Alternatör Nedir?

birevim faizsiz araba

Alternatör, elektrikle alakalı önemli bir parçadır. Mekanik bir enerjiyi alternatif akımına çeviren bir alet olarak bilinmektedir. Bu işlemi yapabilmek için birçok alternatör manyetik bir alan kullanmaktadır. Araçlarda bulunan alternatörse akünün araç hareket haline geçtiğinde şarj olmasını ve uzun bir süre boyunca kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

Aküyü şarj ettiği gibi aynı zamanda araçta bulunan birçok elektrik sistemine de gerekli akımı istenilen seviyede sağlamaktadır. Bu sistem doğrusal akımın elde edilmesi için kullanılmaktadır. Basit bir sisteme sahip olmasının yanında uzun süre kullanılabilmesi için dayanıklı bir şekilde üretilmektedir. Ağırlık olarak hafif olmasının yanında uzun süre kullanılabilecek bir yapıya sahip olduğunu söylememiz gerekiyor.

Alternatörün Çalışma Sistemi

Basit bir şekilde manyetik alan oluşturmaktadır. Bu alanı oluşturmak içinse iletişim bileziği kullanılmaktadır. Normal bir motorun çalışabilmek için iki takı hızına çıktığı durumlar olmaktadır. Büyük iletişim bilezikleri araçlarda kullanılan alternatör için gerek duyulmaktadır.

Yüksek elektrik akımı olmaması için günümüzde üretilen araçlarda alternatör akımını düzenlemek için alternatör voltaj düzenleyici bulunmaktadır. Bu sayede elektrik akımı kontrol edilirken elektrikle çalışan sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Sistemin çalışmasını sağlayan parçalar içerisinde rotor, stator, diyotlar, kasnak, alternatör kapakları ve alternatör fırçaları bulunmaktadır. Bu sistemlerin hepsi doğru şekilde çalışarak aracın elektrik sisteminin doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olunmaktadır.

Alternatör Arızaları ve Tamiri

Alternatör aynı zamanda şarj dinamosu olarak da bilinmektedir. Arıza oluştuğunda ilk dikkat çeken nokta gösterge tablosunda akü ışığının yanması olacaktır. Bu alternatörün çalışmadığı ve aküyü şarj etmediği anlamına gelmektedir. Bu fark edildiği andan itibaren hızlı bir şekilde sorun tespit edilmesi ve gerekli tamiratı yapılmalıdır.

Sorun farklı şekillerde tespit edilebilir. Gözlerinizle kaput kaldırılarak bağlantılara bakılabilir. Kablolar el ve göz yordamıyla sorun olup olmadığı anlaşılabilir. Gösterge ışıklarına dikkatle bakılabilir. Aracın içinde ki alternatörün sesi kontrol edilebilir. Sorun varsa daha gürültülü bir şekilde çalıştığı görülmüştür. Akünüzün şarj etmesinde sorun varsa gene bir sorun tespit edildiği anlaşılır. Sorun servise giderek veya oto sanayilerde bulunan elektrik ustalarına giderek çözülebilir.

birevim

5 Comments

  • Bir tane eski bir aracım vardı, o aracımda çok sorun yaşadığımdan araçlarla ilgili neredeyse her konuda bilgim olmuştu. Sanayiden ayrılamaz hale gelmiştim. 🙂

  • Babamın eski aracında da alternatör arızası vardı, parça değişmesine rağmen tekrar bozuluyordu sonra motor problemliymiş onu öğrendik

  • Araçların bakımlarını zamanında yaptırmak lazım çünkü bakımsız araçlar sonrasında problem çıkarabilirler.

  • Güzel anlatım olmuş, araçlarla ilgili çok merakım olmasa da severek okudum 🙂

Leave a Comment

18 + 3 =