Dünyanın En İyi 7 Araba Yarışı

Dünya üzerinde araçlarla yapılan çok sayıda yarış bulunuyor. Bu yarışlar aracın hızlarına, dayanıklı olmalarına ve sağlamlarına göre değişebiliyor. Günümüzde araçlar daha güçlü ve daha sağlam üretiliyor. Araçlar arasında sadece saniyeler yer alıyor. Bu da yarışları daha çekici ve önemli hale getiriyor. Sizlerde bu yarışların en iyilerini izlemek istiyorsanız yılın farklı dönemlerinde yapılan bu olayları yakından takip etmelisiniz.

birevim faizsiz araba

Monaco Grand Prix

Formula 1 yarış takviminde yer alan en önemli yarışlardan birisidir. Monte Carlo’nun dar sokaklarında, tünellerde, yatlara bakarak yapılan önemli bir yarıştır. Geçişin çok önemli olmamasına rağmen lüksün, ihtişamın bir göstergesi olarak nitelendirilmektedir. 3.3 kilometre uzunluğunda ki bu pist her yıl tüm sokakların kapatılması ile yapılıyor. Bu yarışı en çok kazanan sürücü olarak Ayrton Senna ilk sırada yer alıyor.

Daytona 500

Daytona 500 isimli yarış özellikle Amerika’da çok popüler olan bir yarıştır. 1959 yılından itibaren düzenli olarak yapılan yarış 200 tur üzerinden yapılmaktadır. Şubat ayında düzenlenen yarış ciddi bir para ödülüne sahiptir. Toplamda 805 kilometre süren yarışta pistin uzunluğu dört kilometredir.

Indianapolis 500

IndyCar etkinliği tüm yıl boyunca farklı pistlerde yapılmaktadır. Bu yarışlardan birisi de Indiapolis şehrinde düzenlenmektedir. Indy 500 olarak bilinen yarış her yıl mayıs ayında düzenlenmektedir. Oval bir yapıya sahip olan pistte 4 kilometre uzunluğunda bir pist bulunmaktadır. Bu pist üzerinde toplam 200 tur yani 800 kilometre geçilmektedir.

24 Hours of Le Mans

Dünya üzerinde ki en zorlayıcı ve en önemli araç yarışlarından birisidir. Yarış kesintisiz olarak 24 saat sürmektedir. Bu yarışta amaç hızın yanında aracın güvenliğini ve dayanıklılık kalitesini kontrol etmek amacıyla yapılmaktadır. Circuit de la Sarthe isimli pist 13,62 kilometre uzunluğuna sahiptir. Her araçta iki sürücü bulunmaktadır. Maksimum sürat 330 kilometreyi bulabilmektedir.

Singapur Grand Prix

Yeni bir yarış olmasına rağmen gece yapılan ilk F1 yarışlarından birisi olması önemini arttırmıştır. Marina Bay Street isimli pistte yapılan yarış 61 tur üzerinden yapılmaktadır. Toplamda 318 kilometre süren yarış şehrin sokaklarında yapılan yarışlar arasında yer almaktadır.

Monte Carlo Rallisi

Monte Carlo Rallisi, WRC dünya şampiyonası içerisinde ki en zorlayıcı yarışlar arasında yer alıyor. 1911 yılından itibaren düzenlenen bu yarışta çeşitli pistler bulunuyor. Kar, yağmurlu, çamurlu, asfalt tarzı yollarda aynı araçla yapılan bir yarıştır. Yarış içinde ki en önemli geçiş noktası Col de Turini’dir. Bu yarışı 7 kez ile en çok kazanan isim Sebastian Loeb olarak bilinmektedir.

Dakar Rallisi

Dünyanın en uzun rallileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu yarışa araba, ATV, motorcross, kamyon gibi araçlar katılmaktadır. 12 aşamalık yarış 9295 kilometre uzunluğa sahiptir. 1978 yılından itibaren düzenli olarak yapılan bir yarıştır.

birevim

Leave a Comment

4 × 5 =