Motor Hacmi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Otomobil alırken hesaplanan, dikkat edilen çok sayıda detay vardır. Konfor, müzik sistemi, güvenlik sistemleri gibi detayların yanında araçtan gerekli performansı almak isteyenler motor gücüne odaklanırlar. Motorun sağladığı güç, bu güç karşısında yakıt tüketimi gibi noktalara bakmak önemli olacaktır.

birevim faizsiz araba

Genelde motorun gücü santimetre güç olarak ifade edilir. Ülkemizde genelde 1590 cc motorlar 1.6 litre olarak bilinir. Aracın motoru güçlendikçe 1.9 veya 2.0 olarak çeşitlendirme işlemleri yapılmaktadır. Motorun hacmi aynı zamanda kullanılacak alana göre tercih edilir. Şehir içerisinde küçük motorlu atik araçlar tercih edilirken, uzun mesafe sürüşlerde genelde büyük motorlara sahip performans veren araçlar tercih edilmektedir.

Motor Hacmi Hesaplanması

Motor hacmi hesabı hesaplaması herkes tarafından bilinen bir işlem değildir. İnsanlar bu konuda birçok yorum yapsalar da aslında hesabını bilen çok az kişi vardır. Örnek vermek gerekirse 1.6 litrelik bir motorun 4 silindire sahip olması ile bilinir. Her silindire buna göre 400 cc güç düşecektir.

Bu hesap bu kadar basittir. Eğer 6 silindir olursa bir silindire düşen güç miktarı daha düşük olacaktır. Asıl önemli olan nokta silindir hacminin ne olduğunu anlamak ve bunun güç hesaplamasını yapmak olacaktır. Bu daha teknik bir hesaplama işlemi kullanılarak yapılmaktadır.

Motor Silindir Hacmi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Motor hacmi ve silindir hacmi arasında ki fark çok fazla bilinmemektedir. Yukarıda motor hacminin ne olduğunu kısaca anlatmaya çalıştık. Bundan sonra silindir hacmine bakabilir. Motorun içerisinde yer alan pistonların her dönüşü sırasında krank içerisinde kaplamış olduğu alana verilen isimdir. Alt nokt, üst nokta her şey bu hesaba dahil edilir. Daha sonra “cc” olarak ifade edilir.

Bu hacmin hesaplama işlemi de bir formülde gizlidir. Bunun için kullanılacak formül içerisinde Pi sayısı, strok mesafesi ve silindir çapı yer almaktadır. Bu üç değerin çarpılmasının ardından dörde bölünmesiyle silindir hacmi hesabı yapılmaktadır. Bu hesaplamada tüm veriler santimetre olarak hesaplanmaktadır. Motor silindir hacmi hesabı bu şekilde basitçe yapılabilir.

Motor Hacmi Tüketimi Etkiler mi?

Araç alırken ülkemizde dikkat edilen noktalardan birisi aracın kilometre başına tükettiği yakıttır. Bunun sebebi ülkemizde yakıt fiyatlarının çok yukarıda olmasıdır. Motor hacmine göre yakıt hesabı yapmak aracın durumuna göre değişiyor. Küçük motora ve yapıya sahip olan araçlar performans ve tüketim açısından yeterli verimi veriyor.

Büyük motorlu araçlar yakıt tüketimi bazen düşük bazen de yüksek olabilir. Ancak her daim yüksek güce sahip motorlardan düşük yakıt tüketimi alınamıyor. Yakıt tüketiminde tork ve beygir gücüne de bakmak gerekiyor. Tüm bu detaylar size aracın yakıt tüketimini öğrenmeniz açısından bilgi verecektir. Tabi yüksek motor hacmine sahip araçlara ülkemizde ciddi vergiler ödenmesi gerektiğini de göz önüne alarak araç satın almanız tavsiye edilir.

birevim

2 Comments

  • Motor hacminden ziyade konuda bahsedildiği gibi yakıt tüketimi çok önceliklidir 🙂

  • Motor hacmi bizim ülkemizde çok fazla takıldığımız bir durum değil bence, artık iyice düşük motor hacimli araçlar çıktı yakıt tüketimi az olsun diye

Leave a Comment

seventeen − fourteen =