Otomatik Vites Nedir?

Araç kullananlar otomotik vitesli araçların daha kolay kullanıldığını bilir. Peki, Otomatik vites nedir? Otomatik vitesli bir araçta, vites kolunun bulunduğu yerde düğmeli bir kol bulunur. Otomatik vites çalışma modlarını seçmek için bu kolu kullanırsınız. Bu kol vites geçişlerinin sürücünün müdahale etmesine gerek kalmadan yapılmasına olanak sağlar.

birevim faizsiz araba

Bir vites kolunda 3-4-5 ileri 7 ise geri vitestir. P-R-N ve D harfleri ile nitelendirilir.

Otomatik Vitesin Ana Modları Nedir?

Öncelikle, böyle bir akıllı kutu ile sürücüye ne tür çalışma modlarının sunulduğuna bakalım;

“P” modu – Park etme vites modudur. Sürücünün bu konumu, bir el freni kullanımına eşdeğerdir. Adından da tahmin edeceğiniz gibi, park ederken kullanılır.

“R” modu– Geri vites modudur. Tahmin edeceğiniz şekilde bu moda geri vites moduna geçmiş olursunuz.

“N”Nötr modu- N moduna R modundan sonra geçebilirsiniz.  Normal şanzımandaki yani vitesteki  nötr vitese eşdeğerdir. Yani nötürdür, tekerlekler motora bağlı değildir ve serbestçe döner. Arabayı itmeye veya çekmeye karar verirseniz, bu modun ideal olan moddur.

“D” modu – Bu sürüş modudur.  Otomatik vitesli araç kullanıyorsanız en sevdiğiniz mod bu olmalı! Tabii ki, bu mod ilerlememize izin verecek. Ayrıca, gaz pedalına  ve sürüş koşullarına basma derecesine bağlı olarak, bu moddaki dişliler otomatik olarak değiştirilecektir.Ve hız düştüğünde, akıllı şanzımanın kendisi motor freni uygulayacaktır.

Sürüşe geçmeden”R” ve “N” iki hareketi yapmanız gerekiyor, şimdi artık aracı sürebilirsiniz. İyi Sürüşler..

birevim

Leave a Comment

18 + 1 =