Sıfır Aracın Tamamına Kredi Çıkar mı?

birevim faizsiz araba

Araç almak isteyenler için günümüzde tercih edecekleri farklı yöntemler vardır. Bu seçenekler arasında ilk olan banka kredisine başvurmak olacaktır. Hem sıfır araçlar hem de ikinci el araçlar için taşıt kredisi sunan bankalar bunu belirli şartlara uyarak sunuyor. Sizlerde buna uygun hareket ederek ihtiyacınız olan sıfır veya ikinci el aracı alma şansına sahip oluyorsunuz. Bu konuda yapmanız gereken işlem çok basit olmakla birlikte önemli olan noktayı es geçmemek gerekiyor.

Çünkü araba kredileri belirli bir oranda insanlara bankalar tarafından sunuluyor. Bankalar sıfır araç taşır kredilerine dönemsel olarak değişmekle birlikte araç fiyatının %70-90’ı arasında kredi imkanı sunuyor. Genelde uygulanan oran %70 olarak sınırlanıyor. Bu oranın üzerine çıkabilmek genelde bankaların tercihine bırakılıyor.

Örneğin 300 bin TL değerinde bir araç alınacak ve ödemesinin kredi çekerek yapılacaksa, banka tarafından bu araca 210 bin TL ile 270 bin TL arasında değişen krediler sunulacaktır. Geriye kalan bedelin alıcı tarafından farklı bir finansman ile ödenmesi gerekiyor.

Genelde alıcılar bu ödemeyi peşin olarak yapıyorlar. Bankalar ayrıca kredi notu yeterli olan müşterilerine geriye kalan peşin miktarına da ihtiyaç kredisi imkanı sunuyor. Sizlerde bundan faydalanarak çekim işleminizi yapabiliyor olacaksınız. Tabi bunun yapılabilmesi için aracın fatura bedeline bakılması gerekiyor.

İkinci El Araçlara Kredi Çıkar mı?

Bankalar ikinci el araçlara çok fazla kredi vermeyi tercih etmiyor. Genelde belirli bir yaşın altında olmayan araçlara taşıt kredisi sunuluyor. Birçok banka 4-5 yaşında ki ikinci el araçlara kredi sunuyor. Bazı bankalar bunun için 8 yaş sınırına dikkat ediyor. Yani 2021 yılında en fazla 2013 model bir araca kredi için bir bankaya başvuru yapabiliyorsunuz.

Bu krediye başvurulurken bilinmesi gereken nokta bankanın aracın kasko bedeline bakarak kredi vereceğini bilmek oluyor. Ülkemizde ikinci el araç fiyatları ile kasko değerleri arasında farklılık olabiliyor. Kasko değerleri daha düşük olurken, satış fiyatları çok yüksek olabiliyor. O sebeple aracın en azından yarı fiyatına kredi verileceğini söylemek doğru bir yarım olacaktır.

Taşıt Kredisi Kullanım Detayları

Taşıt kredisine başvuranların bilmesi gereken ilk detay bankanın kredi çekilen aracın üzerine rehin koyması olacaktır. Tabi bu işlem için oluşacak masraflarda sizden tahsil edilecektir. Bu işlemler başvuru sahibinin kredi notuna göre ve banka stratejisine göre değişmektedir.

Taşıt kredisi almadan önce sektörde yer alan tüm bankalardan bilgi almanız daha doğru bir tercih yapmanız açısından size yol gösterecektir. Taşıt kredisi için bankaların belirlediği şartları öğrenmeli, ne gibi şartların altına imza atacağınıza karar vermelisiniz. Bu bilgiler faiz oranlarına, maliyet oranına bakarken gösterilen özenin gösterilmesi gereken alanlardır. Sizlerde burada hata yapmamak istiyorsanız bu konularda iyi bir araştırma yapmalısınız.

birevim

Leave a Comment

four × 4 =