2024’te Sıfır ve İkinci El Araba Fiyatları Düşer mi?

araba fiyatları
birevim faizsiz araba

2024 yılı senesinde araba almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de sıfır ve ikinci el araba fiyatlarının ne zaman ve ne kadar düşeceğidir. Dolayısıyla araba tutkunlarının genel araştırmalarında araba fiyatlarının ne zaman düşeceği ve fiyatlarının ne kadar ucuz olacağı ile ilgili bilgiler merak konusu olmaktadır. Otomobil dünyasında yaşanmakta olan bu düşüş 2024 senesinde de devam edecek mi? Bu gibi soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

Türkiye istatistik kurumu verilerine göre 2023 yılında motorlu taşıt piyasaları ile ilgili bazı rakamları açıklamaktadır. Kasım ayı istatistiklerine göre ikinci el taşıt piyasasında %22 oranında düşüş yaşanmaktadır. 2022’ün kasım ayının genel verilerine göre 580 bin 271 adet olarak gerçekleştirmekte olan pazar 2023 yılında 452.347 olarak piyasasını kapatmaktadır. Bu çerçevede ise pazarda ciddi anlamda bir daralma yaşandığı görülmektedir. 2023 yılını genel manada değerlendirdiğimizde ikinci el otomobil pazarında %13,88 ‘lik bir büyüme olduğu görülmektedir.

Haziranda Keskin Bir Daralma Yaşandı

2023 senesinde ikinci el pazar fiyatları ciddi bir büyüme hızı yakalamaktadır. Özellikle ocak ve şubat aylarına bakıldığında geçen yıllara göre %69’luk oranında bir büyüme gerçekleştirdiği bilinmektedir. Gerek mart ayında gerekse ikinci el otomobil satışlarında rekor kırıldığı görülmektedir. Devam eden bu hareketlilik nisan ve mayıs aylarında da beklenilmektedir. Dolayısıyla bu yükselmenin başlıca nedenleri bulunmaktadır. Özellikle araç satın alan kişilerin bayilerde sıfır araç bulamaması ve ikinci el araçlara yönelmesi başlıca nedenler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte belirsiz olan döviz kurunun anlaşılmamış olması da diğer bir etkendir. Bu etken özellikle otomobil satın alan vatandaşları daha çok etkilemektedir. Bunun yanında bireylerin araç alımını bir sermaye olarak görmesi de bu nedenler arasında yer almaktadır. Ayrıca bu işi meslek haline getiren bireylerin de arabaları stoklamasıyla ikinci el araba fiyatlarında daha fazla rağbet görebilmektedir. Bunun yanında yaşanan olaylar ve gelişmeler de araba piyasasını büyük ölçüde değiştirmektedir.

Yaşanan pandemi ve depremlerden dolayı araç tedarik ve üretiminde yaşanan aksaklıkların henüz çözüme kavuşturulamamış olması da ikinci el araba talebini artırmaya devam ettirmektedir. Ancak ikinci el pazarı, kuruların yükselişinden dolayı keskin bir daralma yaşamaktadır. Bu daralma sonucunda araba piyasaları yeterince toparlanamadığı için fiyatlarda da bir belirsizlik söz konusu olmaktadır. Bu bakımdan sıfır araç bayileri ve ikinci el araba alım satım sürecinde bir durağanlık olduğunu da belirtmek isteriz.

Yüksek Faiz, Düşük Vade

Araba piyasası pazarında daralmanın başlıca en büyük nedenlerinden biri de faiz oranlarının yüksek olmasıdır. Faiz oranlarını yüksek olması ve kredi sayılarında düşüklük meydana gelmesi vatandaşları finansman konusunda zorlamaktadır. Bu da vatandaşı finansman konusunda sıkıntıya sokmaktadır. Dolayısıyla araba piyasasının canlanması amacıyla vatandaşa banka kredisi verilirken aynı zamanda yaşadığı ekonomik sıkıntının da ortadan kalkması gerekmektedir. Önceleri taşıt kredisi için verilen araç tutarının %72’de kredi olarak alabilme hakkınız vardı. Ancak şu dönemde sadece %30’unu kullanma hakkınız bulunmaktadır. Dolayısıyla bu konularla ilgili bir iyileştirme yapılmadığında ilerleyen zamanlarda da araba piyasalarındaki durgunluk devam edecektir. Ayrıca piyasanın gitgide durgun olması fiyatların düşük olacağı anlamına gelmemektedir.

Araba piyasasındaki durgunluğun fiyatlara yansıyıp düşük olacağına inanan vatandaşlar ihtiyaçlarını ertelemektedir. Buna ilaveten döviz kuru ne kadar yükselirse araç fiyatlarında yükselmeye daima devam edecektir. Döviz kurunun etki etmesinin yanında enflasyonun artması da araba piyasalarına yansımaktadır.  Bundan dolayı kişilerin araba satın alırken pahalı bulmasında bu yüzden olmaktadır.

2024 Otomobil Piyasasında Neler Bekleniyor? Fiyatlarla Düşüş Sürer Mi?

Otomobil piyasalarında yeni dönemin başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak 2024 yılında da araç pazarında düşük trendinin sürmesine ilişkin bilgiler de öngörülmektedir. İlerleyen zamanlarda araç pazarlarında meydana gelen balon patlamasıyla fiyatlarda da bir etki oluşmaktadır.

Piyasada yaşanmakta olan gelişmeler sürekli olarak yenilenmektedir. Bunun sonucunda ise birçok alım satımda daha değişiklik meydana gelmektedir. Özellikle araba sektörünü etkileyen bu gelişmeler birçok etkene bağlıdır. Dünyada yaşanan salgınlar, ekonomik krizler, doğal afetler ve benzeri gibi durumlar çoğu piyasa sektörünü derinden etkilemektedir. Dolayısıyla araba piyasasında yaşanan gelişmelerden nasibini almaktadır. Ayrıca sıfır araba satın almak veyahut da ikinci el araba satın almak isteyen kişiler iyi bir araştırma yapmaktır. Bu araştırmalar sonucunda fiyatların arttığı veya piyasada durgunluk yaşandığı belirgin bir şekilde ortadadır.

 

Bunun yanında araba piyasalarında meydana gelen durgunluk birçok nedene de bağlı olmaktadır. Nedenlerden birkaçı enflasyonun artış göstermesi, üretimde azalma veya talepte artışın görülmemesi gibi durumlar etki etmektedir. Bunun yanında bu vatandaşların araba satın almayı meslek halinde edinmesi de bir diğer etkendir. Bu işi meslek haline getiren kişiler arabalarını stokladığında bu sefer ikinci el araba satışlarına rağbet görülmektedir. Bundan dolayı da piyasalarda belirgin bir durgunluk yaşanmakta ve bu durgunluğun çözümü henüz bulunmamaktadır. Bunun için ise firmaların kendi stratejilerini yeniden gözden geçirmesi ve bu doğrultuda yeni planlar yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu olumsuz etmenler de göz önüne alınarak farklı planlarla çizilmektedir.

Sıfır ve İkincil El Araçlarda Beklenen Düşüş Trendi

Yapılan araştırmalar neticesinde 2024 yılında araba pazarlarında %30 ve 35’lik bir daralma olması beklenmektedir. Bu da araba satışlarında 750 veya 800.000 bandına gerilemesi anlamını taşımaktadır. Bahsedildiği gibi araba sektörünün zorlu bir döneme girebileceğini işaret etmektedir. Ayrıca firmaların ve şirketlerin yönettikleri stratejileri yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. Yoksa yaşanan bu gelişmeler araba piyasasını daha çok olumsuz yönde etkileyecektir.

Enflasyonda düşüş yaşanması ve üretim maliyetlerindeki azalma gibi olumlu etmenler de araçların fiyatlarında düşüklük yaşamasına neden olmaktadır. Yapılan ekonomik iyileştirmeler kaliteli bir şekilde ilerlediğinde sıfır veya ikinci el araçların fiyatlarında istenilen düzeyde düşüşler yaşanacaktır.

Bunun yanında yaşanan ekonomik kriz, doğaüstü olaylar, enflasyonun artması ve diğer olumsuz gelişmeler de araba piyasasını önemli ölçüde değiştirmektedir. Bunun yanında yaşanan pandemi ve depremlerden dolayı da araçların tedariği ve üretiminde yaşanan aksaklıklara henüz çözüm bulunamamış olması da ikinci el araba talebini artırmaya yöneltmektedir. Ayrıca ikinci el araba pazarı, kurların yükseliş göstermesinden dolayı keskin bir daralma yaşandığı görülmektedir. Bu daralma sonucunda araba piyasaları yeteri kadar toparlanamadığı için fiyatlarda sonu belli olmayan bir belirsizlik söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı sıfır araç bayileri ve ikinci el araba alım satım sürecinde bir durağanlık olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla bu durağanlaşma noktasına kaliteli ve güvenilir bir çözüm bulunması gerekmektedir.

Sıfır ve ikinci el araçlar genel itibarıyla 2024 yılında fiyatlarını nasıl olacağı ve nasıl ilerleyeceği konusunda herkes merak etmektedir. Özellikle sıfır araç fiyatlarının belli bir değişkenlik göstergesi ile meydana gelen bazı etkenler fiyatlarda değişiklik yapmaktadır. Özellikle sıfır araç stoklarının artmasıyla ve araçlara olan talebin azalması gibi etkenlerin bir araya gelmesiyle başlamakta olan düşüş trendi devam edecektir. Bunun yanında üretim aşamasındaki maliyetlerde azalma ve enflasyonun giderek düşmesi gibi ekonomik etkenler de yer almaktadır.

birevim

Leave a Comment

7 + 12 =