Powershift Şanzıman Nedir?

Powershift şanzıman, daha güvenli bir powershift kullanımına izin vermek için ünlü bir otomobil firması tarafından geliştirilen yeni bir manuel şanzıman türüdür. Powershifting, sürücünün debriyaj pedalına basarken ve vites değiştirirken gaz pedalını basılı tutarak motorundan daha fazla güç alabileceği bir işlemdir. Bu sürecin önemli bir dezavantajı var. Hem debriyaj grubunun tamamında hem de şanzımanda aşırı aşınmaya neden olur. Powershift şanzıman, özellikle araca zarar vermeden güç değişimine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

birevim faizsiz araba

Powershift Şanzıman Yapısı Hakkında

Powershift şanzıman dışarıdan normal şanzıman gibi görünüyor. Motoru, aracın tahrik aksına bağlanan tahrik miline bağlar. İç kısımda, yolcu ve sürücü yan zemini arasında bulunan vites değiştiricinin konumuna bağlı olarak, farklı dişli oranlarına izin vermek için farklı bir vites grubunu hizalayan bir eksantrik mili bulunur. Geleneksel manuel şanzımanın aksine, powershift şanzımanın iki eksantrik mili ve iki ayrı dişli takımı bulunur. Bir eksantrik mili diğerinin içine yerleştirilir, tek sayılı dişliler kontrol edilirken, diğeri çift sayılı dişli ayarlarını kontrol eder.

Powershift Şanzıman fonksiyon

Powershift şanzıman ilk viteste eksantrik miline dönecek belirli bir vites takımı ile başlar.Geleneksel şanzımanlardan farklı olarak, diğer eksantrik mili önceden ayarlanmıştır ve araç vites yükselttiğinde kullanılacak dişlilerin üzerine gelir. Bu şekilde viteslerin birbirine yapışmasını ve birbirlerine zarar vermesini önlemek için vites değiştirirken gazın serbest bırakılmasına gerek yoktur.

birevim

6 Comments

  • Bu powershift otomatik vitesli spor arabalarda kullanılan şanzıman sistemi doğru mudur?

  • Bu şanzıman aracın daha hızlı gitmesini sağlıyor anladığım kadarıyla doğru mudur

  • Araçlara son birkaç senedir ilgiliyim ve Powershift şanzıman gerçekten araca çok büyük atiklik katıyor.

Leave a Comment

16 − 12 =