Noter Satışı Yapıldıktan Sonra Tekrar Satış Yapılabilir mi?

birevim faizsiz araba

Araç satışında merak edilen noktalardan birisi aynı gün içerisinde aynı aracın iki kez satışı yapılıp yapılamayacağı oluyor. Bu geçmişte mümkün olan bir durum değildi. Çünkü araç satışı yapıldıktan sonra trafik şubeye gidilerek ruhsatın basılması ve bilgilerin gerekli noktalara aktarılması gerekiyordu.

Ancak günümüzde online sistemler sayesinde araç satışının günde iki kez yapılmasında bir sorun yoktur. İlk aracı satışı yapılırken plaka değişikliği yapılması talep edilse dahi bu işlem saatler içerisinde halledilebiliyor. Öğleden önce satış yapıldıktan sonra öğleden sonra aynı aracın ikinci satışı hızlıca yapılabilmektedir. Tabi bunun yapılmasında tüm işlemlerin günümüzde noter üzerinden halledilmesinin büyük bir etkisi vardır.

Araç Satışına Engel Durumlar

Araç satışına engel olarak bazı durumlar vardır. Araç üzerinde bulunan resmi bir borç bulunduğunda, MTV, trafik cezası veya HGS borçları bunun sebepleridir. Ya da aracın üzerinde bir rehin bulunduğunda işlem yavaşlamaktadır. Bu tip bir durumda aracın satışı yapılamamaktadır.

Bunun yanında aracın sigortasının olmaması veya muayenesinin olmaması da satışa engel durumlardır. Hem ilk satışa hem de ikinci satış bu sebeplerden dolayı engellenmektedir. Bu sorunlar çözüldükten sonra ve borçlar ödendikten sonra satış işlemi aynı gün içerisinde zaman yetmesi durumunda birden fazla kez yapılabilmektedir.

İkinci Kez Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Şehrinizden çok uzak bir noktaya tanıdığınız bir insan için araç almaya gittiniz. O olmadığı için araç satışını üzerinize aldınız. Bunu yaptıktan sonra memleketinize geri geldiniz ve tekrar satış yapmanız gerekiyor. Bunun için tek yapmanız gereken alınan aracın sigortasının yaptırılması olacaktır.

Bağlantıda olduğunuz bir sigortacıdan aracın bilgilerini vererek, uzaktan da olsa sigortasını aktif hale getirmeniz gerekiyor. Tüm bilgiler anlık olarak sistemler arasında geçiş yaptığı için bunun ardından ikinci kez aynı aracın satışı yapılmasından bir sorun yoktur.

Günümüzde bu tür satışlar genelde oto galericiler tarafından yapılmaktadır. Aracın aynı gün alınıp satılması genelde zamanla ilgili bir durumdur. Gerekli zaman olduğu sürece araç iki kez hatta daha fazla kez satışı yapılabilmektedir.

Noter Satış İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Araç alanlar aracın resmi olarak satın alma işlemini tamamlanması için notere gitmektedir. Burada gerekli işlem hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Yoğunluğun olmadığı bir noterde satış işlemi ortalama 30 dakikada yapılabilmektedir. Plaka değişikliğinin olmadığı durumda araç bu kısa zamanda üzerinize alınmaktadır.

Plaka değişikliği yapılırsa satış işleminden sonra plakanın bastırılması ve resmi olarak kayıt altına alınması gerekiyor. Bu yapıldıktan sonra trafiğe çıkmadan sigorta işlemi yapılmalıdır. Bu işlem yapılmadığı taktirde aracın ikinci kez satılması mümkün olmayacaktır. O sebepten dolayı dikkatli olması ve aracınızı alırken ve satarken aynı ilgini göstermeye özen göstermelisiniz.

birevim

Leave a Comment

one + twelve =