Supap Nedir? Supap Ayarı Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz araba

Supap veya valf olarak bilinen bu parça aracın çalışması açısından kritik öneme sahiptir. Motorun içerisinde yer alan yanma odasına girecek olan hava ile yakıtın eşit derecede oraya sorunsuz bir şekilde ulaşmasını halletmektedir. Pistonların sürekli olarak aşağı yukarı hareket etmesi ile gerekli yakıtı ve havayı içeriye almaktadır. Bu parçanın sorunlu olması aracın çalışmasında ciddi bir soruna neden olmaktadır.

Supap Ayarı Nedir?

Motor içerisinde hem emme hem de egzoz supapları bulunmaktadır. Bunlar eksantrik miline bağlıdır. Buranın hareketi için külbütor kolu yardımcı olmaktadır. Bu kolun üzerinden gerekli olan ayar yapılmaktadır. Ancak bu ayarın içinin ehli bir ustanın yapması gerekmektedir. Araç çalıştıkça burada bulunan basit bir boşluk zaman ilerledikçe büyüyebilmektedir, o nedenle ara sıra kontrol edilmelidir.

Supap Ayarı Nasıl Yapılır?

Supap ayarı birçok parçanın aynı anda kontrol edilmesiyle yapılmaktadır. Eksantrik mili öncelikle manuel olarak çevrilmelidir, egzoz ve emmo yerlerinin tespit edilmesi, boşlukların yani sentil çakısının düzenlenmesi birçok işlemi bir arada barındıran bir işlemdir.

O nedenle bu ayarın işin ehli olan o markaya hakim olan bir usta tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Genellikle bunun için servisler ilke tercih edilen noktalar olarak kabul edilmektedir. Bazı araçlarda eksantrik mili hiç kullanmadan motorun üzerinde iki cıvata ile ayar yapılabilmektedir.

Supap Ayarı Bozuksa Nasıl Anlaşılır?

Supap ayarı bozuk olan bir aracın performansında ciddi bir düşüş olmakta ve aynı zamanda yakıt tüketiminde ciddi bir artış yaşanmaktadır. Bu konuda dikkat edilecek başka noktalarda vardır.

Supap ayarı bozulan motorda sıklıkla kararsız olarak kabul edilen rölanti durumu yaşanabilir. Yakıt ve hava arasında ki denge bozulmakta, bununla birlikte yakıt tüketimi çok yüksek olmaktadır. Bu sorunlar beraberinde motorun teklemesine ve sarsıntı oluşmasına neden olmaktadır.

Supap Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Supap ayarı bozulan araçlara hemen müdahale edilmelidir. Bu şekilde aracın çok uzun bir süre boyunca kullanılması ciddi sorunlara neden olabilir.

Öncelikle motorun düzenli bir şekilde çalışabilmesi için emme ve egzozların düzenli olarak açılması gerekiyor. Eğer bunlarda sorun yaşanırsa rölantide çalışan araçlarda kararsız bir durum yaşanabilir. Kendiliğinde gaz yiyip, çekiyormuş hissi oluşmaktadır.

Yolda giderek araçta istediğiniz performansı almanız mümkün olmayacaktır. Aracın hızlanması yakıt odasında ki hareketlerde ki hızlanmayla yaşanmaktadır. Burada ki dengesizlik araçta ciddi anlamda çekiş gücü azalmasını da beraberinde getirmektedir.

Supap ayarında ki sorun başlangıçta yukarıda sorunlara neden olmakla birlikte uzun vadede motorun tamamen sorunlu hale gelmesine neden oluyor. Birkaç bir TL’ye yapılacak olan sorunun bir anda 15- bin TL’lik bir soruna neden olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. O nedenle bu durum hissedildiğinde hemen müdahale edilmeli ve sorun çözülmelidir.

birevim

Leave a Comment

7 + twelve =