App Plaka Nedir? App Plaka Yasak Mı?

birevim faizsiz araba

Her türlü motorlu taşıtın aktif olarak trafiğe çıkıp seyir halinde gitmesi için, birçok yasal düzenleme bulunmaktadır. Bir sürü evrak ve kayıt işlemi gerektiren prosedürlerin arasında en önemlilerinden birisi olarak plaka bilinmektedir. Aracın dışarıdan bakıldığında resmiyetteki kimliği olarak bilinen plaka, renginden ve modelinden önce gelmektedir. Kimi sürücüler için APP plaka uygulaması estetiğin ve güzel görünümün sembolü olarak görülmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır.

App Plaka Yasak Mı?

Araç plakası bazı yasal düzenlemeler ile sınırlandırılmış bir araç kimliği niteliği taşımaktadır. Trafikte görev yapan kolluk kuvvetleri ve diğer memurlar için plaka araçları tanıma ve sınıflandırmada hayati öneme sahiptir. Bu plakaların resmiyette okunabilmesi, her koşul altında rahatça görünmesi vs. gibi birçok etken göz önünde olarak sınıflandırılmakta ve piyasaya tebliğ edilmektedir. Hal böyle olunca APP plaka uygulaması da devlet tarafından onaylanmayan ve bazı zorlukları beraberinde getirebilecek sonuçlara sebebiyet vermesinden dolayı kabul görmeyen bir plaka modeli olarak bilinmektedir.

App Plaka Nedir?

Modifiye yapmayı seven ve araçlarının birçok noktasını kendi zevklerine göre dizayn eden sürücülerin önem verdiği bir diğer nokta ise plakalar olmaktadır. Tam anlamı ile açılımı Avrupa Press Plaka olan APP plakaların kullanımı sürücüler tarafından tercih edilmekte ve daha şık göründüğünü düşünmektedirler. APP plakaların diğer plakalardan en büyük farkı ise, yazı stilinin daha kalın olması ve hali ile sınırlı bir plaka alanı üzerinde büyüyen ve kalınlaşan yazıların birbirine yakın durarak adeta bitişikmiş gibi gözükmeleridir.

Kimi sürücülerin hoşuna giden kimilerinin ise gitmeyen bu uygulama, ne yazık ki bunu seven sürücüler için yasaklanmıştır. Çünkü yazıların birbirine çok yapışık hale gelmesi plakayı adeta bitişik olarak göstermekte ve olası bir durumda polis memurlarının plakayı okumalarını güçleştirmektedir. Bu sebeple APP plakalar kullanımı sakıncalı ve yasaklı olan bir plaka grubu içerisinde yer almaktadır.

APP Plaka Neden Yasak?

APP plakalar modifiye tutkunları için özelleştirilmiş ve onlara daha iyi görünen bir plaka türüdür. Yazıların daha kalın olması, daha büyük hatlarda yazılması dışarıdan bakıldığında adeta diğer arabalardan farklıymış gibi görünmektedir. Fakat hal böyle olunca birbirine çok bitişik görünen bu yazılar dışarıdan bakıldığında güzel ancak uzaktan bakıldığında ayırt edilemez bir hal almaktadır. APP plakaların yasaklanma sebebi de bunda yatmaktadır.

Polis memurlarının ya da trafikte görev yapan diğer memurların gerek kameralarda gerekse de baktıkları zaman plakayı net bir şekilde okuyamama harfleri ve rakamları ayırt edememe ve birbirine geçmiş semboller görme gibi sebeplerinden dolayı APP plakaların kullanımı ciddi idari yaptırımlara sebebiyet verebilmektedir. Olası bir anda polis memurlarının işini zorlaştıracağınız için de farklı yaptırımlar ile yüz yüze gelmeniz olası bir durum olarak görülmektedir.

Doğru Plaka Kullanımı Nasıldır?

Doğru plaka kullanımı genel olarak trafikteki araçların birçoğunda görülen ve araç bakımlarından da geçer not alan plakalardır. Dışarıdan bakıldığında göze bir rahatsızlık vermeyen, uzaktan bakıldığında herhangi bir diğer dış etken yoksa okuması ve ayırt etmesi kolay olan bu plakaların kullanımı doğru olarak bilinmektedir. Doğru plaka kullanımı ilgili kurumların önerileri doğrultusunda kanunlaşmış ve Türkiye’deki araçların tümüne resmi yerlerden alınan plakalarda uygulanan plaka türü olarak bilinmektedir. Doğru plaka kullanımı hakkında ayrıntılı ve detaylı bilgilerin ilgili resmi kurumların ilgili yazılarında mevcut olmakla birlikte, plaka alınan merkezlerde de yetkili kişilerin araçlara verdiği plaklar birer örnek olarak kabul edilebilmektedir.

Mühürlü APP Plaka Kullanımı Yasak Mı?

Bilindiği üzere doğru plaka kullanımında plakaların bir köşesinde mühür bulunmaktadır. Bu mühür, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı bir mühürdür. Bu mühür plakanızın resmi bir nitelik taşıdığını ve diğer özellikleri ile beraber de resmi kurumlar tarafından onaylanan ve trafikte kullanılması serbest olan bir plaka olduğu anlamına gelmektedir. Plakanızın en önemli işaretlerinden birisi olan ve plaka mühürü olarak da bilinen bu mühür bazı APP plakalarında gözlemlenmektedir.

Yasak olan bir plaka türünde resmi bir mührün neden ve nasıl yer aldığı konusunda aklınızda bir soru işareti var ise eğer o mührün resmi bir nitelik taşımadığını hali hazırda yasaklı olan APP plakalara bazı kişiler tarafından basılarak, resmi bir görünüm vermeye çalışıldığını bilmeniz gerekmektedir. Yani APP plaklarda mühür olması demek plakanın resmi olarak kullanıma elverişli olması demek değil. Hala yasak ve kullanılmaması gereken bir plaka olduğu anlamına gelmektedir. APP plakalarda mühür olması demek resmi bir nitelik taşıdığı anlamına gelmez.

Aldığım Araçta APP Plaka Var Ne Yapmalıyım?

Eğer ki aldığınız araçta APP plaka varsa ve siz de bunun yasak olduğunu biliyorsanız aracı aktif olarak kullanmaya başlamadan evvel en yakın plaka basım merkezine götürmeli ve APP plakanızı resmi plaka ile değiştirmelisiniz. Aksi takdirde aldığınız aracın ilk sahibinin APP plakası yüzünden sizler idari bir yaptırım ile karşı karşıya kalabilirsiniz. APP plakalar sıfır alınan motorlu taşıtlarda bulunması neredeyse imkansız olan ancak ikinci el alışveriş yapıldığı takdirde motorlu taşıtın üzerinde bir önceli sahibi tarafından eklenme ihtimali olan bir plakadır.

Bu gibi durumlarda aracı kullanmak yerine plaka basım merkezlerine giderek plakanızı standart ve resmi bir plaka ile değiştirebilir ve sizler de güvenli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Aksi takdirde idari para cezasından APP plaka yüzünden siz mesul olacak ve cezayı siz ödeyeceksiniz. APP plaka hakkında daha fazla bilgi almak için resmi kurumların web sitesinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Resmi plaka kullanımına özen göstermeli ve APP plakanın getireceği idari para cezalarından kaçınmalısınız.

birevim

Leave a Comment

13 + nine =