Taksitle Araba Nasıl Alınır?

birevim faizsiz araba

Taksitle araba almanın farklı yöntemleri vardır. Birçok insan banka kredisi tercih ederek araba almayı tercih ederken günümüzde hem artan araç fiyatları hem de bankaların sunduğu taşıt kredilerinin çok yüksek faizli olması sebebiyle insanlar artık bu yolu tercih etmiyorlar. Bunun aksine farklı yolları arayarak araç almak istiyorlar.

Eski yıllarda insanlar araç almak istediklerinde birikim yapmayı tercih ediyordu. Ancak bu yöntem çok uzun sürdüğü için günümüzde çok az kişi bunu tercih ediyor. Yeterli miktarda parası olanlar araba almak içinse peşin almayı tercih ediyor. Tüm bu seçeneklerin dışında taksitle araba almakta mümkün oluyor. Birçok kurumsal firma ve galerici müşterilerine taksitle araba satmayı tercih ediyor.

Tabi bunu yaparken yüksek vade farkı olduğu dikkat çekiyor. Bu fark taksit sayısına göre farklılık gösteriyor. 12,24 ve maksimum 36 ay vadeli taksitli seçenekler sunuluyor. Banka kredisinden en büyük farkı genelde çok rahat bir şekilde işlemlerin yapılabiliyor olmasıdır.

Sizde bu konuda tercih yapmak istiyorsanız bu konuda gerekli finansal güce sahip olmalı ve aynı zamanda güvenilir bir satış noktası bulmanız da fayda var. Bunun dışında hareket etmek başınıza bazı sorunları açabilir.

Taksitle Araç Alırken Peşinat Vermek Avantajlı mıdır?

Taksitle araç almak isteyenlerin aklına ilk gelen soru peşinat verilip verilmeyeceği geliyor. Bu bir seçenek olarak birçok noktada sunuluyor. Genelde satıcı taraf araçlarda %30 minimum peşinat almayı günümüzde tercih ediyor. Yani 300 bin TL değerinde bir araç satın almak isteyen bir kişi en az 90 bin TL peşinat ödemek zorunda kalıyor.

Bu durum alıcı açısından bir avantajdır. Bu karşı tarafa ben bu aracı bu şekilde alıyorum ama borcumu ödeyeceğim demek anlamına geliyor. O nedenle uygulanacak olan vade farkı çok yüksek olmuyor. Ancak herhangi bir peşinat koymadan araç almak istenildiğinde genelde çok yüksek vade farkı ile karşı karşıya geliyorsunuz.

Bu da beraberinde çok yüksek miktarda taksitlerin olmasına neden oluyor. Bu tür noktalara dikkat etmek sizin maddi anlamda daha uygun bir şekilde taksitle araç almanıza olanak sağlayacaktır.

taksitle araba almak

Taksitle Almak mı, Peşin Almak mı Avantajlıdır?

Herkesin merak ettiği sorunlardan bir tanesi de aracı taksitli almak mı yoksa peşin almak mı sorun olacaktır. Peşin almak her zaman daha doğru bir tercih olacaktır. Çünkü herhangi bir fark ödemeden direk aracın fiyatını ödeyerek yeni bir araç sahibi olabiliyorsunuz.

Ancak ödeme gücünüz yoksa sağdan soldan yani arkadaşlardan, akrabalardan para alarak ödeme yapmanız durumunda bu durum uzun vadede size ciddi bir sorun teşkil edecektir. Bu soruna dikkat ederek hareket etmek sizin için önemlidir. Burada dikkatli olmak ciddi anlamda önemlidir. Her ne olursa olsun peşin almak her zaman avantajlı bir tercih olacaktır.

Taksitle Araba Alma Yöntemleri

Taksitle araç almak için farklı yöntemler vardır. Tercihinizi yapmadan önce bunların avantajlarını ve dezavantajlarına dikkat etmeniz önemli olacaktır. Bunun dışında bir yolu tercih etmek kazançlı olmayacaktır. Sıra ile bu konular hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Banka Kredisi İle Taksitle Araç Araba Almak

Taksitli araç almak denildiğinde akla ilk olarak banka kredileri geliyor. İnsanlar günümüzde bu yöntemi kullanarak kredi çekiyor ve taksitleri ödeyerek araç sahibi olabiliyor. Ancak bankalar sıfır araç dışında belirli bir yaşa kadar taşıt kredisi sunuyor. Bu konuda maksimum sınır yasal olarak 8 yaş olarak belirlenmiş olsa da genelde birçok banka 5 yaşına kadar olan araçlara kredi sunmayı tercih ediyor.

Bankalar ayrıca taşıt kredilerini sunarken belirli limitlerin üzerine çıkıldığında vade sayısını da düşürüyor. Bu konuda dikkatli olmak önemli oluyor. Standart olarak tüm her limit için aynı taksit uygulanmıyor. 400 bin TL ve altında çekim talebinde bulunanlara 48 ay vade sunulurken, 400 bin ve 800 bin TL arasına 36 ay, 800 bin ile 1.2 milyon TL arasında 24 ay ve bunun üzerine 2 milyon TL’ye kadar 12 ay taksit imkanı sunuluyor.

Galericilerden Taksitle Araç Almak

Taksitle araç almak için en iyi tercihler arasında galericiler geliyor. Ülkemizin her şehrinde bu şekilde hizmet veren galericiler bulunuyor. Bu tür galericiler genelde çok yüksek vade farkı uygulayarak insanlara araç satışı yapıyor.

Genelde bu sistemi bankacılar ile aracı iyi olmayan yani kredi notu düşük olanlar tercih ediyor. Bu durumla birlikte herhangi bir araç için yaş sınırı bulunmuyor. Ancak peşinat günümüzde standart olarak isteniyor. Bu konuda titiz davranılıyor. Ancak yine de peşinat ödemeden bir galericiden taksitli araç almayı tercih etmeniz durumunda karşınıza çok ciddi bir fark çıkacağını unutmamanız gerekiyor.

Taksitle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taksitli araba alırken birçok dikkat edilecek nokta vardır. Burada insanlar genelde taksitli araç almak isteyenleri zorunlu olarak kabul ediyor. Ancak bu çok da doğru bir yol olmayacaktır. Dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunları şu şekilde sıralamak doğru olacaktır.

 • Alınacak ikinci el aracın marka, model ve fiyat araştırması yapılmalıdır.
 • Araçta herhangi bir motor ve kaporta sorunu olup olmadığını öğrenmek için ekspertiz yapılmalıdır.
 • Mutlaka hasar sorgulaması için 5664 numarasına mesaj atılmalıdır.
 • Kilometrenin orijinal olup olmadığını öğrenmek içinde HGS yoluyla araştırma yapılmalıdır.

Bunların hepsinden araç sınıfı geçiyorsa her ne kadar taksitli alacak olsanız da aylık ödemelerin gelir seviyenizin aylık olarak yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. Eğer bu yapılmazsa uzun vadede bu ciddi bir sorun haline gelecektir. Sizde bu konuda yanlış tercihleriniz sebebiyle sıkıntı yaşayabilirsiniz.

birevim

16 Comments

 • Araba satın almak artık gerçekten çok zor, taksitle araba veren şirketlerden araç almak çok daha mantıklı

  • Merhaba Yasemin Hanım,
   Günümüz ekonomisinde bir çok vatandaşımız araba almak isteyip banka kredileriniz yüksek faizleri sebebiyle araba alamamaktadırlar. Bu durumlarda taksitle araç satışı yapan firmalar tercih edilmesi ödeler açısından da çok daha kolaylık oluşturmaktadır.

 • Birarabam’da istediğimiz aracın fiyatının üst limiti önemli mi? Misal ben 200.000 TL’lik bir araç istiyorum buna da senetle taksit yapıyorlar mı?

  • Merhaba Serpil Hanım,
   Birarabam’da araç için üst limit bulunmamaktadır. Dilediğiniz tutardaki arabayı taksitle alabilirsiniz.

 • Taksitle araba almak, günümüz şartlarında çok cazip bir fırsattır. Bende bu konuda birarabam’ı önerebilirim, gayet kolay ve cüzi taksitlerle istediğiniz araca sahip olabilirsiniz.

 • Taksitle araba almak günümüzde gerçekten çok güzel, kredi taksitleri biraz fazla çıkıyor ama rakamı kendimiz ayarlayabiliyorsak çok güzel oluyor

 • Taksitle faizsiz araba alabilmek gerçekten çok iyi, birarabam bu konuda çok iyi

 • Faizsiz kredisiz araba almak günümüzde artık daha kolay ve bu tarz fırsatları değerlendirmek lazım

 • Taksitle araba satın almak gerçekten güzel fırsat hele faiz ve kredi derdi yoksa çok iyi 🙂

 • Kredi faiziyle uğraşmadan araba sahibi olabilmek günümüz ekonomisine göre büyük imkan

 • Taksitle araba satın alabilmek günümüzde çok popüler oldu, kredi faiziyle uğraşmadan araba sahibi olabilmek güzel

 • Taksitle araba almaktan ziyade faizsiz araba sahibi olabilmek gerçekten çok iyi

Leave a Comment

2 + 12 =