Trafik Whatsapp İhbar Hattı 2020

Hazırlanan yeni uygulama ile birlikte kişilerin artık trafikte yaşanan aksilikleri ve kural ihlallerini bildirmesi kolaylaştırıldı. Whatsapp üzerinden emniyete kolayca bildirimler gidiyor. Bu uygulama Antalya, İstanbul, Eskişehir ve Ankara gibi büyük şehirlerde kullanılabiliyor. Trafikte herhangi bir sıkıntı yaşamanız halinde bunu hızlıca emniyete bildirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bu faydalı çalışma sayesinde ihlallerin tespit edilmesi daha kolay bir hal aldı. Whatsapp bu uygulama ile birlikte emniyet ile vatandaşlar arasında bir köprü görevi görmeye başladı. Neredeyse bütün şehirlerde Elektronik Denetleme Sistemleri yani EDS bulunuyor. Bu sistem kısıtlı bir görüş alanına sahiptir. Bunun dışında alanlar EGM tarafından görüntülenemiyordu.

birevim faizsiz araba

İstanbul Trafik Whatsapp Şikayet Etme Hattı Kaçtır?

İstanbul’da yaşayan kişiler, trafikteki aksaklıkları ve kural ihlallerini 0 533 155 01 55 ya da 0 552 155 01 55 numarasına bildirebilirler. Bu uygulama sayesinde İstanbul gibi büyük bir şehirde trafikte yaşanan aksaklıkların mümkün olan en alt seviyeye indirilmesi bekleniyor. Bu numaraları telefonunuza kayıt etmeniz faydalı olacaktır. İstanbul Trafik DENETLEME Şube Müdürü Mesut Gezer tarafından yapılan açıklamaya göre, az önce verilen iki hat numarası da iki ayrı bilgisayara bağlanmıştır. Vatandaşların gönderdiği video ve fotoğraflara emniyet bu şekilde ulaşabiliyor. Fotoğraf ile birlikte kişilerin saat ve adres bilgisini göndermesi de gerekiyor. Yapılan açıklamaya göre, uygulama yürürlüğe konduğu andan itibaren ilk ay içinde 15 binden fazla fotoğraf gönderilmiştir. Gönderilen fotoğraflar sonrasında 120 adet sivil, 400 mobil ekip ve 200 motosikletli değerlendirilmiştir.

Hangi Kural İhlalleri Şikayet Edilebilir?

Trafikte seyir halinde iken ya da yaya olarak yürürken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunuyor. Kuralların ihlal edilmesi halinde trafik ekipleri ceza yazıyor. Seyir halinde iken yazılan cezaların nedeninin başında emniyet kemeri takmamak geliyor. Can güvenliği ve olumsuz diğer durumlarının engellenmesi adına mutlaka emniyet kemeri takmak gerekiyor. Yapılan araştırmaya göre emniyet kemeri takmak, trafik kazalarında ölüm görülmesinin yüzde 30 oranında önüne geçmektedir. Trafik Kanunu’na göre mutlaka emniyet kemeri takmak gerekiyor. Emniyet kemeri takmayan kişilerin ödemesi gereken ceza bedeli 132 TL olarak belirlenmiştir. Eğer kişiler bu cezayı erken zamanda öderlerse, 1 bölü 4 oranında indirim fırsatından faydalanabiliyorlar. İndirimli olarak kişilerin 81 TL ödeyerek cezalarını avantajlı şekilde ödemeleri mümkün oluyor.

Araç Kullanırken Telefonla Konuşmak Yasaktır

Pek çok insan bilmese ve bilmesine rağmen uygulamasa da, telefon ile araç kullanırken konuşmak cezadır. Bunu yapmak kazaya davetiye çıkarmaktadır Seyir halinde iken telefonla konuşmanız halinde trafik polisi 288 TL ceza kesme hakkına sahiptir. Ayrıca telefon ile konuşan kişilerin ehliyetine 10 ceza puanı eklenir. Seyir halinde telefonla konuşmanın kaza riskini 25 kata kadar arttığı biliniyor.

birevim

8 Comments

 • Trafikte gerçekten çok fazla dengesiz sürücüler var, bunun ihbar hattı olması çok güzel olmuş

  • Merhaba Leyla Hanım,
   Trafik Whatsapp ihbar hattı ile ilgili işlem süresi beyan edilmemiştir.

 • WhatsApp trafik ihbar hattı en son kapanmıştı diye biliyorum tekrar mı aktif hale getirildi?

  • Merhaba Selma Hanım,
   Whatsapp Trafik ihbar hattı üzerinden yapılan şikayet imkanı şu sıralar için dondurulmuş olsa da Emniyet Genel Müdürlüğünün Online İhbar Uygulaması devam etmektedir.

 • Trafik WhatsApp hattına bir çok gönderimde bulunmuş biri olarak söyleyebilirim, gerçekten ilgileniyorlar. Şikayet ettiğim mahallemdeki bir araç için gelip işlem yaptılar.

Leave a Comment

twenty − one =