2022 Kırmızı Işık Cezası Nasıl Sorgulanır?

birevim faizsiz araba

Trafikte hareket ederken uyulması gereken kurallar vardır. Bu kuralların amacı kaza riskini en aza indirmektir. Kırmızı ışık kuralı da bunların başında gelmektedir. Kırmızı ışık görüldüğünde durulması gerekmektedir. Yol boş, nasılsa bir şey olmaz diyerek geçmek isteyen bir sürücü kazaya karışabilir. Bu durumu daha da caydırıcı hale getirmek için kırmızı ışık kural ihlaline ceza uygulanmaktadır.

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadardır?

Kırmızı ışık cezası ülkemizde uygulanan trafik cezalarında olduğu gibi caydırıcılığının artması için her yıl arttırılmaktadır. Kırmızı ışık cezası 2021 yılında yapılan son ekleme ile birlikte 314 TL’ye yükselmiştir.

Tabi bu cezası böyle ödemek zorunda değilsiniz. Ceza yazıldıktan sonra diğer trafik cezalarında olduğu gibi 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 erken indirim almanız mümkündür. Bununla birlikte ödemeniz gereken kırmızı ışık cezası 235,5 TL’ye gerileyecektir.

Kırmızı ışık cezası sadece maddi olarak uygulanmıyor. Bir yıl içerisinde üç kez kırmızı ışık cezası gören bir sürücüye ait ehliyet 30 gün süreyle alınmaktadır. 3’ün üzerine çıkan durumlarda her geçmeye 15 gün eklenerek devam etmektedir. 45,60 olarak süre uzatılmaktadır.

Ayrıca caydırıcı olması amacıyla sürücülere ceza puanı da uygulanıyor. Her kırmızı ışık ihlalinde 20 ceza puanı ekleniyor. 100 puana ulaştığında ehliyete 2 aylığına el koyuluyor.

2022 yılında kırmızı ışıkta ceza alan bir kişi bu yıl aynı hatayı yaptığında bu cezası yüzde 23 oranında daha fazla ödeyecek. Kırmızı ışığın ihlali artık 314 TL para cezası ile cezalandırılacak. Bu ceza dışında eğer bu durum trafik polisleri tarafından fark ediliyorsa, bu durumda, sürücünün sürücü puanına da ceza yazılmaktadır.

Kırmızı Işık Cezası Sorgulama

Kırmızı ışık cezası alıp almadığınızı merak ediyorsanız yapmanız gereken doğru şekilde sorgulamak olacaktır. Bunun için kullanılabilecek çeşitli yöntemler vardır.

  • Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sorgulama

GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden giriş yaparak sorgulama yapmanız mümkündür. Bunun için sizden Araç plakası ve TC kimlik numarası istenmektedir. Bu sayede kırmızı ışık veya diğer cezaları sorgulayabilirsiniz.

  • E-Devlet ile Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasına giriş yaparak “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)” olarak sorgulayabilirsiniz.

  • PTTAVM Sorgulama

PTT üzerinden şirkete ait olan PttAVM sistemine giriş yaparak araç plakası ve TC Kimlik numarasını yazarak kırmızı ışık cezasını sorgulamanız mümkündür.

Kırmızı Işık Cezası Ne Zaman Gelir?

Kırmızı ışık cezaları günümüzde EDS yani Elektronik Denetleme Sistemi tarafından yapılmaktadır. Bu sayede tüm ihlaller kamera kayıtları altına alınmakta ve insanlara uygulanmaktadır.

EDS sistemi fotoğraflı olarak ceza ihlalini belirlemekte ve cezayı alan sürücüye 1 ile 10 gün içerisinde ulaştırmak zorundadır. Ceza kişinin araç ruhsatına işli olan ikametgah adresine gönderilmektedir. Günümüzde bu tür durumları illa belgenin gelmesi ile beklemek zorunda değilsiniz. Bunun için yukarıda belirtmiş olduğumuz online sorgulama noktalarından yapmanız da mümkün olacaktır. Ceza alındıktan sonra elektronik sistemlere 3 gün içerisinde düştüğünü de eklemekte fayda var.

birevim

Leave a Comment

four × 3 =