Egzoz Emisyonu Nedir? Emisyon Ölçümü Nasıl Yaptırılır?

Küresel ısınma sorunu dünyayı ve ülkemizi yakından ilgilendiren ortak sorunlardan bir tanesidir. Tabi durum böyle olunca araçlardan salınan egzoz gazları çok önemli bir sorun haline geliyor. Dünya üzerinde milyonlarca araç bulunuyor. Fosil yakıt kullanım oranı hale yüksek bir seviyede yapılıyor. Bunların kontrol edilebilmesi için egzoz emisyonunun yapılması gerekiyor.

birevim faizsiz araba

Bunun ne olduğu, neden yapılması gerektiği, nerede yapılması gerektiği ve olumsuz bir durumda nelere dikkat edilmesi gerektiği önemli noktalardan birisi haline gelmektedir.

Egzoz Emisyonu Nedir?

Egzoz gazlarını hepimiz biliriz. Ancak tam olarak nasıl oluştuğu hakkında bilgi sahibi olan insan sayısı azdır. Araçların hareket etmesi için fosil yakıtları yakmaları gerekiyor. Tabi bunların yakılmasıyla birlikte ortaya birçok kimyasal madde çıkıyor. Gaz, katı maddeler, parçacıklar olarak egzozdan dışarıya veriliyor. Milyonlarca hatta daha fazla olan araç sayısını hesaba kattığınızda ortaya çıkan gaz salınımın çok yüksek olduğunu sizlerde fark edeceksiniz.

Tabi benzin, LPG veya dizel yakıtlara sahip olan araçların yakıtları farklı gaz salınımlarına neden oluyor. Bunların kontrol atlına alınması için dikkatli ve düzenli olarak ölçülmeleri gerekiyor. Bu durum kanunlarla zorunlu hale getirilmiştir. Bunu yaptırmayan araçlara ve sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Egzoz Emisyonu Nasıl Ölçülmektedir?

Egzoz gazlarının seviyesinin düşürülmesi, çevreye daha az zarar verilmesinin sağlanması gibi detaylar yüzünden ölçülmesi gerekiyor. Bu sayede bu gazların doğaya zarar verilmesinin en az düzeye indirilmesi sağlanmış olması amaçlanıyor. Bu ölçüm işlemi özel makinalar ile yapılıyor.

Düşük devirde ve yüksek devirlerde ne kadar gaz salgıladıkları özel olarak tespit ediliyor. Belirli ortalamalar arasında çıkmadığında aracın tamir edilerek tekrar kontrole getirilmesi isteniyor. Eğer aracınızı bunu yaptırmadan trafiğe çıkarmanız halinde ciddi yaptırımlar olacağını da unutmamanız gerekiyor. Ayrıca egzoz emisyon ölçümü başarılı bir şekilde yapılmayan araçların muayeneleri de yaptırması mümkün değildir.

Egzoz Emisyon Nerede Ölçülmektedir?

Egzoz emisyon ölçümü muayene ile aynı aralıklarla yaptırılmalıdır. Sıfır araçlarda üç yaşını doldurduğunda, ikinci el araçlarda her iki yılda veya bir yılda bir yapılmalıdır. TÜVTÜRK istasyonlarının tamamında veya özel olarak bunun izni alınan noktalarda yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bu işlem için aracın ruhsatı, emisyon ruhsatı ve araç sahibinin kimliği gerekmektedir.

Egzoz Emisyonu Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Egzoz emisyon oranının yüksek çıkması halinde aracı hemen oto sanayiye veya bir servise götürmeniz gerekiyor. Katalitik konvartör bu gaz salınımı için en önemli olan noktadır. Bu sabit parça gazların filtrelenmesine yardımcı olarak minimum düzeyde salınmasına imkan verir. Ayrıca dizel araçlarda bulunan partikül filtresi de önemli bir parçadır. Bunların doğru şekilde bakımları yapılmalı gerekirse değiştirilmeleri sağlanmalıdır. Ancak bu sayede araçtan istenilen verim alınabilecek ve egzoz emisyon muayenesinden gerekli şartlara uygun olarak geçecektir.

birevim

2 Comments

    • Merhaba Çağla Hanım,
      TÜVTÜRK istasyonlarının tamamında veya özel olarak bunun izni alınan noktalarda yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Leave a Comment

3 × four =