Elektronik Diferansiyel Kilidi Nedir? Ne İşe Yarar?

birevim faizsiz araba

Otomobili hayatlarında sadece bir araç olarak görenlerin yanında bunlara tutku ile bağlanan birçok insan vardır. Özellikle de hız sevenler için ufak detaylar ciddi önem arz etmektedir. Bunların başında diferansiyel gelmektedir.

Ancak bu belirli sorunları da beraberinde getirmektedir. Hız sınırına limit koyulması, ayrıca devrilme riskine ortadan kaldıran bir önlem olmalıdır. Burada devreye diferansiyel kilidi giriyor. Öncelikle sistemi anlamak, daha sonra da bu kilide bakmak gerekiyor.

Diferansiyel Nedir?

Araçların kullanımı için önemli bir teknoloji olarak kabul edilebilir. Bu sistemin amacı çekiş sırasında tekerleklerin farklı hızlarda dönmesini sağlamaktadır.

Diferansiyel kilidi yukarıda ki mantığın tam tersine göre işlem sağlıyor. Bu sistem her iki tekerin aynı hızla dönmesine olanak sağlıyor. Bu sistem daha çok 4*4 araçlarda kullanım kolaylığı sağlaması sebebiyle tercih ediliyor. Sadece bu tür araçlarda değil her türlü araçta bu kilit sistemi bulunabiliyor.

Diferansiyel Kilidi Ne İşe Yarar?

Diferansiyel kilidinin varlığının sebebi, tekerleklerin boşa dönmesini engellemek ve patinaj çekmesine izin vermemek olarak diyebiliriz. Bu sistem ayrıca tekerleğe çok ufak bir fren uygulayarak gücün azalmasını sağlıyor. Bu da aracın boşa güç harcamasını engelliyor.

Bu kilidin asıl noktası virajlarda, iç tekerlek yavaş dönerken, dış tekerleğin daha hızlı dönmesini sağlıyor. Bu da tur sayısının düzenlenmesi ve aracın daha rahat yol tutuşu sağlamasına olanak sağlıyor.

Diferansiyel Kilidi Sürüşü Nasıl Etkiler?

Diferansiyel kilide sahip olan bir aracı kullanmak büyük rahatlık sağlamaktadır. Her türlü yol şartında dik rampaların aşılmasına, hızlanmaya yardımcı oluyor. Yol tutuşunun seviyesini arttırıyor ve lastik aşınmasını azaltıyor. Ayrıca bulunan özel sensörler sayesinde devir farklılıklarını algılıyor.

Diferansiyel Kilidi Bakımı Nasıl Yapılır?

Diferansiyel sistemi kilidi olan veya olmadan mutlaka gerekli bakımlarının yapılması gereken bir teknolojidir. Sistem içerisinde çok sayıda dişlinin birbirine sürterek çalışması sebebiyle sorun yaşanmaması için bu bakımın yapılması şarttır.

Belirli aralıklarla sistemin kontrol edilmesi, yağın değiştirilmesi veya yenilenmesi gerekmektedir. Bu sayede hiçbir sorun teşkil etmeden kullanımı sağlanmış oluyor.

Diferansiyel Kilidi Hangi Yollarda Kullanmak Sakıncalıdır?

İki farklı diferansiyel kilidi vardır. Bunlardan birisi %100 kilitleme yaparken, diğeri sıralı olarak kaydırmalı kilit yapmaktadır. Sıralı kaydırmalı olanların amacı asfalt yollarda ki rahatlığı arttırmak ve yol tutuşu arttırmak olarak söylenebiliyor. Bu tür kilide sahip bir araçla araziye girildiğinde performans %50 düşmektedir.

Arazi şartlarında bir araç kullanacaksanız tercihiniz yüzde 100 diferansiyel kilidini tercih etmek olacaktır. Bu aracın kaymadan hareket emesine imkan tanıyor. İki tekerleğin sıklıkla bu yollarda farklı dönme ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyor ve aracın rahatça hareket etmesine olanak sağlıyor.

birevim

Leave a Comment

17 − 6 =