Seramik Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz araba

Her araba sahibi arabasının temiz olmasını ister. Ancak yollarda ki taşlar, sinekler ve böcekler bu durumun çok da mümkün olmasına izin vermez. Yıkanarak geçmeyen durumlarsa arabanın kaporta kısmında ciddi eziklerin oluşmasına neden olur. Ayrıca çok uzun süre güneş altında duran araçlarda ciddi güneş lekeleri de oluşur.

Bu sorunlardan bazıları pasta cila ile giderken, bazılarıysa kalıcı olabiliyor. Bu durumlara karşı en etkili çözüm aracın kaportasının seramik ile kaplanması olarak görülüyor. Yapılan işlemin ardından kaporta kısmında oluşan yüze taş izlerinin, çatlamaların ve soyulmaların tam anlamıyla önüne geçilmesini sağlıyor.

Seramik Kaplama Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Seramik kaplama birçok sürücü tarafından tercih edilirken, bazı sürücüler bu konuda net karar veremeyebiliyor. Bu konuyu netleştirmek için öncelikle bu işlemin size kazandırdığı avantajlara bakmanız gerekiyor.

  • Öncelikle bu işlem aracı tamamen güneş ışınlarından koruyor ve araç üzerinde oksitlenme olmamasını sağlıyor. Ancak bu işlem yapılmazsa oksitlenme oluşması kaçınılmaz oluyor.
  • Günlük sürüş içerisinde araca dışarıdan farklı asitler gelebiliyor. Bu duruma karşılık olarak seramik kaplama yapılması bu durumun oluşmasına engel oluyor.
  • Seramik kaplama sonucunda aracın yüzerinde hidrofobik bir katmak oluşuyor. Bu durum beraberinde suyun özellikle aracın üzerinde durma süresini kısaltıyor. Bu aynı zamanda su lekelerinin oluşmasına tamamen engel olmuş oluyor. Bu işlem yağmur suyunun araca yapışmasını engellerken aynı zamanda araç yıkandıktan sonra hızlıca kuruması da sağlanmış oluyor.
  • Seramik kaplama işlemi ayrıca aracın daha temiz ve parlak görünmesine olanak sağlıyor. İçerisinde ki vernik katması aracın olduğundan daha parlak ve güzel görünmesine de olanak sağlıyor.

Birçok kullanıcı bu konuda yaptırıp yaptırmama konusunda tereddüt yaşayabiliyor. Bu avantajları bildikten sonra tercih yine tamamen sizlere kalıyor.

Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

Tabi yaptırmaya karar verdikten sonra bu işlemin tam olarak nasıl yapılacağından da emin olmanız gerekiyor. Bu işleme geçilmeden önce tüm ön hazırlıklar hatasız yapılmalıdır. İlk olarak yıkma yapılmalı, daha sonra kil hamuru ile yüzey temizlenmelidir. Bu temizlik tüm kirlerin kaportadan atılmasına yardımcı olur.

Seramik kaplama işlemine geçilmeden önce mutlaka pasta işlemi de yapılmalıdır. Bu oluşabilecek kötü görüntünün önüne geçecektir. Daha sonra küçük bölgelerden başlayarak seramik kaplamaya geçiş yapılmalıdır.

Bu işlem yapılırken ortamında nasıl olduğu önemlidir. Kuru, toz olmayan ve güneşten tamamen uzak bir noktada yapılması önemlidir. Bu kaplama işleminden önce yapılan hatalardan birisi de cila işlemidir. Bu işlem kesinlikle kaplama işleminden önce uygulanmamalıdır. İçerisinde bulunan silikon yüzünden seramik kaplamanın yüzeye tutunması önlemek daha zor olacaktır ve ileri de açılmalara sebep verebilecektir.

birevim

Leave a Comment

twenty − fourteen =