MPV (Multi Purpose Vehicle) Nedir?

MPV kelimesi İngilizceden türemiş olup multi-purpose vehicle yani çok amaçlı araç anlamına gelmektedir. Adından anlaşıldığı gibi birçok kolaylık da sağlamakta.

birevim faizsiz araba

Çoğunluk ile yolda görüldüğünde çirkin bulunan ya da araç satın almak isteyen kişilerin yanına bile uğramadığı bir segment içerisinde bulunmakta. 1930 yılına kadar dayanan MPV tipi araçlar minivan olarak da birçok yerde yer almakta.

MPV araçlar 3 sıra olarak 7 adet koltuk taşırlar. Kompakt ve mini MPV olanlar biraz daha dar alandan oluşur. Türkiye’de her 3 tipi de fiziki ve psikolojik açıdan pek tercih edilmiyor. Yükseklik, one-box dinamikleri ve sınırlı piyasaları bulunmasından dolayı pek fazla rağbet görmüyor.

Bu segmentte yer alan araçlar ferah iç hacimlere sahip olmakta. Kaput ve bagajda olan çıkıntılar en az seviyeleri indirilip sürücünün camı daha geniş hale getiriliyor. Bu sayede sürücüye de uzak olan cam, içerisini daha ferah olmasını sağlıyor ve araç içerisinde bulunan ışığı arttırdığı gibi sürücü kişinin çevre görüşünü de olumlu yönde etkiliyor.

MPV Araç Tasarımları

Premium markaları bulunan mpv tipi araçlar ileri donanım seviyesi, güçlü motor seçeneği, performans gelişimi ve 4 tekerlek ile çekiş sistemine sahipler. Mercedes markasının mpv tipinde 4 çekişli ve motor performansı yüksek seviyede olan aracı bu segementte oldukça dikkat çekiyor.

Tasarım konusunda her markanın kendine ait olan üretimleri mevcut bulunmakta. Karşıdan bakıldığında görüntüsü çirkin gelse de istisnai durumlar da göz önüne alabilir. Oldukça büyük bir cüsseye sahip olan segmentte, yenilikçi tasarımlar ile güzel bir görüntü kalitesi oluşturmak gayet mümkün.

MPV Araç Görevleri

MPV segment araçların en önemli özelliği esnek olan koltuk düzenine sahip olmasıdır. Koltuklar 4.5-4.85 metre civarında yer almakta ve istenilen şekle de sokulabiliyor. Bu sayede çok iyi bir aile aracı konumuna geliyor.

İç mekanın oldukça geniş olması ev içindeki bir odayı andırıyor. Her köşede bulunan eşya gözleri de oldukça kolaylık sağlıyor. Elin dayanabileceği ve bacakların uzatılabileceği koltuk uzantıları da mevcut. Bu sayede oldukça konforlu ve güvenli bir seyahat sunmakta.

birevim

5 Comments

  • 7 koltuklu araçlar çok geniş ve ferah oluyorlar, fiyatları biraz pahalı olsa da bu araçlar çok konforlu

  • 7 koltuklu araçlar gerçekten çok geniş oluyorlar, tek sıkıntıları park oluyor uzun olduklarından 🙂

  • Araç fiyatlarının uçmasıyla pek tercih edilmeyen bu mpv araçlarda çok pahalandı, Dacia’nın Lodgy’si bile çok uçmuş 🙂

  • En uygunu Dacia’nın 7 kişilik aracı sanırım o bile 160.000 TL olmuş 🙂

Leave a Comment

1 × 1 =