Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Normalleşme sürecine geçilmesi ile beraber sosyal hayat da canlanmaya başladı. Bu süreçte bazı bankalar taşıt kredisi paketini hayata geçirdi. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası bu paketlerden sunan bankalar arasında yer alıyor. Kamu bankaları sayesinde insanlar ekonomik durumların zor olduğu bu günlerde yine de kendi araçlarının sahibi olabiliyorlar. Herkesin hayalidir araba sahibi olmak. Ancak araç fiyatlarının artması ve zaten fiyatların pahalı olması gibi nedenlerden dolayı araç sahibi olmak o kadar da kolay olmuyor. Bu nedenle sunulan kampanyalı araç kredileri insanların rahat bir nefes almalarını sağlıyor. Ortak yapılan açıklama ile birlikte kamu bankalarının sosyal hayata geçiş sürecinde uygun şartlarda kredi vereceği konuşulmaya başlandı. Toplamda 4 farklı kredi paketi hayata geçirilmiştir.

birevim faizsiz araba

Taşıt Kredisi Kampanyası Hangi Araçları Kapsıyor?

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalar açıklanan kampanyayı kapsamaktadır. Sıfır kilometre binek araçlar satın alınabiliyor. Motosiklet de dahil araç satın almak mümkün oluyor. Hem de aylık faiz oranları yüzde 0,49 ile yüzde 0,69 arasında değişiklik gösteriyor. Sunulan uygun faiz oranları sayesinde insanlar uygun bir bedel ödeyerek kendi araçlarının sahibi olabiliyorlar. İkinci el binek araç da satın alabilirsiniz. Bu durumda sunulacak olan kredi faiz oranı miktarı yüzde 0,82 olacaktır. Hem bireysel müşteriler hem de kurumsal müşterilerin bu faiz oranlarından faydalanarak avantajlı şekilde araç sahibi olabiliyorlar. Azami 6 ay ödemesiz dönem  bulunuyor. Ödemesiz dönem sayesinde bu aralıkta herhangi bir ödeme yapılması gerekmiyor. 2. El araçlar için limitin 150 bin TL olmasına karar verilmiştir. En çok 7 yaşa kadar olan taşıtların kredilendirilmesi mümkündür. Daha eski olan araçlar kredi kapsamına giremiyor.

Ne Zaman Taşıt Kredisi Başvurusu Yapılabilir?

Hem sıfır hem de ikinci el araç kredilerinde azami vade yasal sınırlamalarının uygulanması gerekiyor. Bu şartlar altında taşıt kredisi için başvuru yapmak isteyen kişiler 5 Haziran’dan itibaren işlemlerini yapabiliyorlar. Başvuru yapmak isteyen kişiler kendilerine en yakın banka şubelerine gidebilirler. Banka şubesi adresini öğrenmek isteyen vatandaşlar banka resmi internet adresini ziyaret ettikten sonra banka şube listesine bakarak başvurularını yapacakları yeri tespit edebilirler. 50 bin TL değerinde kredi kullanılması halinde  ve kredi vadesinin 60 ay olması halinde taksit tutarı bin 253 TL olacaktır. Toplam geri ödeme miktarı ise 67 bin 647 TL olur. Ticari taşıt için ise örnek ödeme tablosu değişiklik gösterecektir. Ticari araç almak isteyenlerin ödemeleri gereken miktar bireysel binek araçlara göre daha az olacaktır. Buna göre toplam ödeme ticari araçlar için 66 bin 43 TL’dir. Üstelik aylık ödenmesi gereken tutar bin 223 TL’dir. Vade sayısı yine 60 ay ve kredi tutarı 50 bin TL’dir.

birevim

7 Comments

  • Merhaba Metin Bey,
   Pandeminin ilk zamanlarında uygulanan taşıt kredisi kampanyaları sona ermiştir.

 • Taşıt kredisi başvurusu yapmayı planlıyorum, hangi bankayı önerirsiniz?

  • Merhaba Salih bey,
   Şu sıralar taşıt kredileri çok yüksek bu nedenle kampanyası olan bir bankadan çekmek en uygun seçim olacaktır.

 • Taşıt kredisi şu an çekmek hiç mantıklı değil bence, faizler çok yüksek

 • Taşıt kredisine günümüzde başvurmak hiç doğru değil bencede, ama imkanı olan alsın arabaların fiyatları artıyor zaten

Leave a Comment

fifteen − 12 =