Boya Koruma Nedir? Ne İşe Yarar?

Birçok araç sahibi arabalarının güzel görünmesine, temiz durmasına önem vermektedir. Bunun için düzenli aralıklarla bakımlarını yapar, temizleyerek bir yerde bekletirler. Ancak ne kadar temizlenirse temizlensin doğru kullanılsa dahi dış etkenler aracın boyasına hasar verebilmektedir.

birevim faizsiz araba

Buna sebep olan etrafta birçok neden vardır. Bunlar arasında güneş lekeleri, reçineler, tozlar, kuş pislikleri boyaya direkt olarak zarar verebilen nedenlerdir. Taş atıkları da boyaya zarar verebilir ve çizilmeye neden olabilir. Bunun önüne geçmek için aracınıza boya koruma yaptırabilirsiniz. Bu uygulama uzun bir süre boyunca aracınızın boyasının aynı canlılıkta kalmasına yardımcı olmaktadır.

Boya Koruma Nedir?

Boya koruma özel bir madde ile aracın tamamının koruma altına alınmasını sağlamaktadır. Bunun için özel bir madde kullanılmaktadır. Bu işlem profesyonel eller ile yapılmaktadır. Tabi bunun için kullanılan malzemenin boyaya zarar vermemesi de gerekmektedir. Bu uygulama belirli bir süre için geçerlidir. Uygulama şeklinde göre 1-2 yıl geçerliliği bulunmaktadır.

Boya Koruma İşlemi Nasıl Yapılır?

Boya koruma işlemi denildiğinde akla tek bir uygulama gelebilir. Ancak bu tek bir uygulama ile sınırlı değildir. İşlem kadar nasıl yapıldığı da büyük bir öneme sahiptir. Basit bir uygulama olarak ortaya çıksa dahi herkes tarafından yapılabilen bir işlem değildir. O nedenle profesyonel eller tarafından yapılması gerekmektedir.

  • İşlem yapılacak aracın tamamen yıkanması ve temizlenmesi gerekir.
  • Gözle görülmeyen ve yıkamayla gitmeyen sorunların kaldırılması içinde kille temizlik yapılmalıdır.
  • Geçerli bir işlem olması için çok titiz bir temizlik ve yapılmalıdır. Bunun içinde araca uygulamadan önce pasta yapılması gerekmektedir. Bu işlemin polisaj makinasıyla yapılması gerekmektedir.
  • Bunun ardından hare işleminin yapılması gerekiyor. Bu işlemin ardından parlaklığı kazanmak için cila işlemi uygulanmalıdır. Uygulanacak olan koruma işlemi sonrasında parlaklığın korunması için bu yapılmalıdır.
  • Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra boya koruma işlemi yapılıyor. Boya koruma yapıldıktan sonra aracın belirli bir süre boyunca güneş ışığından uzakta bekletilmesi gerekiyor. Uygulama yapılması kadar koruma da önemlidir. Araç yıkama işlemlerinde basınçlı su ve köpüklü yıkamalar yapılmalıdır.

Boya Koruma Uygulaması Ne İşe Yarar?

Boya koruma işlemi konusunda birçok sürücünün tereddütleri olabiliyor. Bu işlem sayesinde boyanın üzerinde koruyucu bir katman katılmış olacaktır. Bu işlem sayesinde oksitlenme, asit lekeleri ve çizikler oluşabilmektedir. Ayrıca bu işlemin yapılması aracın değerini de arttırmaktadır. Çünkü bu aracın bakımlı ve temiz bir araç olduğunu ispatlayan bir detaydır.

Uzun bir dayanıklılık istiyorsanız seramik kaplama gerekiyor. Bu işlemin doğru şekilde yapılması üç yıla kadar koruma sağlamaktadır. Güneş ışıklarının zararlarından ayrıca lekelerin yapışmasının da önüne geçmektedir. Bu basit bir uygulama için belirli bir ücret verilmesi gerekiyor. Her zaman ilk gün ki güzelliği koruması isteniyorsa bu işlem mutlaka yaptırılmalıdır.

birevim

2 Comments

Leave a Comment

two + sixteen =