Plakadan Araç Sahibi Bulma Sorgulama Öğrenme

Birçoğumuzun hayali olan araç sahibi olma isteği,  maalesef günden güne zorlaşan ekonomik şartlardan ötürü bir hayli zorlaştı. Fakat gene ne olursa olsun bir şekilde birikim yapıp belki hayalimizdeki değil ama ona yakın bir aracın sahibi olma olasılığımızda var. Tabi araç aldığın zaman, “aracı aldım ve artık iş tamamdır” diye kendimizi avutmamamız gerekli yoksa bir sürü sorun ile karşılaşırız. Bunlardan en önemlisi tabii ki aracı almadan önce. Hem araç hem de sahibi hakkında bir fikir edinebilmek için elimizde net bir biçimde delil olması gerekli bu delilde tabii ki ancak ve ancak aracın geçmiş bilgisiyle ortaya çıkmaktadır. Bununla beraberde istediğimiz şey aracın sahibini bulma ve sorgulama öğrenme tekniğidir.

birevim faizsiz araba

Peki, bu işlemi neden gerçekleştirmeliyiz?

Düşünsenize bir araç beğeniyorsunuz ve almaya kalkıyorsunuz, ancak aracın üstüne herhangi bir geçmiş işlemden dolayı ve sahibinden ötürü haciz gelmiş ve sizde bundan habersiz o aracı almaya kalkıyorsunuz, bunun ötesinde aracın hiç bir kazası gözükmüyor ve uzman incelemesi tarafından onaylanmamış ancak herhangi bir araç ustasından yasal olmayan şekilde işleme girmiş ve bu işlem doğrultusunda devlet nezdinde hiç bir şekilde hasar almadan gözüküyor. Bu da aldığınız araçta birçok probleme yol açacaktır. Bu nedenle önce kendi güvenliğiniz sonra ise aracın size vereceği konfordan muzdarip olmamanız için, bu işlemi gerçekleştirmelisiniz ki plakadan araç sahibi bulma sorgulama işlemini uygulamak durumunda olasınız.

Gel gelelim bu bahsettiğimiz (Plakan Araç Sahibi Bulma Sorgulama Öğrenme) işlemi nasıl yapılır?

Evet! Adı üstünde Plakadan araç sahibi bulma sorgulama öğrenme. Bu işlem tamamen yasal olacağı için devlet onaylı olmak zorundadır. Bulacağınız yöntemde kilit rol ise devletin bize sunmuş olduğu kolaylık ile gerçekleşiyor. Tabii ki bu konuda gene teknoloji bize yardımcı oluyor. Bu da internet ve mesaj üzerinden olabiliyor.

Hangi teknoloji bize yardımcı olacaktır? İnternet mi Mesaj işlemi mi?

Bahsettiğimiz gibi Plakadan araç sahibi bulma sorgulama öğrenme için öncelikle internet üzerinden devletin kurduğu Emniyet Genel Müdürlüğü yani (E.G.M)  tarafından kurulan web sitesine girdiğinizde bu konu ile alakalı size yardımcı olacak başlığı görebileceksiniz. Hatta E-Devlet uygulaması da yardımcı olacaktır. Gelir İdare Başkanlığı yani (GİB) ile birlikte araç plaka sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki araç sorgulama işlemleri sadece internet ortamı üzerinden değil SMS yolu ile plaka sorgulama da diğer alternatiftir. Bunun içinse 5664 e mesaj atabilirsiniz. Burada da araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz ve hasar kaydı size yardımcı olacaktır.

İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerde dikkat edilmesi gereken noktalar tabii ki mesaj ile de aynı şekilde

1) Plaka; Sorgulama yapılacak aracın plakası bitişik şekilde doldurulmalıdır.

 

2) T.C Kimlik Numarası; Sorgulama yapacak kişinin T.C kimlik numarası yazılmalıdır.

 

3) Vergi Numarası

 

4) Tescil Tarihi

 

İşte bu bahsettiklerimiz ve anlamda bize teknolojik olarak yardımcı olacaktır.

birevim

Leave a Comment

eleven − 9 =