Şanzıman Nedir?

Bir otomobilin şanzımanı, aracı belirli bir hızda sürmek için tekerleklerinize doğru miktarda gücün gitmesini sağlar. Vitesleri çok hızlı bir bisiklette gördüğünüz benzer şekilde kaydırarak çalışır. Bir bisiklette, zincir kapalıysa, araç gitmez ve zincir çok yüksek bir viteste ise, bir duraktan başlamakta zorlanırsınız. Aynı prensip şanzımanınız için de geçerlidir ve bakımını iyi yapmazsanız, yakıt ekonomisini kaybedersiniz ya da hiç araç kullanamazsınız.

birevim faizsiz araba

Manuel Şanzıman Nasıl Çalışır ?

Manuel şanzıman temelde bisikletin vites değiştiricisinin daha güçlü bir versiyonudur. Arabanızda bir bisiklette olduğu gibi bir zincir olmasa da, yukarı veya aşağı kaydırdığınızda, bir bisiklet zinciri geçici olarak dişlilerden kaldırılmış gibi, motor ve şanzıman geçici olarak kesilmelidir. Aracınızda, debriyajı itmek motor ve şanzımanın bağlantısını keser. Vites değiştiriciyi ayarladığınızda, bisiklet zincirini hareket ettirmekle aynı etkiye sahiptir ve aracınızı yeni bir vitese taşır. Yeni vitese geçtiğinizde debriyajı bırakıp aracı sürdürebilirsiniz.

Şanzıman Sıvısını Nasıl Kontrol Edersiniz?

İlk olarak, kontrolü gerçekleştirirken çalışıp çalışmayacağını belirlemek için aracınızın kılavuzunu okuyun. Bu modele göre değişir ve motorunuz çalışırken kapalı durumda kalırsa doğru bir okuma elde edemezsiniz. Kaputunuzu açın ve şanzıman yağı seviye çubuğunu arayın Yağ seviye çubuğunu çıkardığınızda sıvı ile örtülmeli ve yağ seviye çubuğundaki tam gösterge çizgisine kadar gitmelidir. Doğruluğunu doğrulamak için, seviye çubuğunu temiz bir bezle silin ve kontrolü tekrarlayın. Her şey yolundaysa, seviye çubuğunu değiştirin ve kaputunuzu kapatın.

birevim

Leave a Comment

3 − 1 =