Ehliyetsiz Kullanılabilen Motosikletler

birevim faizsiz araba

Motosiklet kullanmak bir yaşam tarzıdır. Birçok insanın hayali motosikletiyle yolların hakimi olmaktır. Buna ek olarak, motosiklet; güncel tarih itibariyle iş hayatında da önemli bir yere sahiptir. Bilhassa motosikletli kuryelere duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Ancak, takdir edersiniz ki, herkesin motosiklet kullanmak için gerekli ehliyeti bulunmuyor. Bu noktada, ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler var mı sorusu önem kazanıyor.

Ehliyetsiz Motosiklet Kullanmak Mümkün Mü?

Türkiye’de bir kişinin ehliyetsiz olarak motosiklet kullanması normal şartlar altında mümkün değildir. Hatta, motosiklet kullanıcıları devamlı olarak denetlenir. Fakat, yine de bazı tür ve modelleri istisnalar dahilinde ehliyetsiz olarak kullanmanın mümkün olduğu söylenebilir.

Ehliyetsiz motosiklet kullanmak kağıt üzerinde mümkün değildir. Yine de B sınıfı ehliyetiyle kullanılabilen bazı motosikletlerin var olduğunu hatırlatmak gerekir. Bir başka deyişle, insanlar; araç ehliyeti ile motosiklet kullanabilirler. Bunun yanı sıra, 250 watt altındaki motosikletler; ehliyet ve ruhsat olmadan kullanılabilen araçlardır. Fakat, bu motosikletlerin 45 km/saat’in üzerine geçmemesi önemli bir husustur. Söz konusu araç bu şartları sağlamadığı takdirde ehliyete ve ruhsata ihtiyaç olacağını hatırlatmak gerekir. Sonuç olarak, ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler var mı sorusuna evet cevabını vermek mümkün değildir. Yalnızca B sınıfı ehliyetiyle kullanılabilen motosikletler olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekir.

Hangi Motosikletleri Kullanmak İçin Ehliyet Gerekmez?

Bazı motosikletleri kullanmak için özel motosiklet ehliyetine ihtiyaç yoktur. Elektrikli motosikletler başta olmak üzere 50cc altında olan araçlar, en çok 45 km hız yapabilen araçlar, 250 watt altında olan araçlar, motor takılmış bisikletler, elektrikli kaykaylar ve scooterlar, mobiletler, bisikletler, mopetler; ehliyet olmadan kullanılabilen araçlardır. Ancak, yine de bu araçları satın almadan evvel herhangi bir ehliyet kuralının olup olmadığı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Çünkü, Türkiye’de konuyla ilgili yasalar devamlı olarak güncellenir. Bir başka deyişle, geçmişte ehliyetsiz olarak kullanılabilen bir araç için bir süre ehliyet şartı getirilebilir. Takdir edersiniz ki, ehliyetsiz araç kullanmanın cezası oldukça fazladır. Bu yüzden, motosiklet sahibi olmak isteyenlerin ehliyet şartlarını en ince ayrıntısına kadar araştırması önem taşır.

Ehliyet gereksinimi olmadan kullanılabilen motosikletler vardır. Hatta, birçok popüler markanın ehliyetsiz kullanılabilen modelleri bulunur. Yamaha Neos, Volta Rs5, Kuba Trendy 50, Yuki Snoopy, Honda Today 50, Arora Ares Ar-50, Mondial 50, Vespa Primavera; ehliyetsiz olarak kullanılabilen araçlardan bazılarıdır.

Ehliyetsiz kullanılabilen motosikletlerin sayısı her geçen gün artıyor. Markaların bu tür araçların tasarımına önem verdikleri biliniyor. Fakat, bu araçların birçoğu yerli değildir. Bir başka deyişle, motosiklet üretiminde kullanılan parçalar ithal edilir. Yurtdışından getirilen parçaların yurt içerisinde birleştirildiği aşikardır. Bu noktada, ehliyetsiz motosiklet kullanmak isteyenlerin araç satın almadan evvel detaylı bir araştırma yapması gerekir. Kişinin can güvenliğini sağlamak adına adı pek bilinmeyen markaların ürünlerini satın almaması tavsiye edilir.

birevim

Leave a Comment

three × four =