V Kayışı Nedir?

Araç içerisinde birçok görevi bulunan V kayışı klimanın çalışmasından, elektriğin üretilmesinden ve motorun soğutulmasına kadar sorumludur. Motor kasnağında devir daim parçasına ve şarj dianamosuna bağlı olan bir parça olmaktadır. V kayışları; kauçuk profili, kaplama bezi ve yük taşıyıcı kord ipi gibi 3 farklı parçadan oluşmaktadır.

birevim faizsiz araba

Kayıştaki Problem ve Giderilmesi

Güç iletiminde kullanılmakta olan malzeme uygun montaj yapılmadığı takdirde sorunlar ortaya çıkarır ve istenilen verim sağlanamaz. Kayışın uygun olmaması, gerginliğinin yetersiz olması, bakım yapılmaması ve toz gibi şeylere maruz kalması kopmaya da yol açabilir.

V kayışı kopmadan önce sürücüye alışık olmadığı sesler çıkartır. Bu sayede kullanıcı tehlikeyi sezebilir. Bu uyarıya ek olarak da dişlerin yıpranması, sırt bölgede gerçekleşebilecek kırılma ve yan yüzeyde artan aşınma eklenebilir.

V Kayışı Koparsa Ne Olur?

Esnekliğini kaybetmiş olan v kayışı, krank milinden almış olduğu hareketi alternatöre, klima motoruna, soğutma sistemi pompasına ve hidrolik direksiyon pompasına iletiyorken, bu parçaların kasnaklarının dönüş balansını da etkilemektedir.

Araç hareket halindeyken v kayışı koparsa alternatör elektrik ihtiyacını karşılayamaz duruma gelir ve çalışmayı durduran soğutma sistemi de aracın hararet yapmasına yol açar. Alternatör, klima gibi pahalı olan parçaların arızaya yol açmasına da neden olabilir. Ayrıca su ve elektrik elde eden şarj dinamosu da işlevini kaybeder. Bu durumda olan araç bir süreliğine aküde bulunan enerji ile çalışmaya devam eder ancak elektrik bittiği an olduğu yerde kalır ve çalışmaz. Akü şarjı da bu durumda oldukça kısa bir süre içerisinde biter.

V kayışının kopması haricinde ideal sıklıkta olmaması, araç motor için de büyük bir oluşturur. Bu yüzden v kayışı bakımının düzenli olarak yaptırılması gerekir. Oto servislerinden bakımı kolaylık ile yaptırılabilir. Kayışın son kullanma tarihi incelenerek sağlamlığı hakkında sonuçlar ortaya çıkarılır. Bunun yanı sıra kayışın deformasyona uğrayıp uğramadığı da kontrol edilir.

V kayışından ses geldiğinde, kayışta çatlak oluşmuşsa ve gevşeklik varsa kesinlikle değiştirilmelidir. Ayrıca trigger kayışı değiştirildiği zaman v kayışı da set olarak değiştirilmelidir.

birevim

Leave a Comment

3 − 1 =