Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik konvertör, yakıtın yanma esnasında oluşan ve araç egzozundan atılmak için çıkan zehirli gazların temiz hale getirilmesine yardımcı olarak havaya bırakılmasına etki eder. Daha çevreci araçlar için kullanılan katalitik konvertör dünya çağında olduğu gibi Türkiye’de de önemli rol oynuyor. Araç içinde zorunlu kullanımı ve kanunu bulunan sistem her gün geliştirilmeye çalışılıyor.

birevim faizsiz araba

Katalitik Konvertör Nasıl Çalışır?

Katalizör olarak adlandırılan bu parçanın içerisinde zirkondioksit ile kaplı özel malzemeler mevcut bulunur. Zehirli ürün bu malzemenin içerisinden geçerek kimyasal bir reaksiyon oluşur. Son yanma adı verilen tepkimede zehirli gazla tepkimeye uğrayarak daha az zararlı hale getirilir. Bu sayede egzoz borusundan geçerek havaya karışır. Katalitik konvertör ortalama olarak 480 – 650 santigrat sıcaklıkta çalışır.  Katalitik konvertörün ömrü ise 80.000 km olarak tahmin edilir. Ömrü biten katalitik konvertör değiştirilerek yenisi takılması gerekir.

Katalitik Konvertör Arızası Nasıl Oluşur? Nasıl Geçer?

Katalitik konvertör arızası farklı nedenlerden dolayı oluşabileceği gibi aynı zamanda ömrünün dolması ile de oluşabilir. Filtre gözeneklerinin tıkanması da diğer arıza nedenleri arasında yer alır. Genelde tasarruf amaçlı düşük devirde araç kullananlar vardır. Bu arıza oluştururken, filtrelerin görevini yapmamasından kaynaklıda oluşabilir. Asıl kaynağını bulmak için uzman kişiye başvurulması gerekir.

Katalitik konvertörün bozulmasına sebep olan en büyük etmen ise kalitesiz yakıt kullanımıdır. Filtrelerin tıkanmasına neden olan kalitesiz yakıt bozulmaya da neden olur. Yağ oranı yüksek olan yakıtlarda katalitik konvertör arızasına sıkı rastlanır. Aynı zamanda solvent katkı oranı yüksek olan yakıtlarda da fazla ısınmadan dolayı katalitik konvertör erimeye başlar. Buda gözenekleri tıkayarak arızalanmasına neden olur.

Katalitik Konvertör Fiyatları

Katalitik konvertör fiyatları genelde aracın modeline, markasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Diğer bir yandan da katalitik konvertörün kalitesine göre fiyat artışı olur. Günümüzde katalitik konvertör fiyatları 400-500 liradan modele ve markaya göre değişkenlik göstererek başlar. Fiyatların sınırlaması olmaksızın kalitesine göre değişkenlik gösterir. Güncel fiyatları öğrenmek için ayrıntılı araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Günümüzde katalitik konvertör kullanımı havayı ve doğayı koruması için önemlidir.

birevim

Leave a Comment

1 × three =