Noterde Ekspertiz Raporu Zorunlu Mu?

Noterde Ekspertiz Raporu
birevim faizsiz araba

Ev ve araçlara yönelik noter ekspertiz raporu alarak kurumsal gereklilikleri karşılaşmış olursunuz. Kredi çekmek isteyenleri daha fazla ilgilendiren bu durum, zorunlulukla alakalı sorular da gündeme getirmektedir. Ekspertiz raporunu noterde onaylatarak almak genellikle zorunlu bir durum olarak görülmektedir. Yazımızda noterdeki ekspertiz raporunun zorunluluğu konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Noter Ekspertiz Raporu İster mi?

Noter, resmi bir kurum olarak ekspertiz raporunu kanuna göre onaylamakla yükümlüdür. Burada önemli olan noterin ekspertiz istemesi ve ekspertiz raporunu onaylamasıdır. Çünkü onay olmadığında resmi geçerlilik ve yasalara uygunluk bakımından kural ihlali, iş aksamaları vs. olabilmektedir. Başka bir deyişle ekspertiz raporu noter onayına zorunlu olabilmektedir.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Taşınmaz mal veya oto ekspertiz raporu uzman tarafından gerçekleşen bir incelemedir. Ekspertiz raporu resmi olarak hazırlanmaktadır. Özellikle teknik durum ve fiziksel bazı özelliklere öncelik verilmektedir. Raporu hazırlayan kişileri tanımlayan ekspertiz ise notere giderek bu resmi belgeyi onaylatmaktadır. Noter onayı, tüm incelemeler eksiksiz olsa bile kalıcı bir geçerliliği garanti etmektedir. Bir süre boyunca incelemelerin geçerliliği devam etmektedir.

Otomobillerde Ekspertiz Raporu Zorunluluğu

Otomobil alacak kişilerde 160 bin km altındaki araçlar için ekspertiz raporu zorunludur. Aynı zamanda 8 seneyi geçmeyen araçlarda da rapor olmadan satış gerçekleşmemektedir. Belge alınırken araç sahibi her kimse onun rapor sunabilmesi için ekspertiz ücretini de ödemesi gerekmektedir.

Noterler Ekspertiz Raporu İstiyor

Noterlerin, otomobillerle alakalı geçmiş senelerde ekspertiz raporunu istemek zorunda olduğu açıklandı. Yönetmelik kapsamında olan ve olmayan araçlar konusunda detaylı ayrıca bir inceleme gerekiyor. Çünkü alım satım sözleşmelerinde ekletme yapılması genel bir öneri gibi düşünebilirsiniz.  Araç vasıflarıyla alakalı araç ekspertiz raporu incelemesi hakkında detayları düşünebilirsiniz. Konuyla alakalı danışmanlık almanız da faydalı olmaktadır. Her sene duruma göre yeni kararlar alınabilmektedir.

Satışlarda Oto Ekspertiz Avantajları

Satışlarda oto ekspertiz yaptırmak, bunu noter onayı ile sağlamak mağdur olmamanız bakımından önemlidir.  Bir aracı aldıktan sonra yeniden satmadan önce, araçla alakalı tarafsızlık öne çıkmaktadır. Özellikleri daha kötü olmasına rağmen zarara uğratıcı bir alışveriş olmaması bakımından siz de noter onaylı ekspertiz başvurusu yapabilirsiniz. Kilometre ve arıza doğrulama testleri bakımından içiniz rahat şekilde satışları yapabilir, alıcı olarak da memnun kalabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı ve Noter Onaylı Ekspertiz

Noter onaylı ekspertiz zorunluluğu, noter tarafından isteniyor görünse de Ticaret Bakanlığı nezdinde karar verilmektedir. Resmi Gazete kararları ile araç satışında şeffaflık ve tüketicilerin haklarına dikkat çekilmektedir. Ticaret Bakanlığı yönetmeliğinde, araç satış sayısı bakımından da sınırlama getirilmektedir. Satış belgesi olmayanlar, senede en çok 3 kere araç satabilmektedir.

Satışı Noter Onaylı Ekspertiz Raporu Olmadan Yapmak

İkinci el araçla alakalı gerekli koşullar haricinde bir durum varsa, noter onaysız, ekspertiz raporsuz şekilde satış gerçekleşebilmektedir. Fakat araba ekspertiz raporu yine de yaptırılabilmektedir. Satıştan daha iyi sonuçlar almak adına bu konuda detaylara önem vermekte fayda bulunmaktadır.

Ekspertiz Sözleşmesinde Maddelere Uygunsuz Durumlar

Noter onaylı ekspertiz maddeleri, araçla alakalı bilgilerle alakalıdır. Verilen bilgilerde yanlışlık tespit edilirse, alıcı taraf, bu yanıltıcı maddelere göre haklarını arayabilmektedir. Resmi belgele kanıtlanmamış olsa da karşı taraf size tazminat davası açabilecektir. Ancak konuyu direkt ilgilendiren durum ekspertiz raporu olduğu için yaptırmamanız kaynaklı konu otomatik askıda kalabilmektedir.

İpotekli Konut Kredisi & Noter Onaylı Ekspertiz

İpotekli konut kredisi çekmek için noter onaylı ekspertiz raporu gerekmektedir. İpotek edilmesi gereken evin, inceleyen ekspertiz, ev özelliklerini noter onayı zorunluluğu ile bankaya sunar. İpotek edilecek evle alakalı, otomobillerdeki gibi ikinci el koşulu vs. bulunmamaktadır. Konut ipoteği ve noter onaylı ekspertiz raporu için kredi değerini desteklemesi yeterli olmaktadır.

Kredi değerine uymayan konut ekspertiz raporu durumlarında bankalar kredi vermeyebilmektedir. Kredi başvurusu ardından ekspertiz rapor incelemesi yapan banka, peşinat ve evin güncel değerine göre netice sunar.

Bankanın ipotekli ev için ekspertiz raporu istemesi zorunlu olarak noter onayına bağlıdır. Yani konut ipoteği için kredide de noter onayı olmadan ekspertiz raporu işleme sokulmamaktadır.  Banka ve noter arasındaki resmi prosedürler gereği bu durum görülmektedir.

Ev için Noterli Ekspertiz Neden Gerekli?

Ekspertiz, bir evdeki tüm özellikleri analiz eden kişidir. Evi tanımlayan değeri belirten özelliklere göre  ekspertiz değeri değişmektedir. Her ev için ekspertiz değeri farklı olup, değer biçildiği zaman bankalar da kredileri bu değere göre vermektedir.

Konuta özel ekspertiz raporu sorgulama yapıldığı zaman, evin yeniden satılacağı zaman ne kadara karşılık geleceği netleşmektedir. Fakat son senelerde bu durum sabit bir değer artışından daha fazla belirsizlik içermektedir. Bankalar, evin ekspertiz değeri yüksek olsa bile, kredi verme konusunda çekimser davranmaktadır. Enflasyon oranı değişiklikleri emlak sektöründe dalgalı bir duruma neden olduğu için tedbir gerektiren durumlara daha fazla gereksinim duyulmaktadır.

Noter Onaylı Ekspertiz Raporu Nereden Alınır?

Noter onaylı ekspertiz raporu almak için ekspertiz firması ile anlaşma yapmanız gerekmektedir. Kredi için ekspertiz raporu gerektiğinde, bankaya başvuru yapmanız yeterli olmaktadır. Banka, kendi anlaşmalı olduğu ekspertiz firmasını yönlendirerek değer belirleme aşamasını sağlamaktadır.

Otomobillerdeki ekspertiz raporu için firma görüşmesi yapacaksanız, önceden araştırma yaparak güvenilir bir firma bulmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Otomobil için ekspertiz raporunda, bireysel başvurularınızı önemsemek gerekmektedir.

Ekspertiz Firması Nasıl Seçilir?

Ekspertiz firması seçerken dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Kurumsal firma detayı en önemli kısımdır. Ekspertiz olarak kendini tanımlayan birçok kişi olabileceği için öncelikle araştırma yapmanız önerilmektedir. Bağımsız ekspertiz çalışması yapacaksanız referans olarak detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Banka dışı ekspertiz görüşmeleri esnasında, alıcıyı mağdur etmeyeceğini düşünen satıcılar konusunda dikkatli olabilirsiniz. Satıcılar ekspertizi etkisi altına almak ister ve bu konuda diretebilir, ancak ekspertiz değerlendirmeleri bakımından objektif ortam olmasına gayret etmeniz gerekmektedir.

Ekspertiz paket genişliğine önem vermek, işleyişi önemli derecede avantaja çevirmektedir. Paket kapsam özellikleri ne kadar genişse, ekspertiz süreci daha başarılı olmaktadır. Noter onayı bakımından da kurumsal ekspertiz çok etki sahibi olan bir duruma işaret etmektedir.

Bankalar açısından ekspertiz seçimi ve otomobil satışındaki seçimler birbirinden farklı olabilmektedir. Önemli olan nokta, otomobil satışları öncesi tarafları mağdur etmeyecek değerlendirmeler olmasıdır.

Noter onayı alınsa bile maddelere uygunluk kapsamında yeni bir dava nedeni olabilecek durumlardan uzak durmak gerekmektedir. Ekspertiz seçimi yapmanız, yasal süreçlerdeki destekleyici etkenler bakımından da kritik önem taşımaktadır.

Bankaları ilgilendiren ekspertiz seçimi konusu daha kurumsal bir düzlemde devam etmektedir. Yani ekspertiz firması, bankalara karşı daha net ve doğru bir prosedür sürdürmek zorundadır. Ekspertiz raporuna bireysel başvurularda ise daha suiistimale açık bir durum görülebilmektedir.

Noter onaylı ev ekspertiz raporlarında özel ekipman kullanımına önem vermek gerekmektedir. Ekspertiz, hangi satılacak malı inceliyorsa, ev için özel ekipmana sahip olmalıdır.  Bu durum mesleki açıdan temel bir zorunluluk gibi düşünülmelidir. Değeri artıran fiziksel, somut ölçme araçları için gerekli hallerde görüşmeler de yapılabilmektedir.

Zorunlu Otomobil Ekspertiz Fiyatları 2024

Noter onay zorunluluğu olan otomobil ekspertiz için 2024 ayı güncel fiyatları direkt firmadan öğrenebilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

sixteen + eight =