Son Dönemin Modası: Kurşun Geçirmez Araçlar

Son dönemde en çok tercih aranan araç özellikleri arasına giren, ‘kurşun geçirmez’ özelliği, yalnızca özel amaçlar için normal binek araçlar için de talep görüyor. Sıradan vatandaşların zırhlı araçlara binme zorunluluğu yoktur. Zırhlı araçlar genellikle özel durumlarda, özel kişiler için üretilir. Ancak son yıllarda bazı markalar, sınırlı sayıda da olsa zırhlı araç işine yatırım yapmaya başladı.  Bu otomobil markalarının arasında, TESLA, BMW gibi markalar ilk sırada yer alıyor.

birevim faizsiz araba

Zırhlı Araç Nedir?

Zırhlı araç, kurşun geçirmeyen bir materyalle kaplanan araç demektir. Ancak, bu araçların tek özelliği kurşun geçirmez olmaları değildir. Kurşun geçirmez olmalarının dışında, kolayca devrilmeyen, manevra kabiliyeti yüksek, kırılmaz ve kurşun geçirmez camlar, dışarıdan bir müdahalede açılmayan kapılar, bu araçların en belirgin özelliğidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi genellikle, özel amaçlarda kullanılan bu araçlar, devlet büyüklerini taşıma gibi özel işlerde kullanılır. Son yıllarda kullanım alanları sıradan araçlar için dizayn edilmeye başlanmıştır. Çoğunlukla  4X4 olan bu araçlar her türlü arazi şartlarında çok iyi performans gösterirler. Bu araçların herhangi bir parçasını çıkarmak zordur.

BMW X5 Kurşun Geçirmez Araç Hakkında

Ülkemizin ilk yerli ve milli aracı, bir askeri araç özelliğinde. Türk arazi olan Tulga, kurşun geçirmez özelliğe sahip.  TESLA markası da tasarladığı zırhlı aracın tanıtımını yakın zamanda yaptı. Bunun yanında BMW de zırhlı araç konusunda başı çekenlerden biri. BMW X5 bunun en güzel örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Tesla Cybertruck, kurşun geçirmez araçlar arasında en çok ilgi çekenlerden. Ancak, BMW’nin zırhlı modeli de Tesla kadar yoğun ilgi gördü. BMW X5’in denemelerinde farklı kalibrelerde kurşunlar kullanıldı.  Böylece otomobil severlere ve bu teknoloji ile ilgilenenlere nasıl bir model olduğunu göstermiş oldu. BMW X5, bu yeni ve üstün güvenlikli modeli için yaptığı açıklamada:

‘Demir top çarpsa bile, araca bir şey olmaz’ ifadelerini kullanıyor.

birevim

6 Comments

  • Kurşun geçirmez araçları bireysel kişilerin kullanacağını sanmıyorum, hemde çok maliyetli oluyorlar.

  • Kurşun geçirmez araçlar maliyet açısından pahalıya mâl olduğundan ister istemez çok yüksek fiyata satılıyor

  • Kurşun geçirmez araçlar çok güzel oluyor, bir tanıdığım ünlü arkabamının arabasına binmiştim oda kurşun geçirmezdi dışı

  • Kurşun geçirmez aracın acaba maliyeti ne kadar oluyor, kendi aracımıza yaptırabiliyor muyuz?

    • Merhaba Halil Bey,
      Bunun için sabit bir fiyat söylenmesi mümkün değildir. Bunun fiyatı arabadan arabaya değişkenlik gösterir.

  • Mat kaplanmış araçlar çok hoşuma gidiyor görsel çok hoş, kurşun geçirmez araç kısmına gelirsek herhalde çok maliyetli olurlar

Leave a Comment

8 − five =