Hatchback Nedir?

birevim faizsiz araba

Hatchback nedir sorusuna verilecek en kısa cevap bagaj kısmı küçük olan araçlar demek doğru olacaktır. Bu araçlar 3 kaplı veya 5 kapılı olsa da hepsinin ortak özelliği bagaj kısımlarının kısa olmasıdır. Sedan araçlara göre daha kısa olan bu araçlar daha çok büyük şehirlerde yaşayan insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Küçük ve kompakt araç olarak üretilen bu sınıf uzun yolculuklar yerine daha çok şehir içi trafiğinde kullanılmaktadır. Park sorununu ortadan kaldırmaları, az yakmaları ve trafikte rahat bir şekilde hareket etme kabiliyetleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Tarihte ki ilk hatchback araç Renault firması tarafından üretilmiştir. 1961 yılında üretilen Renault 4L isimli araç ihtiyaç dolayısıyla ilk defa üretilerek piyasaya sürülmüştür.

Hatchback Arabaların Avantajları

Hatchback bir aracın sayabileceğimiz birçok özelliği ve avantajı vardır. Türkiye’nin en çok satan ikinci segmenti olan bu sınıfta günümüzde birçok firmanın birçok çeşidi vardır. En popüler olanları Renault Clio, VW Golf, BMW 1 Serisi ve Seat Leon olarak öne çıkmaktadır.

  • Motorları küçük ve ağırlıkları hafif olduğu için daha az yakıt tüketmektedir.
  • Bagaj kısımları küçük olduğu için daha rahat park edilebilmektedir.
  • Motorları küçük olduğu için ödenen vergi oranında düşüktür.
  • Daha sportif bir görünüme sahip olmaları bir avantajdır.
  • Şehir içi trafiğinde rahatça hareket etmenize ve aralara girmenize imkan tanırlar.

Hatchback ile Sedan Farkı Nedir?

Bu sınıfın abisi olan Sedan arabalar ile aralarında ciddi sayılmayacak farklar vardır. İki aracında kendisine göre avantajları olmakla birlikte kullanım noktalarına göre avantajları da değişmektedir.

İki araba arasında kararsız kalırsanız tercih etmeden önce ikisinin de avantajlarına ve dezavantajlarına bakmanız gerekiyor. Bagaj sizin için önemliyse tercihiniz sedan olmalıdır. Geniş oturma alanları içinde sedan doğru tercih olacaktır. Güçlü ve oturaklı imaj içinde bu tercih edilebilir. Sedan araçlarda ikinci el araba piyasası daha hızlıdır.

Hatchback araçlarsa daha çok dar alanlarda hareket etmek, düşük yakıt tüketimi gibi avantajları ile tercih edilmektedir. Günümüzde yakıt fiyatlarının sürekli yükselmesi bu tür araçların satışını da arttırmıştır. Doğru tercih edilen bir hatchback aracın ikinci el satışı da rahatça yapılmaktadır.

birevim

Leave a Comment

11 + 4 =