Baskı Balata Nedir?

birevim faizsiz araba

Baskı balata aracın ilerlemesi için kullanılan önemli bir parça olarak bilinmektedir. İlk üretildiği tarih olarak 100 yıl öncesi gösterilmektedir. Motor tarafından üretilen enerjiyi doğru şekilde lastiklere yönlendirerek aracın hızlı ve güvenli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Doğru kullanımı önemlidir. Çünkü sistemin bozulması ciddi sorunların yaşanmasına neden olur.

Sistemin çalışması farklı şekillerde olur. Bunlardan birisi debriyaj sistemi ile bağlantılı olmasıdır. Debriyaja basıldığı anda motor ile şanzıman kutusu arasında ki bağlantıyı keserek vites geçirme işlemine yardımcı olur. Aracın boşa geçmesine ve ardından ister durdurulmasına isterse vites geçirilerek hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Sağlam bir baskı balata aracın daha hızlı bir şekilde ilerlemesi için kavramayı bir üst seviyeye çıkarmaktadır.

Baskı Balata Değiştirme Zamanı

Baskı balata araçların ilk üretildiği anda üzerinde olan önemi yüksek parçalardan birisidir. Parça belirli bir dönem kullanılabilmek için üretilmektedir. Bu araca göre farklılık gösterebilir. Kimi araçlarda 50 bin kilometreye kadar giderken, bazılarında bu limit 90 bin kilometreyi bulabilir. Kullanılan malzeme, aracın doğru şekilde kullanılması gibi nedenler bu süreyi arttırabilmektedir.

Aracınızı yumuşak yani dikkatli, en doğru şekilde kullanırsanız limitinizi yükseltebilirsiniz. Ancak sert bir kullanıma sahipseniz bu limit büyük ihtimalle aşağıya düşecektir. Sistemin en iyi kontrol şekli el frenini çektikten sonra aracı ilerletmeye çalışmak olacaktır. Güçlü bir çekiş varsa bu sistemin iyi çalıştığı anlamına gelecektir.

Baskı Balata Ömrü Nasıl Uzatılır?

Baskı balata sistemleri bozulduğu anda hızlı bir şekilde değiştirilmelidir. Ancak bu ömrü uzatmak sizin sürüşünüzle alakalıdır. Bu sistemin ömrünü uzatmak için tavsiye edilen kullanış sistemleri bulunmaktadır.

Aracınızla kesinlikte yarım debriyaj yaparak kalkmamanız tavsiye edilir. Dur-kalk yaparken ayağınızı debriyaj sisteminde uzun süre tutmamanız gerekiyor. Vites değiştirmediğiniz sürece ayağınızın debriyaj üzerinde olmaması tavsiye edilmektedir. Birçok sürücü araç seyir halindeyken farkında olmadan ayağını debriyajda bekletebiliyor. Bunu farkında olmadan yapabiliyorlar. Onun için dikkatli olmak gerekiyor.

Sistemde arıza olduğu hissedildiği andan mutlaka değiştirilmesi tavsiye edilir. Eğer bunun farkına varamıyorsanız tavsiye edilen düzenli aralıklarla kontrol ettirmeniz olacaktır.

birevim

Leave a Comment

ten + 13 =