Plaka Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

Ülkemizde uygulanan karayolları kanunu gereğince tüm araçlarda ön ve arkada olmak üzere iki adet plaka olmak zorundadır. Bu plakaların bazen farklı renkleri bulunabilir. Trafikte bu renklerle sürekli karşılaşacağınıza eminiz. Bu durum bazen kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Sizlerde bu konuda karışıklık yaşamamak ve önünüzde giden aracın ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız bunları bulmanız gerekiyor.

Plaka Çeşitleri Nelerdir?

birevim faizsiz araba

Ülkemizde araçların üzerinde bulunan plakalar farklı kategorilerde sunulabiliyor. Bu durumlarda düzenlenmenin amacı trafikte karışıklık olmaması ve özel plakaların aynı işlemi görmesinin önüne geçilmesidir. Devlet yetkilileri, diplomatik temsilciler, kamu araçlar, cumhurbaşkanlığı olmak üzere farklı plaka türleri bulunuyor. Bunların arasında en çok merak edilen renkler ve anlamlarıysa aşağıda ki gibidir.

  • Yeşil Plaka

Yeşil plaka yabancı bir ülkeden ülkemizde gelen ve Türkiye’de işlemlerini yapan diplomatik temsilcilere verilmektedir. Büyükelçilik araçları veya konsolosluk araçları için bu plakalar kullanılmaktadır. Genelde bu araçları İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon, Antalya gibi büyük şehirlerde görmek mümkündür. Bu plakada dört farklı çeşitte sunulmaktadır.

  • Resmi Araç Plakası

Ülkemizde resmi hizmete tahsis edilmiş olan ambulans, itfaiye gibi araçlarda sıklıkla görülen bir plakadır. Bu araçlarda ki plakalar genelde siyah olarak görülebiliyor. Bakanlıklar, kamu kuruluşları, belediye araçlarında bu renge sahip olarak kullanılıyor.

  • Sarı Plaka

Sarı plaka trafik tescili tamamlanmamış araçların trafikte kullanılabilmesine imkan tanımak için verilmektedir. Geçici bir süreliğine kullanılmaktadır. Bu plakalar genelde 1 hafta veya 1 ay arasında kullanılabiliyor. Bazı özel durumlarda 1 yıla kadar kullanım hakkı da veriliyor.

  • Sarı Kırmızı Plaka

Bu plakalar genellikle protokol plakası olarak bilinmektedir. Bu plakaya sahip olan araçlar genelde üst düzey devlet görevlileri tarafından kullanılmaktadır. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Anayasa Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Vali ve Bakanlar bu tipte plakaları araçlarında kullanmaktadır.

  • Kırmızı Beyaz Plaka

Kırmızı beyaz plaka da çok sık kullanılan plaka çeşitlerinden bir tanesidir. Bu plakaya sahip araçları kaymakam, emniyet müdürü, rektör kullanmayı tercih etmektedir. Bu plakada il kodu önde yer almakta ve arkasında rakamlar ile harfler sıralanmaktadır.

  • Mavi Plaka

Mavi Plaka’nın ülkemizde ki tek sahibi Emniyet Genel Müdürlüğüdür. Polis araçlarının hepsinde mavi plaka kullanılmaktadır. Plakanın başında il kodu yer almakta devamında A, AA, AAA yer almaktadır. Sonunda sayılar bulunuyor. Bu ifadeler aracın kayıtlı olduğu il, ilçe, büro ve şube belirtilmektedir.

  • Özel Plaka

Plakaların üzerinde şahıs ve şirket isminin yazdığı plakalar bulunmaktadır. Bunlar tamamen şahsa özel veya şirkete özel plakalardır. Bunu almak için belirli bir ücret ilçe emniyet müdürlüklerine ödeniyor. Bu plakayı almak için gerekli vergiyi ödemeniz yeterli olacaktır.

birevim

Leave a Comment

three × 2 =