Kar Zinciri Nedir?

Karlı havalarda trafiğe çıkmak için kar zinciri herkes için gerekli olan bir malzeme. Kar yağışına karşı çeşitli tedbirlerin alınmasına rağmen doğal bir yağışın önüne geçilmiyor. Bu yüzden sürücülerin de tedbir alıp trafiğe çıkmadan önce kar zinciri takması gerekiyor. Pek kar zinciri nedir?

birevim faizsiz araba

Kar zinciri araçların karlı ve buzlu olan havalarda rahatlık ile ilerlemesini sağlayan bir malzemedir. Bu sayede tekerlekler kar üzerinde boşa dönmeyecektir. Ayrıca olası trafik kazalarının da önüne geçilmesi için kışın en gerekli olan bir yöntemdir.

Farklı şekilde kar zincirini takmak mümkündür. Ama genellik ile tekerlekler ile birlikte zincirler aksa sabitlenir ve koruma sağlanır. Sabitleme mekanizması bulunan kar zinciri sayesinde tekerleklere gergin bir şekilde bağlamak olasıdır.

Kar Zinciri Nasıl Takılır?

Kış aylarında kar yağmadan önce kar zinciri araç servislerinde taktırılabilir. Kar zinciri takma göründüğü kadar zor olmadığından dolayı sürücü kişilerin bunu yapması da mümkün. İlk yapılması gereken şey aracın lastik çapını öğrendikten sonra kar zinciri genişliğini ayarlamak. Dikkat edilmesi gereken nokta zincirin birbirine dolanmamasını sağlamak. Daha sonra zincirin renkli olan kısmı tekerleğin arka kısmına geçirilir. Geri kalan kısmı ise tekerleğin ön tarafına çekilir. Zincir gergin bir hale sokulduktan sonra, bulunan zincir kenetleme kısımlarını zincire kilitlemek yeterli olacaktır. Son olarak da zincir takıldıktan sonra ayarlama işlemleri yapılıp araç kullanmaya başlamak.

Kar Zinciri Kullanmamanın Cezası

Trafikte güvenlik ve olası kazalar sonucu ölümleri ortadan kaldırmak için kış aylarında zincir kullanımı şart hale getirilmiştir. Kar zinciri takılması gereken havalarda, zincir takmayan araçlara ceza kesilmektedir. Cezaya ek olarak da kullanıcılara 10 puan ceza uygulanmaktadır.

Güvenli bir kar zinciri almak için kaliteli olanlar tercih edilmelidir. Ayrıca hazır montajlı olarak bulunanlar oldukça kolaylık sağlar. Bu sayede kullanıcı kişiler zincir takmak ile zamanlarını harcamazlar. Güvenli bir şekilde yol çıkarak herhangi bir cezaya da maruz kalmazlar.

Hava şartları gerekmedikçe kar zinciri kullanmak da oldukça risklidir. Yüksek hızda giderken hem araca zarar verdiği gibi yola da zarar vermekte.

birevim

Leave a Comment

fourteen − 8 =