Motosiklet Yakıt Tüketimini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Motosiklet en çok kullanılan ulaşım araçlarından biridir. Ulaşım kolaylığı, zamandan tasarruf sağlaması gibi etkenler, motosikletin tercih edilmesinde en büyük etkendir. Yalnızca gençler tarafından değil her yaş grubundan insanın kullanmaktan zevk aldığı motosikletlerin yakıt tüketiminin nasıl olduğu ve nelerden etkilendiğini biliyor musunuz?

birevim faizsiz araba

İlk olarak, motosikletinizin hava filtresinin temiz olduğundan emin olmalısınız. Tıkalı bir hava filtresi, motosiklete gerekli olan hava-yakıt karışımı oranını bozar. Yakıt tüketimini bozan bir diğer unsur, enjeksiyon ve karbüratör sorunlarıdır. Motosikletinizin sağlıklı çalışması ve motor bloğunun iyi durumda olması yakıt tüketimini olumlu yönde etkiler. Motosikletinizde bulunan lastik, rulman ve zincir gibi parçaların durumunun iyi olması gerekir. Gerektiği gibi çalışmayan motosiklet parçaları, sürtünmeyi arttırır. Bu da daha fazla yakıt tüketilmesine neden olur. Soğuk havalarda jikle açılı bir şekilde seyir halinde bulunmak yakıt tüketimini arttırır. Motosiklet sağlıklı çalışma ısısına gelene dek kademeli olarak, doğru şekilde jikle kullanımı yakıt tüketiminizin artmasının önüne geçecektir. Yağmurlu ve kar yağışının olduğu havalarda da sürtünme fazla olur. Bu durum yakıt tüketimi üzerinde etkilidir.

Motosikletlerin Yakıt Tüketimi Konusunu daha detaylı şekilde anlatırsak:

 • Bujilerin ayarsız,kirli oluşu yakıt tüketimini 9-10 litrede yaklaşık 1/2 litre oranında arttıracaktır.
 • Motorun elektrik ihtiyacını karşılayan malzeme ile bunun motora iletisini sağlayan aksamlardaki bozukluklar verimi düşürür benzin sarfiyatını arttırır.
 • Tekerlek, lastik havalarının az olması yüzünden sürtünme artar, güç azalır ve dolayısıyla yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.
 • Fren balataları ayarsız ve sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır ve yakıt sarfiyatı artar.

Sürücülerin Yaptığı Hatalardan Dolayı Oluşan Oluşan Yakıt Tüketimi İçin:

 • Soğuk motosikleti ısıtmadan yola çıkmak yakıt tüketimini arttırır.
 • Trafik ve yol koşullarına uygun sürüş yapmak, kararlı ve sakin bir kullanımı yanında getirecektir.
 • Agresif kullanmaktan kaçınmak, hem yakıt tüketimini ortalama değerlerde tutacak hem de motosikletinizin daha az yıpranmasına yardımcı olacaktır.
 • Trafiğin akış hızına göre sürüş stratejisi izleyin. Akan trafiğin hızına uyulmadığı takdirde sürücünün mecbur kaldığı ani frenaj ve ani hızlanmalar yakıt tüketimini arttıracaktır.
 • Önünüzdeki aracı çok yakın takip etmeyin. Yanlış takip etmekten dolayı fren ve gazı gereksiz kullanmak yakıt tüketimini arttıracaktır.
 • Motosikletinizdeki bulunan her türlü ağırlık yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Tüketim artışı motor gücü düşük olan araçlarda daha belirginleşir.
 • Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi çalışmadığı için yapılacak birkaç santilitrelik benzin tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalınabilir.
 • Yokuş çıkarken az yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım, hatta çeyrek gaz yapmak daha doğru olur.
birevim

Leave a Comment

4 + three =