Geri Görüş Kamerası (Park Sensörü) Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile otomobillere de entegre edilerek eskiden sadece lüks araçlarda bulunan birçok özellik artık standart bir hale geldi ve neredeyse her tür araçta bulunmaya başladı. Özellikle park sensöru bu özelliklerin başında yer almakta. Araç kullanan herkes park etme sorunu ile karşı karşıya gelmekte. Özellik ile tecrübesi olan ya da trafiğe yeni adım atmaya başlayan kişiler park ederken büyük stres yaşıyor. Geri park etme sorunu ise ilk sırada yer almakta. AVM ya da kapalı otopark gibi dar olan park alanlarında park sensörleri ile arabaları kolayca park etmek mümkün hale geldi.

birevim faizsiz araba

Geri Görüş Kamerası Özellikleri

Park sensörlerinin araçlarda yer almadığı ya da opsiyonel olarak sunulduğu zamanlarda birçok sürücü park etmekte zorluk yaşıyordu. Özellik ile geri park etmek büyük sorundu. Dikiz aynasından bakarak park etmeye çalışan biri yan aynaları atlayabiliyordu. Ya geri geri yanaşırken arkadaki araç ile arasında ne kadar mesafe kaldığını göremiyordu. Geri görüş kamerası sayesinde bunun önüne geçildi.

Geri görüş kamerası aradaki mesafeyi ölçtüğü gibi, yakın olan cisimleri belirtmek için uyarıcı seslerde de bulunuyor. Bu sayede herkes park etme stresinden kurtulur hale geldi.

Park sensörleri, geri yanaşırken park etmek sorun olduğu için çoğunluk ile araçların arka tamponlarında yer bulunmakta. Opsiyonel olarak bazı araçlarda ön tamponda da sensör yer alabiliyor.

Park Sensörü Nasıl Çalışır?

Park sensörler iki farklı yöntem ile çalışmakta. İlk metot araca en yakın olan nesne ile arasındaki mesafeyi ölçmekte. Bu mesafeye göre de sinyal veren ultrasonik sensörler ile çalışmakta. Diğer yöntem ise elektromanyetik sensörler. Etrafa yaydıkları elektromanyetik dalgalar aracılığı ile ultrasonik sensörlere göre daha geniş bir kaplama alanı sağlamakta. Geri görüş kamerasına sahip olan bir çok otomobilde bu sistem kullanılıyor.

Geri görüş kamerası sistemi ile aracın arkasını görmek mümkün. Sadece ekrana bakarak aracın durduğu yeri ve etrafında ne bulunduğunu görmek oldukça kolay. Bu sayede olası hasarlardan ve kazalardan korunmak da mümkün. Ayrıca büyük araçların bile kolayca manevra yapmasını sağlamakta.

birevim

Leave a Comment

14 − 10 =