Özel Plaka Nasıl Alınır? Şartları ve Fiyatları

Birçoklarımız hayatta sıradan şeylere sahip olsak bile onların bizim veya sevdiklerimiz için genel değil özel olmasını  dileriz. Ancak bu pek kolay değildir. Araba almaya kalkarsınız belki de ilk siz alırsınız yaşadığınız yere her ne olursa olsun, belki ilk siz getirirsiniz. Ancak o araç belli bir süre sonra özel olmaktan çıkar ve genelin tercih ettiği bir seçenek olur. Ve bu durumda bahsettiğimiz gibi genele hitap eden bir şey kişisel olmanın ötesine geçmeyi bırakın bunun yanına bile yaklaşamaz. Bu durumlar için tabii ki özel plaka vardır.

birevim faizsiz araba

Bizler neden özel plakayı tercih etmeliyiz?

Özel plaka kişilerin yaşam standartlarını üst seviyeye çıkarmaz ancak adı üstünde özel hissettirir ve bu kişinin hayatı için maddiyattan çok manevi değerlere sahip olan birçok yoldan geçmektedir. Bu yolda hem bizim elimizde olmayan hem de elimizde olan sevgi ve değer duygusu ile ortaya çıkmaktadır. Özel plaka ve şartları tabii ki farklı olmaktadır.

Peki, bizler özel plaka alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Özel plaka alırken bizler öncelikle ne istediğimize net bir biçimde karar vermeliyiz. Çünkü bazen tüm ihtiyaçlarımızı ve imkânlarımızı zorlayıp bu ayrıcalığa sahip olabilir. E tabii bu da maalesef bizleri hata kaldıramayacak bir hale getirebilir. Özel plaka şartları da bazen bunu gerektirebilir. Neticesinde sevda ve istek üzerine birçok şey feda edilebilir.

Bu plaka alma isteğinin temel şart nedir?

Temel olarak sahibi olmak istediğiniz özel plakanın il kodu ile aynı şehirde ikamet ediyor olmanız mecburi görülmektedir. Buna aksi olarak plakayı asla ama asla alamazsınız. Örnek vermek gerekirse  ( 34 CEM 123 ) gibi bir plaka sahibi olmak istediğinizde, eğer ikametgâhı bulunan şehriniz İstanbul değilse bu plakayı asla ama asla alamazsınız. Sadece ikametgâh adresinizin bulunduğu ildeki plakaları alabilirsiniz. İstediğiniz plaka oturduğunuz şehirle mecburi ve net olarak aynı ise emniyet müdürlüğüne giderek plakanın boşta olup olmadığını kontrol etmelisiniz ki. Uygunsa bu plakanın sahibi olabilesiniz.

Bu temel şartlara ek olarak neylere dikkat edilmelidir?

İkametgâhın aynı bölgede ( ilde ) bulunması şartı tabii ki şirketler için mecburi değildir. Şirketler özel plaka sahibi olmak istediklerinde her sene 5 bin TL ile 15 TL arasında farklılık gösteren vergiler öderler. Özel plaka sahibi olmak istediğiniz anda, bu işlemin başvurusu sırasında bir miktar bağış yapmanız mecburidir. Bağış için tabii ki sabit bir fiyat yoktur neticesinde bağış. Alacağınız plakaya olan isteğe göre yapacağınız bağış tutarı da mecburi olarak değişiklik göstermektedir. İşte bu noktalar dikkate alındığında sizlerde özel plaka sahibi olabilirsiniz. Tabii ki bu işlemler emniyet ve noter huzurunda gerçekleşmektedirler.

birevim

Leave a Comment

13 − 12 =