri alarak sorgulama yapmanız mümkündür. Sorgulamanın ardından isterseniz tüm diğer yöntemlerde dahil olmak üzere cezanın ödemesini de yapmanız mümkündür.

Kırmızı Işık Cezası Size Ne Zaman Gelir?

Kırmızı ışık cezaları günümüzde özel teknolojik cihazlar ile anında tespit ediliyordu. Geçmişte bunlar farklı bir yöntemle yapılıyor ve cezanın gelme süresi çok uzun oluyordu. Ancak artık bu cezalar EDS adı verilen Elektronik Denetleme Sistemi ile yapılıyor. Bu denetimler sırasında kırmızı ışıkta geçtiği fark edilen araçların plakasına anında ceza uygulanıyor.

Kırmızı ışık cezaları genelde 1 ile 10 gün arasında araç sahibinin ikametgah adresine gönderiliyor. Bu cezalar günümüzde gönderilirken artık deliller ile birlikte sunuluyor. Delil ile birlikte gelmeyen kırmızı ışık cezaları artık geçerliliğini kaybetmiştir. Yani sizlerde buna sahip olmak istiyorsanız buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kırmızı ışık cezası sorgulama işlemi E-Devlet sistemine olay gerçekleştikten 3 gün içerisinde düşmektedir. Yani bu süre geçtikten sonra yukarı da ki sorgulama noktalarından bir tanesini tercih ederek sorgu yapabilirsiniz. Bu sayede kırmızı ışık cezanızın olup olmadığını öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Kırmızı Işık Cezasında Erken İndirim Var mı?

Kırmızı Işık cezası kurallara uymayanlara 427 TL olarak uygulanıyor. Ceza uygulandıktan ve ceza yiyen kişiye tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda erken ödeme indiriminden yararlanma şansınız var. Bunu kullanmak için yapmanız gereken bu süre içerisinde ödeme yapmak olacaktır.

Erken trafik cezası indirimi %25 olarak uygulanıyor. 427 TL olarak yapılan bu ceza %25 indirimin ardından 106,75 TL indirim uygulanıyor. Bu da cezanın 320,25 TL olarak azalmasına yardımcı oluyor. Ancak eğer kırmızı ışık cezanıza itiraz edecekseniz bu süre geçmiş oluyor. Cezanızın mahkeme tarafından onanması durumunda cezanın üzerine ek olarak faizi ile birlikte ödeme yapmanız gerekiyor.

Kırmızı Işık Cezası Nereye Ödeniyor?

Trafik cezalarını birçok farklı yoldan ödemeniz mümkündür. İnteraktif Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinden trafik cezalarının hepsinin sorgulamasını yapabileceğiniz gibi aynı zamanda ödemelerini de yapmanız mümkündür. Kredi kartınızı kullanarak kırmızı ışık cezanızı 15 gün içerisinde ödemeniz halinde indirimli olarak ödeyerek bu borçtan kurtulmanız mümkündür.

Ancak bu süreye dikkat etmezseniz 15 gün geçtikten sonra üzerine eklenen faizi ile birlikte trafik cezanızı ödemek zorunda kalırsınız.

birevim

Leave a Comment

19 − 9 =