Pasta Cila Nedir? Nasıl Yapılır?

Arabanızın her zaman ilk gün gibi parlak ve temiz görünmesini isteyen insanlardan birisiyseniz pasta cila sizin işinizdir. Aracınız eski olsa dahi güzel ve parlak bir şekilde durması her zaman mümkündür. Bu şekilde olması için illa ki aracınızı boyatmanız gerekmiyor.

birevim faizsiz araba

İnce çiziklerin kaybolması, yüzeyin daha pürüzsüz bir hale gelmesi için bu işlem yeterli olur. Bir kuş pisliği dahi boyanın eskimesine dahi zarar verebilir. Bu işlemi günümüzde profesyonel olarak makinalarla yapanlar olduğu gibi isterseniz sizler elinizle de yapabilir. Pasta ve cila iki farklı işlem olsa da halk arasında sanki tek bir iş olarak görülmektedir.

Pasta ve Cila Nedir?

Bu işlemi aracınıza uygulamadan önce ilk olarak pasta ve cilanın tam olarak ne işe yaradığından emin olmanız gerekiyor. Bu iki farkı bilerek hareket etmek fayda sağlaması açısından büyük önem taşıyacaktır.

Pasta; daha çok araç üzerinde yer alan ince çiziklerin ve asidik ezilmelerin temizlenmesi için kullanılıyor. Yani aracın boyasının bozulmasına neden olacak durumların temizlenmesi için ilk yapılması gereken işlemdir. Çiziklerin derinliğine göre faydası olacaktır. Piyasada derinliğe göre satılan çok farklı pastalar vardır.

Cila, bu işlemler sırayla yapılmalıdır. İlk pasta işlemi yapıldıktan sonra devamında cila yapılmalıdır. Cila işlemi aracın mat olan görünümünü daha parlak ve canlı bir hale getirmeye yardımcı olur. Pasta daha kimyasal olduğu için sadece onun kullanılması uzun vadede aracın boyasına zarar verir. Ancak devamında cila işleminin yapılması bu kötü etkinin de ortadan kalkmasına imkan tanıyacaktır.

Pasta Cila Ne İş Yarar?

Pasta cila işlemi yapmadan önce hangi işe yaradığına, yararlarına ve zararlarına bakmanız gerekiyor. Pasta cila işleminin yararları araç üzerinden hemen görülmesidir. Aracın daha alımlı, bakımlı ve sağlam durmasına neden olur. 10-15 yaşında veya daha büyük olan araçların boyasının tekrar eski canlılığına dönüşmesine yardımcı oluyor. Bu işlem aracın fiyatının da yükselmesine neden olur. Basit bir işlem olması tercih edilmesini de arttırıyor.

Bu işlemin çok fazla zararının olduğunu söylemek pek doğru olmayacaktır. Yılda bir veya iki kez yaptırmak yeterlidir. Daha fazlası boyanın erimesine neden olacaktır. Ayrıca dikkatli bir şekilde işinin ehli insanlara yaptırılması önemlidir.

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Aracınızın sıfır bir görünüme sahip olabilmesi için bu işlemi yaptırmak doğru bir karardır. İşleme başlamadan önce ön hazırlıklar yapılmalıdır. Yüzey iyi bir şekilde yıkanmalıdır. İşlem güneş ışığından uzakta geniş bir gölgede yapılmalıdır. Elle veya makinayla yapılmalıdır. Makine ile yapılacak olan işlem çok dikkatli yapılmalıdır. Makine genelde düşük devirde çalışmalıdır. Pasta işlemi bittikten sonra bir bez yardımıyla temizlenmeli ve devamında cila işlemi yapılmalıdır. İşlem bittikten sonra kurulanmalı ve güneşten uzakta bir yerde kuruması için bekletilmelidir.

birevim

2 Comments

  • Eşimde araba bakımına çok meraklı pasta cilasını bu pandemi de kendi yaptı malzemelerini alıp

  • Pasta cilayı ayda bir arabama uyguluyorum ve kısa sürede kendim öğrendim dışarıya çok para vermektense kendimiz yapabiliriz

Leave a Comment

fifteen − nine =