Senetle Araba Nasıl Alınır?

birevim faizsiz araba

Günümüz şartlarında araç alımları için oldukça farklı yöntemler bulunmaktadır. Bilindiği üzere ev ve araç alımlarında akla gelen ilk yöntem banka kredilerinden oluşmaktadır. Ancak bankaların faiz oranlarının yüksek olması ya da kredi teminlerinde herkese onay vermemesi bu alanda bir sorun ortaya çıkarmaktadır. Kredi alamayanlar ya da tercih etmeyenler için Emin Otomotiv, Birarabam, Otomobilen ya da Finansarabam gibi alternatif faizsiz araç alım sistemleri önerilmektedir. Bu kapsamda son yıllarda senetle araba alımı da kendini göstermeye başlamıştır.

Senetle Araba Nerelerden Alınır?

Piyasada yapılan araştırmaların senetle araba nasıl alınır ile başlayarak nerelerden alınır konusuna kadar devam ettiği bilinmektedir. Öncelikle senetle araba alımında farklı yöntemler bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak alım şekilleri ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Alımların nereden gerçekleşebileceği konusunun yanıtı ise galeriler olarak verilebilmektedir. Fakat arabalarını senetle almak isteyen bireylerin her galeriden bu şekilde taleplerde bulunmaları istedikleri neticeleri elde etmelerini sağlamayacaktır. Piyasada senet üzerinden araba satışı yapan galeriler bellidir. Bu neden yüzünden galerilerle görüşmeye gidilmeden önce kısa bir internet araştırması yapılmalıdır. Ya da telefon görüşmeleri gerçekleştirilerek senet üzerinden satışın yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi edinimi sağlanabilmektedir. Böylelikle direkt gidip görüşmelerde yaşanacak olası zaman kayıplarının da önüne geçilebilmektedir.

Araba Almanın Yeni Yolu Birevim

Senetle Araba Alım Yöntemleri Nelerdir?

Faizsiz sistemlerde araç alımlarında bilindiği üzere talebe göre bir para miktarı ve ödeme şekli belirlenmektedir. Katılımcılar belirlenen rakamları taksitli şekilde ödeyerek çekiliş sırası kendilerine geldiklerinde araçlarına sahip olabilmektedir. Peki, senetle araba alma yöntemleri nelerdir? Bu kapsamda iki farklı uygulama öne çıkmaktadır. Uygulamaların kullanımı ise alışverişlerin nerelerden yapıldığına göre değişim göstermektedir. Galerilerin maddi güçleri yerinde ise senetleri kurum adına yapabildikleri bilinmektedir. Bu da alıcıların doğrudan galerilere borçlanmaları anlamına gelmektedir. Senetle araba alım yöntemlerinden en çok kullanılanı ise kredidir. Bu yöntem kapsamında alınmak istenen aracın değeri belirlenmektedir. Alıcılar banka kredilerine uygun olmadıkları için galeri, alıcılar yerine kredi çekmektedir. Krediler ise galeride imzalanan senetlerle dolaylı yoldan galeriye borçlanarak araç alımını sağlamaktadır.

Senetle Araba Alımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Senet üzerinden araç alımında senet yapımına maksimum oranda dikkat edilmesi şarttır. Çünkü senetler resmi evraklardır. Senet üzerine atılan imzalardan sonra geri dönüşün gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu neden yüzünden alıcıların senet konusunda gerekli bilgilendirmeleri edinmeleri şarttır. Senetler doğru bir şekilde yapıldığında taksitle araba almak açısından da büyük yardımlarda bulunmaktadır. Ancak bazı senetler vadesi belirtilen günlerde ödenmesi gerekli olan rakamın tamamını istemektedir. Ödemelerin yapılmaması halinde ise karşı tarafın yasal açıdan bir takım hakları doğmaktadır. Bundan kaynaklı olarak senetler imzalanmadan önce hem vadelerine hem de vadelerde ödenmesi gereken rakamlara maksimum derecede önem verilmelidir. Aksi hallerde büyük sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Senetle Araba Alımı Avantajlı Mıdır?

Senetle araba almak avantajları olan modellerden biridir. Bilindiği üzere faizsiz sistemler araçları birikim olmadan almayı sağlamaktadır. Taksit üzerinden yapılan alımlarda çekiliş usulüne göre hareket edilmektedir. Bu da ihtiyaç duyulan araçların alımı konusunda anında işlem garantisi alınmamasına yol açmaktadır. Senetle araç alımının en iyi yönlerinin başında alımların anında gerçekleşebilmesi bulunmaktadır. Bu kapsamda alıcılar senelere imza atmalarından hemen sonra hayal ettikleri araçları evlerine götürebilmektedir. Ayrıca senetler banka kredileri ile uğraşılmasına da gerek bırakmamaktadır. Böylece bireylerin galeriyi muhatap alarak istedikleri sonuçlara ulaşmaları garantilenmektedir. Üstelik tanıdık galerilerden yapılan senetli alımlarda büyük indirimler de uygulanabilmektedir. Bundan ötürü işlemlerde güvenilir ve bilindik galeriler tercih edilmelidir.

birevim

13 Comments

 • Son zamanlarda bankaların kredi vermemesi üzerine senetle araba satışı çok revaçta olmaya başladı.

  • Merhaba Muhammed Bey,
   Son zamanlarda bankaların kredi verirken çıkardığı güçlükler kişileri farklı arayışlara itti. Bu nedenle bir çok kişi senetle araba satışı yapan firmalardan araba almaya başladı.

 • Şu an gidip oto galeriye senetle alacağım deseniz, çok yüksek faizle veriyorlar, ama birarabam gibi şirketlerden daha kolay ve daha uyguna alıyorsunuz senetle aracı

 • Senetle araba almamızı sağlayan şirketler olduğundan beri oto galericilerin işleri zorlaştı.

 • Son birkaç senedir bu tarz şirketlerin artması bizlerin işine daha çok geliyor 🙂

 • Senetle araba sahibi olabilmek gerçekten çok güzel, araba faizleri çok yüksek

 • Senetle araba alabilmek gerçekten kredi çekemeyenler için çok büyük fırsat

 • Senetle araba sahibi olabilmek çok güzel, krediyle uğraşmıyorsunuz 🙂

 • Senetle araba satışı aslında çok riskli, ama krediyle uğraşmak istemeyenler için de mantıklı

 • Kredisiz araba sahibi olabilmek güzel fırsat, keşke bankalarda faizleri düşürse 🙂

Leave a Comment

1 + 2 =